“Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası” (SES) fəaliyyətə başladığı 60 il ərzində milyardlarla kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal etmişdir. Bu illər ərzində stansiyanın qurğu və avadanlıqları köhnəldiyinə və nəzərdə tutulan istismar müddətini başa vurduğuna görə dəyişdirilib.
Respublikamız müstəqillik qazandıqdan sonra, stansiyanın ikinci yeniləşmə dövrü başlamışdır. Ümummilli Lider digər sahələrdə olduğu kimi, elektrik enerjisi sisteminin inkişafına da xüsusi diqqət yetirmişdir. Ulu Öndər “Elektrik enerjisi sahəsi Azərbaycanın sosial problemlərinin həll olunmasında xüsusi rol oynayır” deməklə, respublika iqtisadiyyatının möhkəmləndirilməsində elektroenergetikanın xüsusi rolunu qeyd etmişdir. Bunun nəticəsidir ki, Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycana rəhbərliyi dövründə respublikamızın ən böyük su elektrik stansiyasının – “Mingəçevir SES”in yenilənməsi və gücünün artırılması üçün müvafiq addımlar atılmışdır. O cümlədən,  enerji istehsalı sahələri ilə yanaşı Mingəçevir SES-in yenidənqurulması və təzələnməsi, istehsal gücünün artırılması istiqamətində məqsədyönlü işlər həyata keçirilmişdir.
Ölkə prezidenti İlham Əliyev də son illər ərzində “Mingəçevir SES”in yenilənməsi istiqamətində mühüm addımlar atmışdır. Müvafiq Dövlət Proqramlarında stansiyanın səmərəli fəaliyyətini artırmaq üçün Mingəçevir SES-in daha da genişlənməsi və inkişafı istiqamətində işlər irəli sürülmuşdür və icrası uğurla həyata keçirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Mingəçevir SES”dən daxil olan məlumatda qeyd edilir ki, müasir zamanın tələbinə uyğun olaraq, Mingəçevir SES-də  yenidənqurma işləri müasir texnologiyaların tətbiqi ilə davam etdirilir. Bunun bariz nümunəsi, yenicə istismara qoşulmuş 110 kV-luq Açıq Paylayıcı Quruluşdur (APQ). Bu APQ yeni idarəetmə mərkəzindən idarə olunur.
Qeyd edək ki,  “Mingəçevir SES”in  əsaslı şəkildə müasirləşməsi və yenidən qurulması üçün  “Azərenerji” ASC-nin rəhbərliyi və onun müvafiq qurumları zəruri olan qurğu və avadanlıqları dünyanın elektik avadanlıqları istehsal edən müxtəlif şirkətlərindən sifariş əsasında alaraq gətirmişlər.
Yeri gəlmişkən onu da qeyd edək ki, bütün tikinti və quraşdırma, sınaq və sazlama işləri “Azenco” ASC tərəfindən aparılmışdır. Eyni zamanda, stansiya binasının daxilində də yenidənqurma işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı, iki ədəd hidroaqreqat dəyişdirilmişdir.
Mənbə onu da qeyd edir ki,  220 kV-luq APQ-də quraşdırma və sınaq işləri başa çatdırılmışdır. Hazırda sazlama prosesi gedir və yaxın vaxtlarda istismara veriləcəkdir.
330 kV-luq APQ-də isə tikinti davam edir. “Azenco” ASC-nin kollektivi  bu işləri həyata keçirir. Lazım olan digər avadanlıqlar isə Sumqayıt  Texnologiyalar Parkından (STP) alınır. Tikintidə bütün işlər mərhələli şəkildə görülür. Çünki SES-in istismarda olması yenidənqurma işlərinin müəyyən ardıcıllıqla, qrafik üzrə görülməsini zəruri edir.

THE POWER PLANT IS RENEWED
"Mingachevir HPP" (SES) for 60 years was generated billion kilowatt-hours of electricity. During the years of operation of the power plant facilities and equipment intended to be long-term and the term was changed to a hit.
After independence, the plant is the second renewal period. As in other areas of the national leader, he has paid special attention to the development of the electric power system. Great Leader "Electricity plays a special role in solving social problems of the region," saying, he stressed the role of the economy, increasing electrical energy. As a result, the great leader of the country's largest hydroelectric power during the reign of independent Azerbaijan - "Mingechevir"  HPP appropriate steps have been taken to upgrade and strengthen. By the way, along with the areas of energy production and the resumption of reconstruction of Mingachevir HPP were carried out in the direction of increasing production capacity.
President Ilham Aliyev in recent years, "Mingachevir" has taken important steps to upgrade. Mingachevir hydroelectric power station in order to improve the efficiency and effectiveness of government for further expansion and development of the nominated programs and works carried out successfully.
According to the information given by press-service of "Azerenergy" JSC, "Mingachevir HPP from" According to the information, in accordance with modern requirements, the reconstruction of Mingachevir hydroelectric power station to begin the use of modern technologies. A striking example of this is the newly commissioned 110 kV outdoor switchgear, connected (DAR). This new control center is open courtyard.
Note that "Mingachevir" fundamental modernization and reconstruction of the management of JSC "Azerenergy" and its relevant agencies electrical equipment necessary for the production of machinery and equipment have different companies in the world with motivated.
By the way, it should be noted that all construction, installation, commissioning and testing "AZENCO" was held by the company. At the same time, it has been reconstructed in the station building. At the same time, two hydro changed.
The source also notes that the yard of 220 kV completed the installation and testing work. At present, the fix is ​​underway and will be completed in the near future.
330 kW, while the construction takes place in the courtyard. Employees of «AZENCO» carries out this work. The equipment needed in Sumgait Technologies Park (STP) is taken. Construction of all the work carried out in several stages. Due hydroelectric reconstruction operation in a certain sequence, it is necessary to take on schedule.