Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir (İEM). Bu stansiya enerjitəchizatı müəssisəsinin elektrik enerjisi tələbatının təmin olunmasında özünəməxsus rol oynayır. Avadanlıqların istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda burada sutka ərzində təxminən 1,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilir. Əlavə tələbat yaranacağı halda, bu həcmin daha da artırılması imkanları mövcuddur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun iş rejimində fəaliyyətini davam etdirir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Bakı İEM”də cari ilin aprel ayında 40,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, müəssisədə 2016-cı ilin ötən 4 ayı ərzində isə 178,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü 107 MVt olan “Bakı” İEM-də hər birinin gücü 53,5 MVt olan iki ədəd qaz-turbin qurğusu fəaliyyət göstərir.

PRODUCTION IS CARRIED OUT ACCORDING TO DEMAND
After the restoration of state independence of our economy in order to strengthen the reconstruction of power electricity in operation, one of the "Baku TPP Center» (TPS). The station plays an important role in ensuring the energy needs of electric power enterprise. On the basis of existing regulatory requirements for operation of the equipment and workstations for further enhance stability. This, in turn, will help to improve the technical and economic indicators. currently, about 1.5 million kWh of electricity per day are produced. in the case of additional demand, it is possible to increase the volume. The station continues to operate under graphics mode send.
According to the information given by the source to the press – release of "Azerenergy" JSC , the Department of Energy of the production of the company, the information provided by the media, "according to the TEC" was 40.3 million kWh of electricity in April.
Please note that over the last 4 months of 2016 the company's 178.3 million kWh of electricity was produced.
Incidentally, in order to increase the efficiency of energy transfer system and to maintain stable operation of the electric power in targeted measures to increase the level of production has been achieved in other technical parameters.
According to the source, it should be noted that other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump, water pipes and other equipment verified defects have been eliminated and are under constant control. At the same time, pressure bile extinguishers were replaced. Along with all employees are trained in the accident.
The total capacity of 107 MW, "Baku" in the TPC output of 53.5 MW each operating two gas-turbine units.