“MİNGƏÇEVİR SESS”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Respublikada fəaliyyət göstərən nəhəng hidroenergetika müəssisələrinin birincisi və ümumi gücü 415 MVt-dan artıq olan “Mingəçevir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi”nin ölkə enerjisi sistemində, o cümlədən pik yüklərinin idarə olunmasında özünəməxsus rolu vardır. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra сari təmir və texniki təftiş işləri aparılmışdır. Enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Hazirda burada yenidənqurma işləri davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin 4 ay ərzində 159,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunmuşdur. O cümlədən, 2016-cı ilin aprel ayında isə 44,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Digər enerji obyektləri kimi adıçəkilən obyektdə də iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir. Hal-hazırda elektrik stansiyası dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, silsilədə sel sularının qəbulu və ötürülməsi işləri normaldır.
Mənbə onu da bidirdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla təmin olunmuşdur. Eyni zamanda silsilədə yanğın təhlükəsizliyinə qarşı bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. Bütün yanğın kranları yoxlanılıb və tam işçi vəziyyətə gətirilmişdir. Yarımstansiya və avtotransformatorların əraziləri quru otlardan təmizlənmişdir.
Xatırladaq ki, uzunmüddətli istismardan sonra “Mingəçevir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi”ndə (SESS) yenidənqurma işlərinə başlamaq üçün 1981-ci ildə sərəncam imzalanmış, stansiyanı ikinci gəncliyinə qovuşdurmaq, istehsal gücünü artırmaq üçün 1989-cu ildə bu işlərə başlanılmış və məlum hadisələrlə əlaqədar (SSRİ-nin süqutu) stansiyada yenidənqurma işləri dayandırılmışdı.
Ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra, müstəqil respublikamızın bütün sahələrində olduğu kimi, elektrik enerjisi sistemində də dönüşün əsası qoyuldu. Ölkə iqtisadiyyatının dirçəldilməsi və inkişafı üçün energetika qurğu və avadanlıqlarının təzələnməsi, yeni stansiyaların yaradılması mühüm istiqamətlərdən birinə çevrildi. Ulu Öndərimizin göstərişi ilə “Mingəçevir SESS”in də yenilənməsi istiqamətində müvafiq addımlar atıldı.

MINGACHEVIR HPP: RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED
The first of the giant hydropower stations with a total capacity of operating in the country and more than 415 MW, "Mingachevir HPP" energy system of the country, including its role in the management of peak loads. Sari with a variety of equipment to improve the efficiency of maintenance and inspection work. Power transmission system, stable operation and maintenance of a number of measures that have been implemented to improve the quality. At the moment the reconstruction is in full swing.
According to the information given by "Azerenergy" JSC Energy Production Department of the Company, according to information provided by the press, within 4 months of the current year amounted to 159.1 million kWh of electricity. In particular, in April 2016, it was made 44.2 million kWh of electricity.
"On the other aforementioned objects, such as power plants to match the operating mode level requirements Currently, power operates in accordance with the dispatch schedule.", - He said the source told him that the work to improve the efficiency of energy transfer system, stable operation and maintenance as a result of targeted measures to improve the level of production of electrical energy and other technical indicators, progress has been made.
Incidentally, the reception and transmission of flood water into the normal range.
The source also noted that, other energy facilities, as well as the risk of fire held the attention, and they were in accordance with the instructions supplied with fire. The series has taken a number of measures to ensure fire safety. All fire hydrants have been tested and fully operational. Substations and transformers were cleaned of dry grass areas.
Recall that after prolonged abuse "Mingachevir HPP" in (HPP) signed an executive order in 1981 to begin the process of reconstruction, the station should recover a second youth to increase electricity production began in 1989 and well-known events in these studies (USSR Disintegration ) reconstruction of the plant was suspended.
The return of national leader Heydar Aliyev to power for the second time, after an independent republic in all spheres, as well as changes in the electric power system was created. Energy for the development of economic regeneration and renewal of the fixed assets of the country, the creation of new power plants has become one of the important directions. On the instructions of the great leader "Mingachevir SESS" appropriate steps have been taken towards renewal.