Səmərəliliyi yüksək olmaqla yanaşı tikinti müddətinin də azlığını nəzərə alaraq, Dövlət başçımızın diqqət və qayğısı sayəsində, elektrik enerji sisteminin respublika iqtisadiyyatının sürətli inkişafının qabaqlamasını təmin etmək məqsədilə, postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək, porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən ilkini “Astara” elektrik stansiyasıdır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, elektrik enerjisinin istehsalında, eyni zamanda enerjitəchizatı müəsissəsinə daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində müəssisə kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, bütün enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da mövsümə hazırlıq çərçivəsində təmir-bərpa işləri yerinə yetirilib. Bütün avadanlıqlar yoxlanılmış, mühafizələr qaydaya salınmışdır. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də tədbirlər görülmüşdür.
Onu da qeyd edək ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, enerjitəchizatı müəsissəsinə daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində son üç ay ərzində də növbəti istismar həddinə uyğun yeddi ədəd porşen tipli aqreqatda texniki xidmət işləri həyata keçirilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Enerjinin İstehsalı idarəsindən daxil olan məlumatda enerjisinin istehsalı ilə əlaqədar məsələyə toxunularaq qeyd edilir ki, 2016-cı ilin aprel ayında “Astara” ES-də 10,9 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin ötən 4 ayı ərzində isə enerji obyektində 59,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nailiyyətlər əldə edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi burada da yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq, yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və daimi nəzarətdə saxlanılır. Eyni zamanda işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.

THE MEASURES ARE SUCCESSFULLY CONTINUED
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the Department of Energy of the production of the company, the information provided by the media, in accordance with the electric power generation, as well as higher quality and enterprise power transmission business team work in order to take an active part in maintaining the units.
According to the source, that all energy facilities, as well as in the repair and restoration work was carried out in preparation for the season. All equipment has been tested and remedies put in order. At the same time, measures to improve the working conditions have been adopted.
It should be noted that all the power unit in good condition. In order to ensure a high level of operational and technical issues carefully, timely technical review and the necessary operational measures. So enterprise best quality and sustainable energy to provide electricity to the last three months with a working limit maintenance work was carried out in seven units of the piston type. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
Department of energy production raised the issue of power generation in the information should be noted that in April 2016 "Astara" EN 10,9 million kilowatt-hours of electricity were produced.
Please note that the last 4 months of this year, 59.7 million kWh of electricity was generated energy facility.
By the way, in order to increase the efficiency of the power transmission system, stable operation and maintenance as a result of targeted measures to increase electricity production and other technical indicators have been achieved.
According to the source, it should be noted that other organizations, such as the summer season here in connection with the strengthening of security measures against fire. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump, water pipes and other equipment verified defects have been eliminated and are under constant control. At the same time workers are trained in the accident.