İSTİSMAR DİSPETÇER QRAFİKİNƏ UYĞUN APARILIR
Generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan Səngəçal Elektrik Stansiyası da dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir. Elektrik stansiyasında porşen tipli mühərriklərdən ibarət olan aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun vaxtında göstərilmiş və bunun nəticəsində texniki iqitisadi göstəricilər yüksək olmuşdur.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin iyun ayında 62,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Bildirilir ki, cari ilin I yarımilliyi ərzində burada 524,9 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Stansiyada istismar edilən aqreqatların işləmə rejiminə uyğun olaraq, hər maşının 500 saatlıq iş müddəti başa çatdıqdan sonra onlara texniki baxış keçirilir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılır və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılır.
Yeri gəlmişkən, cari ilin son üç ayı ərzində burada fəaliyyətdə olan aqreqatlardan dördündə əsaslı təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, sözügedən dövrdə köməkçi avadanlıqlarda da cari təmir işləri aparılmışdır.
Eyni zamanda, mövcud iqlim şəraiti ilə bağlı yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Qrafikə uyğun olaraq yanğın texniki-təhlükəsizlik və əks qəza məşqləri də keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, ümumi gücü 300 meqavat olan bu elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir. Bu stansiyanın digər stansiyalardan fərqi ondadır ki, burada əsas yanacaq kimi qazdan, istismar təhlükəsizliyi üçün isə ehtiyat yanacaq kimi mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsi nəzərdə tutulmuşdur.

Among the specific location of generating capacities in Sangachal power plant operates in accordance with the dispatch schedule. Power devices consisting of piston engines designed in accordance with the schedule specified in the technical services, technical and economic indicators were higher as a result.
According to the information given by the source Press-service to "Azerenergy" Department of energy production, according to the station in June this year amounted to 62.4 billion kWh of electricity. He said that during the first half of this year, 524.9 million kWh of electricity was established.
It should be noted that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, a stable job as a result of targeted measures to improve the production of electrical energy has been reached in other technical indicators.
The source also said that all work on the basis of the level of requirements of the day. The station operates in accordance with the mode of operation units 500 hours after the test period. During this time, cases of abuse occurred promptly removed offenses again and again, and put into operation in the field of view.
By the way, during the last three months of this year, four of which have been renovated units.
It should be noted that at present the repairs carried out in the auxiliary equipment.
At the same time, the climatic conditions in focus on fire safety. In accordance with the schedule of security and technical fire was an accident in training.
The total capacity of power plants of 300 MW consisting of 18 units. The difference is that this plant, where the gas as the primary fuel for the safety reserve is intended for use as fuel and diesel fuel.