KEYFİYYƏT VƏ DAYANIQLIQ DAHA DA ARTIRILIR
Enerjitəchizatı müəssisəsinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Abşeron yarımadasının, o cümlədən paytaxt­ətrafı ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatında mühüm rolu olan «Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqğın artırılması istiqamətində görülən işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə sözügedən  REŞ-in xidməti ərazisində cari ilin son 3 ayı ərzində  həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, 220 kV-luq “Nizami” yarımstansiyasında yeni nəzarət kabellərinin quraşdırılması ilə əlaqədar müvafiq hazırlıq işləri görülmüşdür. Eyni zamanda 110 kV-luq bölmələrarası yağ açarının eleqaz açarla əvəzlənməsi işləri başa çatdırılmışdır. Yeni quraşdırılmış 110 kV-lik bölmələrarası eleqaz açarının mühafizə, idarə və siqnalizasiya dövrələri tam yoxlanılmışdır.
“220 kV-luq “Hövsan” yarımstansiyasında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən 110 kV-luq 3-cü “Qala” hava xəttinin (HX) əsas mühafizəsinin siqnalizasiya dövrələri yoxlanılmışdır”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, müəssisənin xidməti ərazisində hesabat dövründə təmir qrafikinə uyğun aparılan əsaslı və cari təmir işləri elektrik verilişi xətlərindən (EVX) də yan keçməmişdir. Belə ki, 330 kV-luq 1-ci “Abşeron”, 220 kV-luq “Müşfiq”, 2-ci “Hövsan”, 110 kV-luq 2-ci “Səngəçal” HX-lərində aralıq və anker dayaqlarda izolyatorlar və xətt armaturları dəyişdirilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, həmin bu dövrdə 110 kV-luq “8-ci km” HX-də 21 saylı dayaqdan məftillər yeni dayağa köçürülmüş, eyni zamanda 110 kV-luq 2-ci “Suraxanı”, 5-ci “Ramanı”, 4-cü “Şimal” və digər bir neçə HX-lərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Mənbənin verdiyi məumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatının daha dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq, təmir-bərpa işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Elektrik verilişi xətlərinin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıq­ların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənib. Eyni zamanda, mü­hafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edildikdən sonra aşkarlanan qüsurlar aradan qaldırılıb.

QUALITY AND STABILITY ARE MUCH MORE INCREASED
Urgent measures are implemented for much more supplying energy system with quality and stability. Absheron peninsula, as well as the important role of electricity in the areas "Absheron" Regional Network Electric" (REN) to further enhance the level of stability in the work continues to increase.
According to the information given by the source to "Azerenergy" JSC Electrical REN joint stock company in the press service of the measures taken in the last 3 months of this year, said that the 220 kV "Nizami" with the appropriate preparation for the installation of new control cables work has been done. At the same time among sections oil circuit 110 kV work was completed to replace the switch. Newly installed 110 kV circuit breaker protection, control and alarm circuit is completely tested.
"220 kV" Hovsan "s repair work carried out for various purposes, including a 110 kV 3" Castle "TL (TL) protection signaling circuits checked", - said the source also said that the company's service territory during the reporting period in accordance with the schedule of maintenance and overhaul of power transmission lines (TL) are also affected. Thus, the first 330 kV "Absheron", 220 kV "Mushfig", 2nd "Hovsan", 2nd 110 kV "Sangachal" the TL intermediate and anchor poles, insulators and line fittings changed.
It should be noted that during this period, 110 kV "8th km» TL wires on the basis of a new base line, moved to number 21, and 2-110 kV 5 "Surakhani" "Ramana," 4 "North" and a number of other different types of repair work carried out in the TL.
According to the source put the implementation of these measures, the factors that ensure the functioning of a sustainable energy economy. With this in mind, the continuation of the reconstruction is one of the main tasks on the agenda.
Finally, it should be noted that, as in other establishments, special attention is paid to fire safety. power transmission lines and substations in the protection zone areas of dry grass, oil capacity around equipments cleaned of dirty oil. At the same time safety defects discovered after the inspection, control and measuring devices have been removed.