ŞƏMKİR SESS: TEXNİKİ TƏDBİRLƏR GÖRÜLÜR
Respublika istehlakçılarının elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində ölkədə fəaliyyət göstərən su elektrik stansiyalarının (SES) rolu əvəzsizdir. Bu baxımdan sözügedən obyektlərin tam gücü ilə fəaliyyət göstərməsi əsas şərtlərdəndir. Belə obyektlərdən biri də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü, gərgin əməyi və bilavasitə yaxından iştirakı ilə ərsəyə gələn, qərb bölgəsinin enerji təchizatında özünəməxsus payı və rolu olan Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsidir.
Müəssisədən cari ilin I yarımilliyi üzrə texniki-iqtisadi göstəricilər barəsində «Azərenerji » ASC-nin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumatda belə qeyd edilir.
Onun bildirdiyinə görə, cari ilin iyun ayında silsilə üzrə125,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edilən həcmdən 90 milyon kilovatsaatdan çoxu Şəmkir SES-in, qalanı isə Yenikənd SES-in payına düşür.
Qeyd edək ki, cari ilin 6 ayı ərzində burada 664,1 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən, Şəmkir SES-də 458 milyon kilovatsaatdan artıq,  Yenikənd SES-də isə 206,1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, digər enerji obyektləri kimi adıçəkilən obyektdə də iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir. Qurğu və avadanlıqlar saz vəziyyətdədir. Silsilədə yaz-yay sel sularının ötürülməsində heç bir problem yoxdur. Hazırda elektrik stansiyası dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.

SHAMKIR HPP: TECHNICAL MEASURES ARE IMPLEMENTED
Providing electricity to consumers in the country of hydroelectric power plants (HPP) plays an important role. In this respect, a key condition of objects to work at full capacity. One of these objects is the initiative of the national leader Heydar Aliyev, made possible by the hard work and the active participation of the western region, its share in the energy supply and the role of Shamkir HPP.
Technical and economic indicators of the company in the first half of this year, the press service of "Azerenerji" has informed.
According to him, in June this year was a series of uzrə1258 million kWh of electricity. Of this amount, more than 90 million Shamkir HPP, and the rest falls Yenikend HPP.
It should be noted that within 6 months of the year 664,1 million kWh has been established here. In particular, the Shamkir hydroelectric 458 million kWh Yenikend station 206,1 kWh of electricity was generated from.
Incidentally, the above objects, such as other energy facilities, to meet the requirements of business-level mode. The device and the equipment in good condition. A series of spring-summer flood waters do not have any problems with the gearbox. Currently, the power plant operates in accordance with the dispatch schedule.