Yenidənqurma işləri davam etdirilir
“Mingəçevir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi”ndə avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması məqsədilə bir sıra təmir və texniki təftiş işləri aparılmış, enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində isə bir sıra tədbirlər həyata keçirilmişdir. Yenidənqurmanın tamamilə başa çatması üçün ölkə rəhbərliyi tərəfindən bu gün də müvafiq addımlar atılır və silsilədə bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, “Mingəçevir” SES-də cari ilin iyul ayında 70,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, 2016-cı ilin ötən 7 ayında isə “Mingəçevir SES”-də 308,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir ki, bu da ötən ilin eyni dövründəki istehsaldan 75,7 milyon kilovatsaat çoxdur.
"Enerji istehsalı ilə silsilənin yalnız “Mingəçevir Su Elektrik Stansiyası” məşğul olub", - deyən mənbə cari ilin son üç ayı ərzində silsilədə aparılan tikinti-quraşdırma işlərinin gedişatı barədə də məlumat vermişdir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, həmin bu dövrdə iki hidroaqreqatın yenidənqurulması işləri davam etdirilmiş, bir hidroaqreqat isə əsaslı təmir olunmuşdur.  Eyni zamanda işdə olan digər hidroaqreqatlarda cədvəl üzrə nəzərdə tutulmuş müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı, “Varvara” SES-də isə yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Mənbə onu da bidirdi ki, silsilədə yanğın təhlükəsizliyinə qarşı bir sıra tədbirlər həyata keçirilib:  bütün yanğın kranları yoxlanılaraq tam işçi vəziyyətə gətirilmişdir. Yarımstansiya və avtotransformatorların əraziləri quru otlardan təmizlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, yenidənqurma işləri nəticəsində bu stansiyalarda 90 MVt əlavə generasiya gücü əldə ediləcəkdir.

Reconstruction measures are continued
Completion of the reconstruction of the country and a number of steps taken by the administration on the day of work in this direction are under way.
"Azerenergy" JSC, the Department of Energy of the production of the company, the information has been featured in the press, and he says: "Mingachevir" HPP in July of this year, 70.3 million kWh of electricity was produced.
Please note that for the last 7 months of 2016, "Mingachevir" 308.8 million kWh of electricity was generated in the production, 75.7 million more than in the same period last year.
"Energy in the production chain only" Mingechevir hydroelectric power station "engaged" - said the source, during the last three months of the current series is also reported on the progress of construction work.
According to the source, that the continuation of the reconstruction of two hydroelectric, hydro renovated. At the same time according to the schedule laid down in the case of other hydraulic units of various types of repair work carried out. At the same time, "Varvara" HPP is reconstructed.
As the source noted, the series has been implemented a set of measures of fire safety: fire hydrants have been tested and fully operational. Substations and transformers were cleaned of dry grass areas.
It should be noted that the reconstruction of the stations as a result of additional generating capacity of 90 MW will be achieved.