İSTİSMAR SƏVİYYƏSİSTİSMAR SƏVİYYƏSİ YÜKSƏLİRİ YÜKSƏLİR
Postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək, porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən biri də “Şəki” elektrik stansiyasıdır (ES). Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə inşa edilərək istifadəyə verilmiş bu enerji müəssisəsi şimal-qərb bölgəsinin əhalisi üçün böyük töhfədir. Bölgəyə nur paylayan generasiya gücü regionun elektrik enerjisi ilə təchizatının dayanıqlığını təmin edir, sosial-iqtisadi inkişafa təkan verir. Ümumiyyətlə, stansiya istismara verildiyi gündən qarşıya qoyulan bütün tapşırıqların öhdəsindən layiqincə gəlməyi bacarmış və bu müsbət ənənənin uğurla davam etdirilməsini kollektiv özünün başlıca məqsədi sayır.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2016-cı ilin I rübü ərzində “Şəki EŞ”də 65,2 milyon  kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən,  cari ilin mart ayında isə enerji obyektində 20,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki,  avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin I rübündə, o cümlədən mart ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbəxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, enerjitəchizatı müəssisəsinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində son üç ay ərzində stansiyada bir porşen tipli aqreqatda əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda mühərrik-generatorlarda təlimata uyğun növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmiş, aqreqatların soyutma və yağlama sistemlərində yaranan qüsusrlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, enerji istehsalı üzrə dispetçer yük qrafikinin yerinə yetirilməsi ilə yanaşı stansiyanın mövsümə hazırlığı, avadanlıqların keyfiyyətli istismarının təşkil olunması üçün qabaqlayıcı tədbirlərin görülməsi istiqamətində operativliyin təmin olunması məqsədilə hazırlanan müvafiq planlar çərçivəsində bütün zəruri tədbirlər ardıcıllıqla həyata keçirilir. Hazırda stansiyanın istismar fəaliyyəti qrafikə uyğun davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və bu sahə daimi nəzarətdə saxlanılır.
Sonda onu da qeyd edək ki, personalın iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir. Müəssisənin əmək kollektivi tərəfindən iş yerlərində sanitar gigiyena normalarının tələblərinə, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası qaydalarına ciddi riayət edilmişdir.

For the first time in our country in the former Soviet Union, based on the concept of distributed power generation structure, consisting of piston engines, generators provide generation capacity built and put into operation. One of such energy facilities is "Shaki" power plant (ES). With the introduction of the most advanced technologies in power stations it was built and put into operation a large contribution to the population of the north-western region. Light distributes electricity generating capacity in the region, feeding, and will contribute to the socio-economic development. In general, the proposed date of commissioning of the plant managed to cope with all tasks and the successful continuation of this positive tradition team considers its main goal.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC verification of energy production, the company during the first quarter of 2016, "Shaki EN" by 65.2 million kilowatt-hours of electricity were produced. In particular, in March this year 20,5 million kWh of electricity was generated energy facility.
It should be noted that the work to improve the efficiency of energy transfer system, stable operation and targeted measures to improve the level of the first quarter of this year, as well as other technical and economic performance of the plant in March, satisfactory results were achieved.
According to information provided by the source, the power plant units are in good condition. In order to ensure a high level of operational and technical issues carefully, timely technical review and the necessary operational measures. Thus, the quality of the energy company and provide a stable power supply to power plants in the last three months of repair work was carried out in the transmission blocks of the piston type. At the same time, engine-generators work Instruction Manual was conducted in accordance with the operating limit, cooling and lubrication systems of units were excluded from the indispositions. Overall, the power plant for the production of the season, along with the implementation timetable for the preparation of dispatching, maintenance of equipment to ensure the quality of preventive measures in order to ensure efficiency in the context of all the necessary measures in the plans are carried out in sequence. Currently, work is continuing on schedule power.
It should be noted that other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump, water pipes and other equipment verified defects have been eliminated, and the area is under constant control.
Finally, it should be noted that the studies were conducted to improve the working conditions of the personnel. Sanitation requirements for the enterprise personnel in the workplace, occupational health and safety regulations are strictly enforced.