ENERGETİKA NAZİRLİYİ VƏ “AZƏRENERJİ” ASC-NİN BİRGƏ OPERATİV MƏLUMATI
Bir necə gündür havaların kəskin isti keçməsi nəticəsində elektrik enerjisinə olan tələbat kəskin şəkildə artmış (təqribən 40 faizdən yuxarı) və elektrik avadanlıqlarının istismarında açılmalar baş vermişdir.
İlkin ehtimala görə, Mingəçevirdə əsas düyün yarımstansiyasında baş vermiş açılma səbəbindən sistemdə qəza açılması qaçılmaz olmuşdur. Vəziyyət tam nəzarət altındadır. Ölkə üzrə mərhələli şəkildə enerjinin təminatı bərpa edilməkdədir. Bir sıra bölgələrdə artıq enerji təmintı həyata keçirilib. Qısa müddət ərzində digər yerlərdə də elektrik enerjisinin verilişi bərpa ediləcəkdir.
Əlaqədar dövlət struktarlarından yaradılmış operativ əməliyyat qurupu və Səhmdar Cəmiyyətin Mərkəzi Dispetçer Xidməti bütün lazımi tədbirlərin görülməsi üçün zəruri işləri həyata keçirir

JOINT OPERATIVE INFORMATION ISSUED BY THE MINISTRY OF ENERGY AND “AZERENERJI” JSC
In the last few days, the demand for electricity has risen dramatically (more than approximately 40 percent) as a result of abnormal heat causing a failure in the operation of electrical equipment.
According to preliminary assumptions, the system accident was inevitable due to the failure in the main nodal substation in Mingachevir. The situation is under full control. The country's gradual supply of electricity is being restored. In some regions, the electricity supply has already been realized. In a short time, the electricity supply will also be restored in other places.
An Operative Operations Group established by the relevant government agencies and the Central Dispatcher Service of the Joint Stock Company carry out the necessary work to take all necessary measures.