ELMI KITABXANA ƏN MÜASIR ƏDƏBIYYATLARLA ZƏNGINLƏŞDIRILIB
Müasir dövrdə elektrik energetikası sahəsində elmi tədqiqatların, yaradıcılıq axtarışlarının əhatə dairəsi sürətlə genişlənir. Bu yeniliklərlə ətraflı tanış olmaq, onlardan yetərincə faydalanmaq isə yeni nəşr edilən texniki ədəbiyyata böyük zərurət yaradır.
Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutundan (AET və LAEİ) Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, AET və LAEİ-nin nəzdində fəaliyyət göstərən xüsusi kitabxana respublikada elektrik energetikası sahəsi üzrə ixtisaslaşmış yeganə kitabxanadır. İnstitut yarandığı vaxtdan fəaliyyət göstərməyə başlayan bu elmi kitabxananın zaman keçdikcə maddi-texniki bazası genişləndirilib, kitab fondu energetiklərin tələbatına uyğun komplektləşdirilib. Burada energetikanın bütün sahələrinə, həmçinin kibernetika, fəlsəfə, tarix, statistika, riyaziyyat, iqtisadiyyat və s. elmlərə aid ədəbiyyat cəmləşib.
Lakin müasir dövrdə elmi-texniki tərəqqi getdikcə geniş vüsət alır. Bu da öz növbəsində elmi kitabxananın qarşısında bu inkişafa xidmət etmək, texniki ziyalıların artan tələbatını ödəmək tələbini qoyur. Bütün bunlar isə kitab fondunun yeni ədəbiyyatla zənginləşdirilməsini şərtləndirir.
Bu məsələ institut rəhbərliyinin də diqqət mərkəzindədir. Belə ki, bir neçə ay bundan əvvəl AET və LAEİ-nin rəhbərliyi kitabxananın yeni ədəbiyyatla təmin edilməsi barədə təşəbbüs qaldırmış və bu məqsədlə son illər nəşr etdirilən ədəbiyyatların siyahısı tutulmuşdu.
Qeyd edək ki, əvvəllər respublikada elektrik energetikasına aid ədəbiyyat kifayət qədər idi, hətta bəzi mağazalarda bu sahəyə aid xüsusi bölmələr də fəaliyyət göstərirdi. İndi isə belə kitablar çətin tapılır. Ona görə də yeni kitabların hamısı Rusiyadan sifariş etdirilib.
Bu günlərdə sifariş olunan kitablar respublikaya gətirilib, AET və LAEİ-nin nəzdində fəaliyyət göstərən elmi kitabxanaya təhvil verilib. Bundan bir gün sonra isə institutun foyesində yeni kitabların sərgisi təşkil edilib.
Elektrik energetikası sahəsinin müxtəlif bölmələrinə aid olan bu kitablar son elmi nailiyyətlərin bəhrəsidir. İnstitutun elmi işçilərinin, mühəndis-texniki heyətin böyük marağına səbəb olan sərgidə nümayiş etdirilən bu kitablar Rusiyanın tanınmış nəşriyyatlarında işıq üzü görüb.
Bu, institutun kitabxana fondunun zənginləşdirilməsi istiqamətində həyata keçirilən ilk addımdır. Elmi kitabxananın zamanın tələbinə uyğun yeni ədəbiyyatla təmin etdirilməsi istiqamətində işlər bundan sonra da davam etdiriləcək. Beləliklə, institutun elmi işçiləri, aspirant və mühəndis-texniki heyəti bu bilik xəzinəsindən lazımınca bəhrələnə biləcəklər.

SCIENTIFIC LIBRARY WAS ENLARGING WITH THE MOST MODERN BOOKS
Power plant electricity at the present stage of research, creative area is rapidly expanding. These innovations have become familiar enough to use it creates a great need for a new edition of the technical literature.
Azerbaijan Scientific-Research and Design Energy Institute (EEC and Energy Institute) According to the press service of the company, which operates in the private library of the EEC and the Energy Institute is the only library in the country in the field of electrical power plant. Since the establishment of the institute began work in material-technical base of the library has been expanded with the passage of time, the need for power is equipped with books. Here are all the areas of energy, as well as cybernetics, philosophy, history, statistics, economics and so on. concentrated in the field of science and literature.
However, scientific and technological progress in the modern world is becoming more common. This, in turn, to the scientific development of library services to meet the needs of the growing demand for technical intelligentsia says. All of these conditions, to enrich the literature of the book fund.
This issue focuses on the management of the institute. So, a few months ago, the leadership and initiative of AET Energy Institute and raised a new library on the literature for this purpose has recently published a list of literature.
It should be noted that earlier the country was enough literature in electrical energy, even some shops were activity on specific areas of the field. Now, however, it was difficult book. Thus, all the new books were ordered in Russia.
These days, the order books were brought into the country to work in the EEC and Nutrition Institute of Scientific and transferred to the library. A day later, in the lobby of the institute organized an exhibition of books.
Electrical power in the different sections of this book is the result of the latest scientific advances. Institute scientists, engineers and technical staff of the exhibition, which attracted the attention of well-known publishers of books published in Russia.
This is the first step to enrich the library of the institute. Period accordance with the requirements of the new library in the future will continue to work in the field of literature. Thus, the institute's scientists, graduate students and technicians will be able to benefit from this knowledge in accordance with the treasury.