Ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir.  Enerjidən istifadənin ətraf mühitə mənfi təsirini azalda biləcək layihələrin işlənib hazırlanması daha mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Dünyanın bir çox ölkələri bu problemin həlli ilə əlaqədar maraqlı tədbirlər həyata keçirirlər. Respublika elektrik enerjisi sistemində də bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər görülür. Belə ki, respublikanın ikinci sənaye şəhəri olan Sumqayıtda belə layihələrdən biri, ümumi gücü 525 MVt olan “Sumqayıt” elektrik stansiyasıdır. Bu stansiya iqtisadi cəhətdən inkişaf edən Sumqayıt şəhərinin və Abşeron yarımadasının enerji təhlükəsizliyinin möhkəmləndirilməsini təmin etmişdir. Bundan əlavə enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  sözügedən stansiyada cari ilin 5 ayı ərzində 1 milyard 91,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki-istehsalat göstəriciləri üzrə də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Yeri gəlmişkən, cari ilin may ayında burada 75.1 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
“Stansiyanın avtomatik idarə olunma sisteminin müasir rəqəmsal texnologiya əsasında qurulması istismar prosesinin asanlaşdırılmasına və keyfiyyətin artırılmasına xidmət edir” – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, enerjisistemin 2015/2016- cı il payız-qış mövsü­mü­nə hazırlıq tədbirləri çərçivəsində müəssisədə cari ilin son 3 ayı ərzində nəzərdə tutulmuş bütün tədbirlər vaxtında həyata keçirilib. Avadanlıqlara vaxtlı-vaxtında qrafik üzrə texniki xidmət göstərilmişdir. Görülən tədbirlər isə, heç şübhəsiz ki, qarşıdakı payız-qış mövsümündə elektrik enerjisinə artan tələbatın təmin olunmasına əhəmiyyətli təsirini göstərəcəkdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Sexlər, inzibati bina və yardımçı binalar yanğınsöndürmə avadanlıqları ilə təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda sözügedən dövrdə bir sıra yanğın texniki tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, hər birinin gücü 164 meqavat olan iki ədəd qaz turbinləri və gücü 189 meqavat olan bir ədəd buxar turbini quraşdırılmış bu stansiyada dünya standartlarına cavab verən ən müasir avadanlıqlar quraşdırılmışdır. Elektrik stansiyasında istehsal olunan elektrik enerjisini enerji sistemə ötürmək üçün hər birinin uzunluğu 6,5  kilometrə yaxın olan iki ədəd 220 kilovoltluq "Sənaye qovşağı" və "Yaşma" hava xətləri çəkilərək istismara verilmişdir. Bu elektrik stansiyası Təmiz İnkişaf Mexanizmi prinsipi ilə istismar olunur və 2010-cu ilin oktyabrın 15-də Birləşmiş Millətlər Təşkilatı tərəfindən respublika üzrə ilk dəfə olaraq qeydiyyata alınmışdır.

Taken all systematical steps give positive results in all spheres of the republic economy. This will reduce the impact of energy use on the environment are more important development projects. Many countries are interested in carrying out activities related to the resolution of this problem. Measures are being taken in this direction in the power system of the Republic. Thus, the second industrial city of Sumgait, one of these projects, 525 MW power plant at "Sumgait". The growing economic power of Sumgait and Absheron peninsula, has provided energy security. In addition, transmission and distribution systems play an important role in ensuring a stable operation. The station operates in accordance with the dispatch schedule.
"Azerenergy" JSC press service of the Department of energy According to the information, power 1milliard for 5 months of this year, 91.5 million kWh of electricity was created. Improving the efficiency of equipment, power transmission and distribution, stable operation as a result of targeted measures to increase electricity production and other technical indicators that have been achieved.
By the way, in May this year, 75,1 million kWh of electricity was set up here.
"Station management system automates the process of building a modern digital technology to simplify and improve the quality of service" - the source also said that the government in 2015 / 2016- the year of the year in preparation for the autumn-winter season all the measures provided for in the last 3 month were carried out in a timely manner. Timely maintenance of equipment on schedule. The measures, however, there is no doubt that the upcoming autumn and winter season to ensure a significant impact on the growing demand for electricity.
It should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight. Workshops, administrative buildings and ancillary buildings are equipped with fire-fighting equipment, which can cause a fire in the dry grass and cleaned the area. At the same time, a number of fire safety measures have been implemented.
Recall that the two gas turbines of 164 MW each, and one steam turbine of 189 MW power plant equipped with the most modern equipment that meets international standards. Electricity generated by the power plant to the transmission system, two of each length of 6.5 km of 220 kV "Industrial area" and "Yashma" was commissioned by pulling air lines. Power operates on the principle of the clean development mechanism 15 October 2010 the United Nations for the first time in the country were registered.