“SUMQAYIT YGEŞ”: TEXNİKİ-TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi, “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”nin (YGEŞ) əmək kollektivi də enerjitəchizatı müəssisələrini daha dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün səylə çalışır. Gündən-günə inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisinə olan tələbatının artdığı bir vaxtda sistem əhəmiyyətli yarımstansiyaların, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin daim saz vəziyyətdə olması vacibdir. Ötən illərdə olduğu kimi, cari ildə də görülmüş işlər təqdirəlayiqdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, “Sumqayıt” YGEŞ-in  xidməti ərazisində cari ilin son üç ayı ərzində Azərbaycan və Rusiya enerjisistemlərinin paralel rejimdə işləməsində əhəmiyyətli rola malik olan 330 kilovoltluq (kV) "Yaşma" yarımstansiyasında da texniki yenilənmə işləri görülüb. O cümlədən, 220/110/10 kV-lik 1 saylı 200 MVA, 330/220/10 kV-lik 2 saylı 240 MVA avtotransformatorlar, 330 kV-lik 1 və 3 saylı eleqaz açarları, 330 kV-lik 8-ci “Abşeron” və “Xaçmaz” hava xətlərinin (HX) avadanlıqları və digər bir neçə elektrik avadanlıqları təmir edilmiş, rele mühafizəsi və avtomatikası yoxlanılmışdır. Ümumilikdə, obyektdə müasir  texnologiyaların tələblərinə cavab verən avadanlıqların quraşdırılması sistemdə enerjinin ötürülməsinin dayanıqlığının daha da artmasına müsbət  təsirini göstərmişdir.
Qeyd edək ki, həmin bu dövrdə 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı”, 110 kV-lik “Sumqayıt-3” yarımstansiyalarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
“Respublikanın sosial-iqtisadi həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, şəbəkənin balansındakı yarımstansiyalardan elektrik enerjisi ilə təchiz edilən şəhər və qəsəbələrin, sənaye obyektlərinin inkişafının ildən-ilə artdığı nəzərə alınaraq, əsas yarımstansiyalarda olan transformatorların bəziləri daha güclüləri ilə, köhnə tipli yağ açarları müasir, zamanın tələblərinə cavab verən eleqaz, vakuum açar­larla əvəz edilib, mövsümi tədbirlər planına, illik plan-qrafikə əsasən bütün işlər ardıcıllıqla, vaxtında  və  keyfiyyətlə   yerinə   yetirilib”, – deyən  mənbə görülən işlərə nümunə olaraq 110 kV-lik “Sumqayıt-2” yarımstansiyasında 2 saylı 80 MVA güc transformatorunun, 110 kV-lik II bölmə və digər avadanlıqların təmir və sınaq edilməsi, yarımstansiyada 10 kV-lik I və II bölmələrdə yenidənqurma işlərinin aparılması, o cümlədən 9 ədəd yeni yuvanın quraşdırılması göstərilə bilər. Eyni zamanda 110 kV-lik “135 saylı” yarımstansiyada 1 və 2 saylı  40 MVA transformatorlar, 110 kV-lik bölmələr və digər avadanlıqların təmiri, rele mühafizəsi və avtomatika qurğularının yoxlanılnası da görülən işlərin siyahısındadır.
Onu da qeyd edək ki, analoji təmir işləri 110 kV-lik “Ceyranbatan”, “Masazır”, “Şamaxı” və digər yrımstansiyalarda da həyata keçirilmişdir. Yeri gəlmişkən,  həmin bu dövrdə 110 kV-lik “Ceyranbatan” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 63 MVA transformatorlarda avtomatik yanğınsöndürmə qurğusunun quraşdırılması və işə qoşulması başa çatdırılmışdır.
Ümumiyyətlə,  yarımstansiyalarda həyata keçirilmiş müxtəlif təyinatlı təmir işləri enerjinin ötürülməsi sisteminin dayanıqlığını daha da möhkəmləndirmişdir.
Hava xətləri üzrə görülən işlərə gəldikdə isə mənbə onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-lərə vaxtında texniki baxış keçirilir, aşkar edilən hər hansı nasazlıqlar yerindəcə aradan qaldırılır. Həmin bu dövrdə 500 kV-lik 2-ci “Abşeron”, 330 kV-lik 8-ci “Abşeron”, 220 kV-lik “Yaşma”, 7-ci “Abşeron” və digər hava elektrik verilişi xətləri bu qəbildən olan enerji obyektləridir.  Belə ki, adıçəkilən EVX-lərin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada müxtəlif təyinatlı yenidənqurma və təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılmış təmir işləri zamanı naqillər yenilənmiş, şleyflər təftiş edilmiş, izolyatorlar dəyişdirilmiş, sallaq naqillər çəkilmişdir.
Yeri gəlmişkən, Planlaşdırılmış Tədbirlərə uyğun olaraq, müəssisədə iqlim şəraiti ilə bağlı təmir işləri ilə yanaşı yanğına qarşı tədbirlər də vaxtında və keyfiyyətlə yerinə yetirilib. Belə ki, bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış, ərazi quru otlardan təmizlənmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, şəbəkədə istismarda olan  ildırımdan mühafizə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və tam yararlı vəziyyətə gətirilmişdir.
Xatırladaq ki, təməli 1964-cü ildə qoyulmuş bu müəssisə Sumqayıt  regionu  ilə  paralel  olaraq,  ölkəmizin  şı­mal bölgəsinə, Abşeron  yarımadasının  bir  hissəsinə, eləcə  də  Şamaxı-Qobustan (Mərəzə) rayonlarına elektrik enerjisinin ötürülməsini həyata keçirir.

As with all electric power plants, "Sumgait High Voltage Electric Networks» (HVEN) labor collectives of enterprises, more stable and reliable energy for the electricity supply to work. Economic development in the period of increased demand for electricity in the system of substations, high-voltage transmission lines, it is important to always be in good condition. As in previous years, this year also praised the work done.
"Azerenergy" JSC Power Transmission According to the press service of the company, "Sumgait" HVEN in the last three months of this year energy system parallel Azerbaijani regime and Russia, which plays an important role in the 330-kilovolt (kV) "technical work repair jasper ' s been done. By the way, number 1, 200 MVA 220/110/10 kV, 240 MVA 330/220/10 kV number 2 automatic transformers, 330 kV circuit breakers 1 and number 3, 330 kV and 8 "Absheron" and "" the TL (TL) equipment Khachmaz and a number of other electrical equipment repaired, tested relay protection and automation. in general, the objects that meet the requirements of modern technology to increase the stability of the installation of the system had a positive impact of power transmission equipment.
Please note that during this period, 220 kV "Industrial Interchange», 110 kV "Sumgait-3" different types of repair work carried out at the substations.
"As in all spheres of social and economic life of the country, which is equipped with a network of cities and towns in the balance of power substations, industrial facilities, taking into account the growing development of the main substations, transformers, some of which are more powerful, with lots of old keys modern requirements of time responding to the circuit, the vacuum was replaced acarlarla seasonal action plan, the annual schedule of the entire sequence was carried out in a timely manner, "- the source said, as an example of the work done by the 110 kV" Sumgait-2 "S No. 2 may be provided 80 power MVA, 110 kV maintenance and testing services division and other equipment, making it the first and second sections on the reconstruction of the substation 10 kV, including the installation of nine new housing units. at the same time, 110 kV "number 135" number 1 and 2 in the substation transformers of 40 MVA, 110 kV and other equipment, relay protection and automation devices in the list of works carried out in checking.
It should be noted that the same repair 110 kV "Absheron" "Masazir" "Shemaha" and others is carried out at s/s. By the way, during this period, 110 kV "Jeyranbatan" 63 MVA transformer station number 1 and number 2 and involving the installation of automatic fire unit has been completed.
In general, various kinds of repair work performed at the substations for electric power transmission system, strengthened stability.
As for the work done on the air supply lines told him that the balance belonging to the PSL time for inspection, any defects found are eliminated on the spot. 2nd during this period, 500 kV "Absheron", 8-330 kV "Absheron", 220 kV "Jasper" seventh "Absheron" and other similar facilities of overhead power lines, therefore, in order to improve the aforementioned renovation and maintenance of stability TL works carried out for different purposes. Cables during maintenance work carried out to date, the sultans were inspected, insulators were changed, hanging cables laid.
By the way, scheduled events, depending on the climatic conditions of the enterprise, as well as fire safety measures in connection with the repair work was carried out in a timely manner. So that all fat-containing electrical equipment checked the oil level, and the area was cleared of dry grass.
It should be noted that the check in lightning protection network in operation and is fully operable defects have been eliminated.
The Foundation was created in 1964 in parallel with this subject in Sumgait region, Şimal region of the country, part of the Apsheron Peninsula and Shamakhi, Gobustan (Maraza) transmits power to the regions.