Yeddi ayın göstəriciləri
Dövlət Başçısının şəxsi təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə işlənib hazırlanmış Dövlət Proqramlarının uğurla həyata keçirilməsi nəticəsində Azərbaycan iqtisadiyyatının potensial qüdrəti getdikcə artmaqdadır. İqtisadiyyatın sürətlə inkişafı onun hərəkətverici qüvvəsi olan elektrik enerjisi sistemində də böyük nailiyyətlərin əldə olunmasına geniş imkanlar yaratmışdır. Ölkəmizin elektrik enerjisi təhlükəsizliyi ilə bağlı həyata keçirilmiş tədbirlər texniki-iqtisadi göstəricilərə müsbət təsir göstərmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə “Azərbaycan İES”dən daxil olan məlumata görə, bu ilin iyul ayı ərzində stansiyada enerji bloklarının və avadanlıqların dayanıqlı və fasiləsiz işinin təmin olunması məqsədilə nəzərdə tutulmuş profilaktiki yoxlamalar aparılıb. Mütəxəssislər dördüncü enerji blokunda əsaslı təmiri başa çatdırıb, yeddinci enerji blokunda isə təmir işlərinə başlayıblar.
Stansiyadan bu barədə məlumat verərkən bildiriblər ki, cari ilin yeddi ayı, o cümlədən iyul ayı üçün texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə proqnozlar tam həcmdə yerinə yetirilmişdir. Belə ki, 2016-cı ilin 7 ayı ərzində elektrik enerjisinin faktiki istehsalı 3,4 milyard kilovat-saatdan artıq, o cümlədən iyul ayında 636,9 milyon kilovat-saata yaxın təşkil edib.
Hazırda stansiyada sutka ərzində dispetçer yük qrafikinə uygun olaraq, 22-23 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunur.
“Şəmkir SES Silsiləsi”ndən əldə etdiyimiz məlunatda isə bildirilir ki, hidroaqreqatlara və avadanlıqlara normal texniki qulluğun nəticəsidir ki, sözügedən müəssisənin kollektivi müntəzəm olaraq aylıq proqnoza artıqlaması ilə əməl edir. Bu ilin 7 ayı ərzində “Şəmkir SES”-də 545,4 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunub. “Yenikənd SES”-də 216,4 milyon kilovat-saat, yeni fəaliyyətə başlayan “Şəmkirçay SES”-də isə 19,7 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilərək, enerjisistemə ötürülüb.
Ümumilikdə silsilə üzrə 783,5 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilib.
Müəssisə əməkçiləri bu aylar ərzində elektrik enerjisinin xüsusi sərfiyyatında xeyli qənaətə də nail olublar.
Onu da bildirək ki, hər iki stansiya üzrə təmir-bərpa işləri “Azərenerji” ASC-nin təsdiq etdiyi 2016-cı ilin plan-qrafikləri üzrə aparılır. Stansiyalarda olan hidroaqreqatlar və digər köməkçi avadanlıqlar saz vəziyyətdə işləyir. Bununla yanaşı, avadanlıqlarda, qurğularda təmir işləri və profilaktiki yoxlamalar davam etdirilir. Müəssisədə yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi uğurla başa çatdırılıb.

The results of seven years
Developed at the initiative of the President and the leadership of the potential power of economy of Azerbaijan as a result of the successful implementation of government programs is growing. The driving force behind the rapid development of the electric power system of the economy has created opportunities for great achievements. energy security of our country, technical and economic indicators had a positive impact of the measures taken.
According to the information given by the press-service of "Azerenergy" JSC, Azerbaijan "TPP", in July this year, the power plant generating units and equipment designed to ensure a stable and continuous operation was carried out preventive examinations. Experts have completed the fourth unit overhaul, repair work began on the seventh energy unit.
According to the information, while the power plant, the first seven months of the current year, as well as the technical and economic indicators for the month of July, forecasts have been made in full. So the first 7 months of 2016, actual production of 3.4 billion kilowatt-hours of electricity, as well as in July amounted to 636.9 million kilowatt-hours.
Currently, in accordance with the dispatch schedule of the day is 22-23 million kilowatt-hours of electricity.
"Shamkir HPP" and while we have achieved information, that the normal maintenance of the hydraulic units and equipment as a result of compliance with plant personnel are regularly exceeded the monthly forecast. For seven months of this year, "Shamkir" to 545.4 million kilowatt-hours of electricity were produced. "Yenikend" PP to 216.4 million kilowatt-hours, again "Shamkir HPP" by 19.7 million kilowatt-hours of electricity in transport energy system.
A total of 783.5 million kilowatt-hours of electricity for the whole series have been produced.
During these months, the electric power consumption of the company's employees also achieved significant savings.
Also note that the renovation work at two stations of "Azerenergy" JSC approved the plan in 2016 is carried out in accordance with the schedule. The station hydroelectric units and other auxiliary equipment is in good condition. In addition, the equipment, installation and preventive maintenance inspections are continuing. Plant spring-summer water flows successfully completed transmission and reception.