SUMQAYIT YGEŞ: SINAQ İŞLƏRİ APARILMIŞDIR
Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi Sumqayıt YGEŞ-in əmək kollektivi də istehlakçıları dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin etmək üçün səylə çalışırlar. Hər birimiz üzərimizə düşən vəzifənin məsuliyyətini yaxşı tərk edirik. Gündən-günə inkişaf edən iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisinə olan tələbatının artdığı bir vaxtda sistem əhəmiyyətli yarımstansiyaların, yüksəkgərginlikli elektrik verilişi xətlərinin daim saz vəziyyətdə olması vacibdir.  Ötən illərdə olduğu kimi cari ildə də görülmüş işlər təqdirəlayiqdir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin son üç ayı ərzində Azərbaycan və Rusiya enerjisistemlərinin paralel rejimdə işləməsində əhəmiyyətli rola malik olan 330 kilovoltluq (kV) "Yaşma" yarımstansiyasında 240 MVA gücündə olan 2 saylı avtotransformator, 35/10 kV-lik volt əlavəedici transformator (VƏT) təmir və sınaq edilmişdir. Eyni zamanda rele mühafizə avtomatikası (RAM) da yoxlanılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı uzunluğu 2,2 kilometr olan su xəttinin də çəkilişi başa çatdırılmışdır. Ümumilikdə obyektdə müasir  texnologiyaların tələblərinə cavab verən avadanlıqların quraşdırılması sayəsində sistemdə  enerjinin ötürülməsinin dayanıqlığının daha da artmasına müsbət  təsirini göstərir.
Mənbədən daxil olan digər məlumatda o da  bildirlir ki,  sözügedən dövrdə 220 kV-lik Sənaye Qovşağı yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 200 MVA avtotransformatorlar və avadanlıqları əsaslı təmir edilmiş və sınaq edilmiş, RAM yoxlanılmışıdr. Eyni zamanda qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) və yardımçı təsərrüfat binalarında da təmir işləri yerinə yetirilmiş və bu işlər hazırda davam etdirilir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-luq 135 saylı yarımstansiyada 6 kV-lik bölmələr arası və Nasos-Novxanı HX-də vakkum açarları quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 110 kV-lik Ceyranbatan yarımstansiyasında isə yeni 35/6 kV-lik QPQ-nin binasının tikintisi başa çatdırılmış, burada 35 kV-lik 10-dan artıq eleqaz, 10 kV-lik 30-a yaxın vakkum aşarları, müxtəlif gərginlikli 4 dəst gərginlik transformatoru və 2 dəst yük ayrıcısı quraşdırılaraq işə qoşulmuşdur. Bütün bunlarla yanaşı, həmin bu dövr ərzində 110 kV-lik Kimyaçılar yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 80 MVA transformatorlarda avtomatik yanğınsöndürmə qurğusu işə qoşulmuşdur.
Hava xətləri üzrə görülən işlərə gəldikdə isə mənbə onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə daxil olan EVX-nə vaxtında texniki baxış keçirilir, mövcud olan hər hansı nasazlıqlar yerindəcə aradan qaldırılır. 330 kV-lik I, VIII Abşeron, 220 kV-lik Yaşma, VII Abşeron, 110 kV-lik I-V Sumqayıt və digər hava elektrik verilişi xətləri bu qəbildən olan enerji obyektləridir.  Belə ki, adıçəkilən EVX-lərin dayanıqlığının daha da artırılması məqsədilə burada müxtəlif təyinatlı yenidənqurma və təmir-bərpa işləri yerinə yetirilmişdir.

SUMGAIT HVEN: TESTING MEASURES ARE IMPLEMENTED
Collective of Sumgait HVEN are assiduously try to supply the consumers with stabile and quality electric energy. Each of us contributes to leave the responsibility of good work. Economic development in the period of increased demand for electricity in the system of substations, high voltage power lines is always important to be in good condition. As in previous years, a commendable job this year.
According to the information given by the source to the Press – release of  "Azerenergy" JSC, during the last three months of the year, Azerbaijan and Russia, which have an important role in the functioning of parallel energy systems  330 kilovolts (kV) "Jasper" with a capacity of 240 MVA substation transformers 2 kV V 35/10 (VET) has been repaired and tested. At the same time, protection relay circuit (RAM) is also checked. In addition, the construction of the waterline length of 2.2 km was completed. In general, thanks to the installation of objects that meet the requirements of modern technologies in the system to increase the positive impact the stability of energy transfer.
According to the source, this is another report, the industrial center of MVA auto transformer substations of 220 kV and 200 number 1 and 2 of reconstruction and testing equipment, yoxlanılmısıdr memory. At the same time a closed distribution system (yard) and maintenance work is carried out in the premises Farm, and this work continues.
Please note that the above-mentioned period, 135 kV, 110 kV substation 6 section and vacuum switches have been installed in the pump Novkhany TL. At the same time, the new 110-kV substation 35/6 kV switch yard Jeyranbatan completed construction of the building, where more than 10 switches 35 kV, 10 kV and 30 vacuum His works, different voltage 4 sets 2 sets separator was installed and connected to a voltage transformer load. In addition, during this period of 110 kV chemists and 80 MVA number 1 and 2 are connected to the automatic fire extinguisher system to operate.
As for the work done on the lines of air source told him that the time to balance what is included in the inspection lines are available in any of the defects are eliminated. 330 kV I, VIII Absheron, 220 kV Jasper, VII  Absheron, Sumgait IV 110 kV overhead transmission lines and other similar objects. Thus, in order to increase the stability of the above TL reconstruction and repair work has been carried out for various purposes.
By the way, according to the climatic conditions of the activities planned in connection with the repair works at the plant, as well as fire safety measures have been implemented in a timely manner. Thus, all the fat-containing electrical equipment, oil level check and clean the area of ​​dry grass.