Bu gün (10 may 2016-cı il tarixdə) “Azərenerji” ASC-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 93-cü ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları öncə inzibati binada Heydər Əliyevin büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyaraq, Ulu Öndərin əziz xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Qeyd etdi ki, Ulu Öndərin respublika rəhbəri seçildiyi 1969-cu ildən dövlətimizin inkişafı üçün tarixi dönüş mərhələsi başlandı. Həmin dövrdə Heydər Əliyev respublikanın elektrik enerjisi sisteminin də sürətli inkişafını təmin etmək məqsədilə təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirdi. Bir çox irimiqyaslı layihələr reallaşdırıldı. Bir-birinin ardınca yeni elektrik stansiyaları, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyalar inşa edilib istifadəyə verildi. Bu da respublikanın sənaye potensialının artırılmasında mühüm addım oldu. Heydər Əliyevin rəhbərliyinin birinci dövründə yaradılmış potensial hesabına artıq 1980-ci illərdən başlayaraq, Azərbaycan nəinki özünü elektrik enerjisi ilə tam təmin edə bilirdi, həmçinin qonşu respublikalara da elektrik enerjisi ixrac edirdi. Məhz həmin illərdə Azərbaycanda hər kəndə, hər evə elektrik xətti çəkildi. Heydər Əliyev ölkəmizi və xalqımızı sözün həqiqi mənasında işıqlığa çıxardı.
Etibar Pirverdiyev onu da qeyd etdi ki, sovet hakimiyyəti dövründə Heydər Əliyev böyük uzaqgörənliklə Azərbaycanın milli kadr potensialının yaradılması məqsədi ilə hər il istedadlı azərbaycanlı gənclərin SSRİ-nin nüfuzlu ali məktəblərində, respublikamız üçün vacib olan ixtisaslar üzrə təhsil almağa göndərilməsi diqqətəlayiq bir ənənəyə çevrilmişdi. Elektrik energetikasının əhəmiyyətini yüksək qiymətləndirdiyinə görə Heydər Əliyev bu sahədə peşəkar mühəndis-texniklərin, quraşdırıcı-inşaatçıların yetişdirilməsinə də daim qayğı göstərirdi. Məhz bunun nəticəsidir ki, əvvəllər elektrik enerjisi obyektlərinin layihələndirilməsinə, inşasına və istismarına kənardan mütəxəssislərin cəlb edilməsi təcrübəsi aradan qaldırıldı. Bu gün enerjisistemdə ən mürəkkəb texniki proseslər tamamilə yerli mütəxəssislərin gücü ilə həyata keçirilir. Bu da Ulu Öndərin diqqət və qayğısı ilə formalaşmış kadr potensialına əsaslanır.
Müstəqilliyin bərpasından sonrakı ilk illərdə Azərbaycanda baş verən prosseslər, 1993-cü ilin iyununda xalqın istəyi və təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin həmin dövrdəki fəaliyyəti barəsində danışan natiq yeri gəlmişkən onu da qeyd etdi ki, 1990-cı illərin əvvəlində baş vermiş hadisələr, Sovet İttifaqının süqutu respublikamızın elektrik enerjisi sisteminə də təsirsiz ötüşmədi. Yaranmış siyasi və iqtisadi böhran nəticəsində elektrik enerjisi istehsalında böyuk problemlər yarandı. Ulu Öndər Heydər Əliyevin uzaqgörən siyasəti sayəsində vaxtilə tikilib istifadəyə verilmiş “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası” olmasaydı, respublikanın, o cümlədən, paytaxt Bakının enerji təchizatında ciddi problemlər yaşana bilərdi. Azərbaycanın təkcə enerji sistemi üçün deyil, ümumən iqtisadiyyatı və bugünkü müstəqil inkişafı üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən bu stansiya Heydər Əliyevin ən dəyərli yadigarlarından biridir. Bu stansiya hələ uzun illər xalqımıza, dövlətimizə xidmət edəcəkdir.
Müstəqillik illərində Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin təşəbbüsü ilə “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”nda aparılan modernləşdirmə onun generasiya imkanlarını artırmışdır. Hazırda mövcud çətinliklərə baxmayaraq, bizim təşəbbüsümüzlə stansiyanın fəaliyyətinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə genişmiqyaslı tikinti-quraşdırma işləri həyata keçirilir. Bu da Ulu Öndərin əbədiyaşar ruhu qarşısında ona olan sadiqliyimizin məntiqi nümunəsidir.
Etibar Pirverdiyev onu da vurğuladı ki, Ulu Öndərimizin başladığı və tamamlaya bilmədiyi işləri Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev yeni dövrün çağırışlarını nəzərə almaqla uğurla davam etdirir. Cənab Prezidentin həyata keçirdiyi məqsədyönlü islahatlar Azərbaycanın davamlı inkişafını təmin edir. Əldə edilən uğurlar respublikanın elektrik energetika sisteminin dayanıqlığını və təhlükəsizliyini daha da möhkəmləndirmişdir. Eyni zamanda, bölgədə elektrik enerjisi ixracatçısı mövqeyinə çıxarmışdır.
Bütün bunlar Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin artırılması, xalqımızın həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması kimi mühüm istiqamətləri özündə birləşdirən müdrik siyasətinin nəticəsidir. Onun müəyyənləşdirdiyi inkişaf strategiyasına uyğun olaraq, cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycanda qarşıya qoyulmuş məqsədlər bundan sonra da qətiyyət və ardıcıllıqla həyata keçiriləcəkdir. Qüdrətli dövlətimiz dünyanın inkişaf etmiş ölkələri sırasında öz layiqli yerini tutacaqdır.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə respublika iqtisadiyyatının inkişafı, o cümlədən elektrik energetika sistemində görülmüş işlər və əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışdılar. O da qeyd edildi ki, son illər həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkəmiz elektrik enerjisi idxalından azad olmuş, enerji sistemin təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Eyni zamanda, mövcud stansiyalar modernləşdirilmiş, dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmişdir.

THE MEASURE WAS HELD
The anniversary of national leader Heydar Aliyev was held today (on  May 10, 2016) of "Azerenergy" JSC. Before the administrative building, the participants laid wreaths and flowers at the bust of Heydar Aliyev, they pay tribute to the great leader.
The event continued in the auditorium of the company. Speaking at the opening event in the "Azerenergy" JSC Etibar Pirverdiev services great leader in the development of our country, "he said.
He noted that the elected head of the national leader of the country since 1969 was a turning point in history. During Heydar Aliyev in order to ensure the rapid development of electric power system implemented emergency measures. Many large projects are implemented. One after another, new power plants, high-voltage transmission lines and substations were located were built. This was an important step in improving the industry. The potential value of the first period of Heydar Aliyev in 1980, Azerbaijan is able to provide itself with electric power, and also exports electricity to neighboring republics do. The same thing happens in every village to have been made in every house and power lines. Literally I had to light our country and people Heydar Aliyev.
Due to the appreciation of the importance of electricity in the field of professional engineers and technicians, Heydar Aliyev, installers, builders had to take care of the ever-growing. As a result, earlier design of electric power facilities, construction and operation experience of experts from outside the disabled. To date, the power of complex technical processes carried out by local experts. She also formed with care and attention of national leader Heydar Aliyev is based on human resources.
The processes that take place in the first years after the restoration of independence of Azerbaijan, in June 1993, and at the request of the request of the national leader Heydar Aliyev returned to power at the time, by the way, also spoke about the events that took place in the early 1990s The collapse of the Soviet Union has also affected the country's energy system. The current political and economic crisis was the result of problems in the production of electricity. Thanks to far-sighted policy of the national leader Heydar Aliyev, have been built in the past, "Azerbaijan TPP" Otherwise, the country, including in the capital, Baku power supply can lead to serious problems. Not only for the energy system in the overall economy, and today, this plant is of great importance for the development of independent Azerbaijan Heydar Aliyev is one of the most valuable yadigarlarından. Station for many years, our country, our government will continue to serve.
At the initiative of President Ilham Aliyev in the years of independence of Azerbaijan "TPP" modernization of generating capacity. At the present time, despite the difficulties of the station on our initiative to ensure the safety of large-scale construction work is carried out. This commitment to the logic of it in the immortal spirit of the great leader and example.
Etibar Pirverdiyev, he stressed that the work of the great leader President Ilham Aliyev start and could not be completed in view of the continuing challenges of the new era. Mr. President, is to ensure the sustainable development of targeted reforms. The stability and security of the power system of progress made in further strengthening. At the same time, the region is exporting power position.
All the strengthening of statehood of Heydar Aliyev, Azerbaijan's increasing economic power in order to improve the quality of life of our people is the result of a wise policy combines important trends. In accordance with the established development strategy, under the leadership of President Ilham Aliyev and determining the sequence of tasks to be implemented in the future. Mighty, the government will take its rightful place among the developed countries of the world.
Other speakers at the event in our country under the leadership of Heydar Aliyev in the development of the economy, including the electric power system, spoke about the work done and achievements. He noted that in recent years as a result of targeted measures to release the import of electricity in the country was to ensure energy security. At the same time, existing power plants upgraded, the world has been equipped with modern facilities and equipment.