“GÖYÇAY” KSES: TEXNİKİ İQTİSADİ GÖSTƏRİCİLƏR QƏNAƏTBƏXŞDİR
Hazırda alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə edilməsi məsələsi bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Bu məsələ qlobal ekoloji problemlərin aradan qaldırılması, ətraf mühitin qorunması baxımından xüsusilə aktualdır. Mütəxəssislərin apardığı araşdırmalar təsdiqləmişdir ki, müxtəlif bölgələrdə dağ çayları və suvarma kanalları üzərində yüzlərlə kiçik su elektrik stansiyasının tikintisini həyata keçirmək mümkündür. Bu tipli su elektrik stansiyaları bir tərəfdən elektrik enerjisinin istehsalında yanacağa qənaət edilməsinə, digər tərəfdən isə ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasına imkan verir. Həmin enerji qurğularından biri də gücü 3,1 meqavat olan "Göyçay-1" kiçik su elektrik stansiyasıdır (KSES).
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, "Göyçay-1" KSES-də cari ilin mart ayında 400 min kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin I rübündə isə burada 746 min kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da bildirək ki, kiçik çaylarda SES-lərin tikintisi davam etdirilir. Gücü 1,5 meqavat olan “Balakən-1” kiçik su elektrik stansiyası istismara tam hazırdır və bu stansiyada test rejimində elektrik enerjisi istehsal edilir. Gücü 1,6 meqavat olan “İsmayıllı-2”, gücü 0,3 meqavat olan “Astara-1”, ümumi gücü 3,6 meqavat olan “Oğuz” su elektrik stansiyalarının tikintisi başa çatmaq üzrədir.
Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda ilk su elektrik stansiyası hələ 1880-ci illərin əvvəlində Gədəbəyin Qalakənd kəndində Şəmkirçayın üzərində Simens qardaşları tərəfindən misəritmə zavodunu elektrik enerjisi ilə təmin etmək məqsədilə tikilmişdir.
Xatırladaq ki, Şirvan kanalının Göyçay rayonunun Bığır kəndi ərazisindən keçən hissəsində tikilmiş bu stansiya ildə 20 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal etməyə imkan verir. Bu isə Göyçay rayonunun tələbatının 25 faizini təşkil edir. Stansiyanın ərazisi 5 hektardır. Burada hər birinin gücü 1,03 meqavat olan üç hidroaqreqat, suqəbuledici və tutumu 4500 kubmetr olan təzyiq hovuzu, hər birinin uzunluğu 28,4 metr olan üç dəmir-beton təzyiq qurğusu quraşdırılmışdır. Burada, həmçinin turbin zalı və su nəqledici kanal yaradılmış, 10 kilovoltluq yarımstansiya tikilmiş və elektrik ötürücü xətlər çəkilmişdir.

Presently using of restored and alternative energy sources is in the center of the attention. The issue of global environmental issues that are of particular importance in terms of environmental protection. Studies by experts have confirmed that hundreds of different regions of the mountain rivers and irrigation canals to carry out the construction of small hydropower plants is possible. On the one hand, the hydroelectric power generation of this type of fuel, on the other hand, makes it possible to improve the environment. One of the power plants of 3.1 MW small hydropower plants "Goychay-1" (KSES).
According to the information given by the source to the the press service of "Azerenergy" JSC, which was noted in the report, he said that "Goychay-1" SHPH in March this year to 400 kWh of electricity was produced.
Note that in the first quarter of 2016, was created here 746,000 kilowatt-hours of electricity.
It should be noted that the construction of hydropower plants on small rivers continues. 1.5 MW "Balakan-1" small hydroelectric power station, and the station is ready for operation of the electricity is in test mode. 1.6 MW, "Ismayilli-2", which has a capacity of 0.3 MW, "Astara-1", with a total capacity of 3.6 megawatts, "Alex" is going to complete the construction of hydroelectric power plants.
Incidentally, the first hydroelectric power station in the early 1880s Siemens Brothers in the village of Shamkir, Gedebey, Galakend smelter was built to provide electricity.
Recall that the last part of the territory of Shirvan canal, built in the village of Goychay, Bigir 20 million kilowatt-hours of electricity at the station allows. This represents 25 percent of the Goychay needs. Station Square 5 hectares. Here, each of the three hydroelectric power 1,03 MW, the pressure in the intake capacity of 4500 cubic meters of swimming pools, each of which is 28.4 meters long and three concrete pressure on the object. Here, the water channel in the turbine hall, which was built 10-kilovolt substation and power lines were drawn.