“ABŞERON REŞ”: MÜVAFİQ TƏDBİRLƏR DAVAM ETDİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsinə, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışır. Belə ki, sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda təmir işləri təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə cari ilin son 3 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə daxil olan məlumatda bildirilir ki, şəbəkənin xidməti ərazisində bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir-bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) “Ağsu” hava elektrik verilişi xəttinin (HEVX) yuvasında işlər davam etdirilmiş, o cümlədən HEVX-nin yüksək gərginlikli yüksək tezlikli avadanlığının dolayı eleqaz açarı (DEA) quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 2 saylı 800 MVA-lıq avtotransformatorun “B” fazası ehtiyat faza ilə əvəz edilərək yoxlanılmış və işə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı həmin bu dövrdə yarımstansiyada 220 kV-lik açarların siqnallarının idarəetmə panelinə verilməsi və 220 kV-lik dolayı şin sisteminin gərginlik transformatorunun 2-ci tərəf dövrələrinin quraşdırılması işləri də həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, hesabat dövründə şəhərin mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında 220 kV-lik 6-cı “Abşeron” HEVX-nin mühafizə panellərinin yeri dəyişdirilmiş, 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında isə 110 kV-lik 1 və 2 saylı “Qızıldaş” HEVX-nin siqnal dövrələri idarəetmə panelinə köçürülmüşdür. Eyni zamanda 110 kV-lik “Ramana” yarımstansiyasında 2 və 3 saylı transformatorların giriş yağ açarları 35 kV-lik vakuum açarlı yuva ilə əvəz edilmişdir.
Digər təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən danışan mənbə onu da vurğuladı ki, həmin bu dövrdə 110 kV-lik “Puta”, 220 kV-lik “Xırdalan” yarımstansiyalarında da müvafiq işlər həyata keçirilmişdir.

ABSHERON REN: RELEVENT MEASURES ARE IMPLEMENTED
Actions carried out in the energy system of the country, with the introduction of new technologies, a stable and reliable energy supply that allows. Increasing the level of technical and economic indices, including the transfer of power to ensure the sustainability of the proposed technical measures continued during the last three months of the year. As with all electric power enterprises "Absheron Regional Electric Network" (REN) also suggested that the staff makes every effort to perform tasks in a timely and appropriate manner. Thus, the REN substation belonging to the repair quality was conducted in accordance with the schedule approved. At present, repair work continues.
"Azerenergy" JSC electric capacity of the company to the press about the measures taken within 3 months of this year, according to the information network of some objects in the system reconstruction and repair work is carried out.
Thus, the 500 kV "Absheron" substation open distribution structure 220 kW (ODI), "Agsu" air transmission line (TL) continued to work in the nest, including circuit breakers high voltage OHL in the circuit of the high frequency equipment (DEA ) installed. № 2 800 MVA at the same time phase "B" was replaced by a spare test phase and is connected to the case. At the same time in this period, 220 kV and 220 kV circuit breakers indirect transmission bus system of the control signal voltage transformer installation work was carried out in the 2nd.
It should be noted that during this period of the city center, energy supply220 kV SS "M" second 220 kV "Absheron" protective TL panel moved, 220 kV "Sangachal" 110 kV substation number 1 and 2 TL "Gizildash" was transmitted a control panel signaling circuits. At the same time, 110 kV "Raman" 2 and 3 of the input transformer 35 kV oil circuit breaker were replaced by a vacuum.
Other repairs and reconstruction, speaking source also pointed out that during this period, 110 kV "Puta", 220 kV "Khirdalan" relevant work carried out at the substations.
According to the source, taking into account the negative effects of the current weather conditions and preventive measures have been implemented. For example, water basins filled with water, packed in foaming ingredients are stored in tanks. In addition, the oil's ability to prevent oil leakage, fire-prevention measures are taken. Network to enhance the skills of staff are trained in fire fighting.
Currently, the source also said that the continuation of such events, all of these substations, transmission lines and provides a solid basis for trouble-free and stable operation.