“ŞƏBƏKƏ”-DƏ YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ YERİNƏ YETİRİLİR
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin də (REŞ) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda təmir işləri təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda cari ilin son 3 ayı ərzində  həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, şəbəkəinin xidməti ərazilərində bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında layihə əsaında 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yenidənqurma işləi davam etdirilir.
Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında sözügedən gərginlikli APQ-də ayrıcıların dəyişdirilməsi ilə əlaqədar olaraq yenidənqurma işləri davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında layihə əsasında 110 kV-lik APQ-də genişləndirmə işləri həyata keçirilmiş və hazırda 2 ədəd 110 kV-lik yuvanın quraşdırılması işləri davam etdirilir.
Mənbədən daxil olan məlumatda o da qeyd edilir ki, 220 kilovoltluq “Xırdalan” yarımstansiyası da bu qəbildən olan enerji müəssisələrindədir. Belə ki, yarımstansiyanın 110 kV-lik APQ-də eynigərginlikli 3-cü “Puta” hava xəttinin cərəyan transformatorları yenisi ilə əvəzlənmiş, 110 kV-lik “Dübəndi” yarımstansiyasında isə eynigərginlikli APQ-də ayrıcılar müasir tipli ayrıcılarla əvəzlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, 110 kilovoltluq “Qala” yarımstansiysı da bu tədbirlər sırasına aid edilir. Adı qeyd edilən enerji obyektində müxtəlif təyinatlı yenidənqurma işləri həyata keçirilib. Məsələn, burada müxtəlif gərginlikli bölmələr arasında əlaqələndirici kabellərin  yenisi ilə əvəzlənməsi, eleqaz, gərginlik və cərəyan transformatorlarının dəyişdirilməsi və digər müxtəlif təyinatlı təmir işləri uğurla yerinə yetirilmişdir.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

RECONSTRUCTION MEASURES WERE IMPLEMENTED IN THE NETWORK
Other energy facilities "Absheron Regional Electric Networks" (REN) substation belonging to the approved schedule of repair work has been carried out effectively. Currently, the repair and reconstruction work continues.
"Azerenergy" Department of Electrical Transmission joint stock company owned by the press service of the SS REN of the measures taken during the last 3 months of the year, said that the reconstruction of the territory network  and repair of some objects in the work carried out.
Thus, the 500 kV "Absheron" 220 kV substation project basis from the switch (ODI) reconstruction is in full swing.
Please note that the holding in the city center energy support 220 kV  substation due to changes in voltage circuit breakers in the yard reconstructed.
It should be noted that the 220 kV "Sangachal" 110 kV substation project, based on the work of expansion carried out in the yard and installation of 2 x 110 kV nest continues.
According to the source, it is also 220 kV "Khirdalan" substation construction of this type of energy. So 110 kV substation in 3 ODI at the same tensioned "Puta" TL replaced by new current transformers, 110 kV "Dubandi" disconnectors substation on the same yard to adjust the tension of modern disconnectors replaced.
It should be noted that the 110 kV "Gala" s/s these measures are included in the list. Names mentioned energy objects restoration works were carried out for different purposes. For example, the replacement of cables between the various units of the pressure circuit, current and voltage transformers and other various types of repair work was carried out successfully.
According to the source implementation of  these measures, the energy of the main factors that guarantee a more stable job. Given this reconstruction it is one of the main tasks on the agenda to continue.
By the way, according to the climatic conditions of the activities planned in connection with the repair works at the plant, as well as fire safety measures have been implemented in a timely manner. Thus, all the fat-containing electrical equipment, oil level check and clean the area of ​​dry grass.