XAÇMAZ REŞ: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının lazımi səviyyədə təmin olunmasında Xaçmaz Regional Elektrik Şəbəkəsinin (REŞ) özünəməxsus yeri və rolu var.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan bütün şəbəkələrdə istismar səviyyəsinin daha da yüksəldilməsi üçün cari ilin ötən beş ayı ərzində təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilmiş və hazırda da davam etdirilir. Belə ki, 110 kV-lik Quba yarımstansiyasının ərazisində 35 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) yenidənqurulması işləri aparılmışdır. Eyni zamanda 1 və 2 saylı 40 MVA transformatorlar, 110 kV-lik eleqaz açarları, xətt ayrıcıları və digər avadanlıqlar, həmçinin 35 kV-lik Qonaqkənd hava xəttinin (HX) vakkum açarı təmir edilmişdir. Siyəzən – Broyler yarımstansiyasında isə gücü 10 MVA olan 2-ci transformator və 10 kV-lik yuva quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 10 kV-lik QPQ-nin və çıxışı 10 kV-lik HX-nin yenidən qurulması işləri aparılmışdır.
Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə 110 kV-lik Qusar yarımstansiyasının da genişləndirilməsi ilə yenidənqurulması işləri aparılmışdır və hazırda işlər davam etdirilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, 110 kV-lik Xaçmaz yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 25 MVA transformatorlar, 110 kV-lik eleqaz açarları, cərəyan transformatorları, eyni gərginlikli 1-ci və 2-ci şin ayrıcıları və digər avadanlıqlar, həmçinin 110 kV-lik 1-ci Qusar, 3-cü – 8-ci Xaçmaz HX-lərin eleqaz açarları da təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Siyəzən yarımstansiyasında isə 35 kV-lik 2-ci şin sistemində müasir tipli yeni gərginlik məhdudlaşdırıcıları quraşdırılmış, 1-ci şin sistemində isə gərginlik transformatorları yenisi ilə əvəzlənmişdir. Xaçmaz yarımstansiyasında olduğu kimi burada da analoji təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kilovoltluq Xudat, Qusar, Şabran, 35 kV-lik Cağar, Zeyxur, Əcəxur və digər yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilərək onların dayanıqlığı daha da möhkəmləndirilmişdir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, sözügedən dövrdə yenidən qurma və təmir işləri müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan HEVX-lərindən də yan ötməmişdir. Belə ki,
330 kV-lik Xaçmaz, Dərbənd, 110 kV-lik Xaçmaz, Siyəzən, Xudat-Yalama və digər bir neçə xəttdə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Ümumiyyətlə, sözügedən dövrdə 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli HEVX-nin 62,4 km-ə yaxın hissəsində təmir və bərpa işləri aparılmışdır. Eyni zamanda dayaqlara yuxarıdan baxış keçirməklə müvafiq istismar işləri və HX-lərin trassaları boyu hündür ağacların budanması işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik Xudat-Yalama HEVX-də 8 ədəd anker və bir ədəd aralıq dayaq yeni metal dayaqlarla, həmin dayaqlar arası naqillər isə daha yüksək ötürücü qabiliyyətinə malik naqillə əvəz edilmişdir. 35 kV-lik Əcəxur HX-də isə 5 ədəd anker və bir ədəd aralıq dayaq yeni metal dayaqlarla əvəzlənmişdir.
Eyni zamanda, perspektiv inkişafla əlaqədar Qusar rayonunun tələbatçılarının daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik təchizatı məqsədilə 110 kV-lik Qusar yarımstansiyasından 35 kV-lik eyni adlı yarımstansiyanı qidalandıracaq uzunluğu 6 kilometrə yaxın olan iki dövrəli HX-nin tikintisi işləri aparılmış, hazırda bu elektrik verilişi xəttinin kabel xətti ilə çəkiləcək hissəsində işlər davam etdirilir.
Onu da bildirmək yerinə düşərdi ki, hazırki iqlim şəraitini nəzərə alaraq və yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda olan ilkin yanğınsöndürmə balonları təftiş olunmuş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırımışdır. HX-lərin taxıl sahələrindən keçən hissələrində dayaqların ətrafı təmizlənmiş və digər qabaqlayıcı tədbirlər görülmüşdür.

XACHMAZ REN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE IMPLEMENTED
Xachmaz REN plays the main role in supplying with electric energy of northern regions of the republic.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, the operation of all networks belonging to REN raise the level of the last five months of this year and is currently under urgent measures Thus, 110 kV and 35 kV distribution system substation work in Guba ( yard) on reconstruction were carried out. At the same time, the number 1 and 2 for 40 MVA, 110 kV circuit breakers, disconnectors lines and other equipment, as well as 35 kV overhead line Gonagkend (TL) vacuum circuit breaker was repaired. Siyazan - Gushchuluq transformer substation with capacity of 10 MVA and 10 kV 2 sockets are installed. At the same time, 10 kV and 10 kV switchyard reconstruction works were carried out in the TL.
By the way, the expansion of the 110 kV substation reconstruction works carried out in Dagestan, and now.
The source also said that the 110 kV substation in Khachmaz number 1 and 2 by 25 MVA, 110 kV circuit breakers, current transformers, voltage and 2 January in the same bus, disconnectors and other equipment, as well as 110 kV Gusar 1, 3 - 8 switches Khachmaz TL were repaired and normal operation. 35 kV substation in Siyazan 2 voltage limiters installed a new modern bus system, the 1st bus system, voltage transformers have been replaced by new ones. Khachmaz substation, as well as the repair work was carried out in the same period.
Please note that the above-mentioned period, 110 kV Khudat, Gusar, Shabran, 35 kV Chagar, Zeykhur, Ajakhur conducted in different settings and in other substations further strengthened their resistance.
`The source also noted that during the reconstruction and repair work is also carried out on the side belonging to the TL-governmental. So
330 kV Khachmaz, Derbent, 110 kV Khachmaz, Siyazan, Khudat-Yalama and several other different types of repair work was carried out in line. In general, the higher the voltage of 35 kV lines and 62.4 km of the repair and restoration work was carried out. At the same time the survey of bearings on top of a high tree trimming work and the work was carried out trassaları TL. Along with all of the 110 kV OHL Khudat-Yalama anchor and one intermediate support 8 new metal, and the crowd was replaced by cables that can transmit higher. Ajakhur TL 35 kV and one temporary basis 5 anchors were replaced by metal ones.
At the same time, the prospect of improving the quality and sustainability tələbatcılarının Gusar powered substation of 110 kV and 35 kV substation Khachmaz channels with the same name in the 6 km length of construction work, two circuit TL, this transmission line The works on the cable line will be drawn.
It is worth noting that, given the current climate and fire substations to ensure the safety of the initial inspection of fire extinguishers, defects have been eliminated. TL field corn and other preventive measures have been cleared in the last part of the stands.
Finally, it should be noted that the company for health and safety rules are strictly observed. The service area in a different climate and landscape are some risks for staff. With this in mind, before you carry out any operation, training of technical staff and workers are provided with necessary protection.