“AZƏRENERJİ” ASC-DƏ ULU ÖNDƏR HEYDƏR ƏLİYEVİN ANIM MƏRASİMİ KEÇİRİLDİ
Bu gün “Azərenerji” ASC-də Ulu Öndər Heydər Əliyevin vəfatının 13-cü ildönümünə həsr edilmiş anım mərasimi keçirildi. Mərasimdə millət vəkilləri, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin üzvü Aydın Hüseynov və İnsan hüquqları komitəsinin üzvü Əflatun Amaşov iştirak etdilər.
Tədbir Ulu Öndərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlandı.
Tədbiri giriş sözü ilə açan “Azərenerji” ASC-nin prezidenti Etibar Pirverdiyev vurğuladı ki, “Ulu Öndər Heydər Əliyev istər birinci, istərsə də ikinci rəhbərliyi dövründə bütün imkanlardan məharətlə istifadə edərək çalışmışdır ki, Azərbaycan qüdrətli respublikaya çevrilsin. Cənubi Qafqazda indinin özündə belə ən iri istilik elektrik stansiyası olan Azərbaycan İES-in əsasının qoyulması, onun enerji bloklarının bir-birinin ardınca istismara verilməsi Heydər Əliyevin uzaqgörənliyi sayəsində mümkün olmuşdur. Ulu Öndər müstəqillik dövründə cəmiyyətin və dövlətin həyatında mühüm və strateji yeri və rolu olan elektroenergetika sahəsinin inkişaf etdirilməsini əsas prioritet kimi müəyyənləşdirmişdir. Nəticədə, Azərbaycanda elektrik enerjisi qıtlığı aradan qaldırılmış, kifayət qədər elektrik enerjisi potensialı yaradılmışdır”.
Ulu Öndərin layiqli siyasi varisi cənab Prezident İlham Əliyevin hakimiyyətə gəlişinin sağlam təməllər üzərində yaradılan milli inkişaf strategiyasının yüksələn xətlə inkişaf etdirilməsinə səbəb olduğunu vurğulayan natiq bildirdi ki, Dövlətimizin Başçısının “Hər bir bölgədə güclü energetika potensialı yaradılmalıdır” prinsipi ilə biz nəinki özümüzü elektrik enerjisi ilə təchiz edə bildik, hətta bu sahədə regionun güc mərkəzinə çevrildik.
“Heydər Əliyev fenomeni bütün parametrləri ilə örnəkdir. Hər birimiz onun memarı olduğu müstəqil Azərbaycanın daha da qüdrətlənməsi yolunda var gücümüzlə bundan sonra da çalışmalıyıq!” - “Azərenerji”nin rəhbəri nitqini bu sözlərlə yekunlaşdırdı.
Sonra Milli Məclisin üzvü Aydın Hüseynov çıxış edərək, bütün həyatı boyu öz xalqına sədaqətlə xidmət etmiş Heydər Əliyevin hələ sovet hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın müstəqil gələcəyini görərək, xalqın milli mənlik şüurunun oyanması və respublikanın iqtisadi asılılığının aradan qaldırılması üçün həyata keçirdiyi tədbirlərdən geniş söz açdı.
Sonra Milli Məclisin üzvü Əflatun Amaşov çıxış edərək, Heydər Əliyevin işıqlı həyat yoluna nəzər saldı. Onun bütün dövrlərdə ən böyük amalının Azərbaycanın tərəqqisi olduğunu qeyd etdi. Bildirdi ki, Ulu Öndərin misilsiz xidmətləridir ki, milli kadrlar hazırlanmış, dünya şöhrətli mədəniyyət, ədəbiyyat və elm xadimlərimiz inkişaf edərək tanınmışdır.
Sonda akademik Arif Həşimov Ulu Öndərin milli inkişaf strategiyasının Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə bundan sonra da inamla və ardıcıllıqla davam etdiriləcəyinə əminliyini ifadə etdi. Bu gün ölkəmizdə qazanılan misilsiz nailiyyətlərin birbaşa Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu bildirdi. Qeyd etdi ki, Ulu Öndərin müstəqil Azərbaycana on illik rəhbərliyi dövründə zaman baxımından dövlətimiz bir neçə onilliyə sığa biləcək inkişaf yolu keçmişdir.

MEMORY CEREMONY OF THE NATIONAL LEADER HAYDAR ALIYEV WAS HELD
Today, the 13th anniversary of national leader Heydar Aliyev's memory ceremony was held in "Azerenergy" JSC. MPs Parliamentary Economic Policy, Industry and Entrepreneurship Committee and Human Rights Committee member Aydin Huseynov and Aflatun Amashov took part in this ceremony.
The event has began with a minute's silence in memory of the great leader.
Speaking at the opening event the president of "Azerenergy" JSC, Etibar Pirverdiyev noted that "the Great Leader Heydar Aliyev in the first and second period of skillfully taking advantage of all the opportunities that worked to become the mighty republic. Even now, even in the South Caucasus, which is the largest thermal power plant in the establishment of the plant, to be commissioned one after another of its power units was made possible thanks to the foresight of Heydar Aliyev. The great leader of independence and the role of society and the state, which is an important and strategic location identified as a key priority in the development of the electric power sector. As a result, eliminated the shortage of electricity, enough power potential has been created. "
The worthy successor of the great leader, President Ilham Aliyev's coming to power, built on a solid foundation lead to the enhancement of the national development strategy that emphasizes the speaker of the Head of State "is a powerful energy potential in every region," he said, not only on the principle that we can equip ourselves with electricity We could even became a center of power in the region.
"Heydar Aliyev's phenomenon is an example to all settings. Each of us is the architect of the independent Azerbaijan is strengthening further in the future, we must work hard! "-" Azerenergy "summed up the speech of the head.
Then, Aydin Huseynov, who faithfully served his people all his life in the Soviet reign of Heydar Aliyev, Azerbaijan's independent future, seeing the awakening of national consciousness and the measures taken to overcome the economic dependence spoke widely.
Then a member of the National Assembly, Aflatun Amashov spoke to the life of Heydar Aliyev looked bright. He is the greatest of all time goal progress of Azerbaijan, he said. He said that he contributed much to the great leader of the national human-made, world-renowned culture, literature and science have been recognized by development workers.
In the end, Arif Hashimov the great leader of the national development strategy under the leadership of Azerbaijani President Ilham Aliyev expressed his confidence in the future with confidence and continue the sequence. Today, unprecedented progress achieved by the country was connected with the name of Heydar Aliyev. He noted that the ten-year leadership of the great leader of the independent Azerbaijan state in terms of time, which can fit in a few decades has developed.