ŞƏKİ ES: TEXNİKİ QULLUQ İŞLƏRİ UĞURLA DAVAM ETDİRİLİR
Şəki Elektrik Stansiyası şimal-qərb bölgəsinin elektrik enerjisi ilə təchizatının dayanıqlığını təmin etmiş, sosial-iqtisadi inkişafına təkan vermişdir. “Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı Idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən stansiyada cari ilin iyun ayında 19,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində burada 140,7 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerjisi istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
“Enerji istehsalı üzrə verilmiş plan tapşırıqların yerinə yetirilməsi ilə yanaşı stansiyanın mövsümə hazırlığı da diqqət mərkəzindədir. Avadanlıqların keyfiyyətli istismarının təşkil edilməsi qəza və imtinaların sayının minimuma endirilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilib və bu proses bu gün də davam etdirilir” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, son üç ay ərzində səkkiz porşen tipli aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri başa çatdırılmışdır. Eyni zamanda 110 kilovoltluq açıq paylayıcı quruluşda (APQ) avadanlıqların daha da keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, payız-qış mövsümünə hazırlıq məqsədilə müvafiq tədbirlərdə həyata keçirilmişdir. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, texniki qulluq işləri ilə yanaşı abadlıq, yaşıllaşdırma işlərinə də xüsusi diqqət yetirilmiş, o cümlədən dekorativ və meyvə bağlarına xüsusi qulluq edilmişdir. Eyni zamanda işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də işlər həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı cari ildə də heyətin istismar və bilik səviyyəsinin yüksəldilməsi üçün müvafiq tədbirlər həyata keçirilib.
Digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avdanlıqlar təftiş edilərək qüsurlar aradan qaldırılmış, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir
Sonda onu da qeyd edək ki, istehlakçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsi, texniki-iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması, stansiya ərazisinin daim gözoxşayan vəziyyətdə saxlanılması üçün kollektiv böyük səylə çalışır.

The power plant supplies electricity to Sheki in the north-western region to promote social and economic development. "Azerenergy" JSC Power Generation Division made to the press service of the company, according to the station in June this year was 19,6 million kWh of electricity.
Please note that within 6 months of the year, 140.7 million kWh of electricity was set up here.
By the way, to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems as a result of the stable operation of targeted measures to increase electricity production have been achieved in other technical indicators.
"The energy of the plant for the production of the plan, along with the implementation of tasks in preparation for the season in the spotlight. Organize the work quality of equipment breakdowns and remedial measures have been taken to minimize the number of failures and the process continues to this day", - the source and He said that eight piston in the last three months of the completion of maintenance in accordance with the operational limit comes. At the same time, 110 kV open distribution structure  to organize the exploitation of high-quality, appropriate measures have been implemented in order to prepare for the autumn-winter season. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
According to information provided by the source, along with the maintenance of the building, special attention was paid to the work of planting, as well as ornamental and fruit trees were special care. At the same time, work to improve the working conditions of employees. Along with all the employees and took measures to increase the level of knowledge.
Other energy facilities, as well as the issue of fire safety in the spotlight. Water tank, pump assembly, inspection of water pipes and other equipments shortcomings were eliminated, workshops, office buildings and auxiliary buildings are equipped with fire-fighting equipment, which can cause a fire in the dry grass and brush
Finally, it should be noted that the high quality and reliability of power supply to consumers, to improve the technical and economic indicators, the station, keeping constant eye-catching works hard for the team.