AZƏRBAYCAN İES: TEXNIKI-IQTISADI GÖSTƏRICILƏR YÜKSƏKDIR
Respublikamızın enerji nəhəngi sayılan Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyasında (İES) həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində texniki-iqtisadi göstəriciləri daha da yüksəlmişdir. Həmişə olduğu kimi cari ildə də enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli iş rejimi təmin olunmuş, dispetçer qrafikinə uyğun elektrik enerjisi istehsalı proqnozları yerinə yetirilmiş, əsas avadanlıqların zədələnməsinə və sıradan çıxmasına səbəb olacaq qəza və imtina hallarına yol verilməmişdir.
Stansiyadan “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisədə texniki-iqtisadi göstəricilər üzrə verilmiş proqnoz tapşırıqları tam həcmdə yerinə yetirilib. İlin əvvəlindən bəri burada istehsal edilən elektrik enerjisi 3,1 milyard kilovat-saatdan çox olub. May ayında isə energetiklər 347, 2 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal ediblər.
2015-ci ilin 5 ayı ərzində stansiyada elektrik enerjisinin xüsusi sərfiyyatında qənaət əldə edilib. May ayı ərzində enerji blokları və avadanlıqların dayanıqlı və fasiləsiz işinin təmin olunması məqsədilə onlarda nəzərdə tutulmuş profilaktiki yoxlama işləri aparılıb, ikinci enerji blokunda isə əsaslı təmir işləri davam etdirilib.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi burada da avadanlıqların keyfiyyətli istismarının təşkil olunması, enerji istehsalı üzrə dispetçer göstərişlərinin yerinə yetirilməsi, qəza və imtinaların sayının minimuma endirilməsi məqsədilə bütün zəruri tədbirlər ardıcıllıqla həyata keçirilib. Hal-hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyətini davam etdirir və sutka ərzində dispetçer yük qrafikinə uyğun 10-12 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar aradan qaldırılır.

AZERBAIJAN TPP: TECHNICAL ECONOMICAL INDICATORS ARE IN HIGH LEVEL
Azerbaijan, one of the country's energy giant thermal power plant (TPP) as a result of actions carried out in the technical and economic indicators increased. As usual power units and equipment in the current year to ensure sustainable and efficient mode of operation was carried out with the control schedule of electricity production forecasts, key equipment failure can cause damage, and there was not a single case of failure and rejection.
According to the information given by the power plant to the Press – release of "Azerenerji", according to the forecast published jobs at the enterprise technical and economic indicators have been fully implemented. Since the beginning of the year produced 3.1 billion kilowatt-hours of electricity was higher. In May, authorities 347, 2 million kilowatt-hours of electricity was produced.
For 5 months of 2015, private consumption, energy-saving plant was acquired. During the month of May, stable and uninterrupted operation of power plants and equipment intended to ensure that they carry out routine inspection and repair work continues on the second power supply.
The source also said that, as in all areas of the energy system in the form of operating high quality, energy dispatching instructions to carry out all necessary measures in order to minimize accidents and the number of failures were out of sequence. Currently, the power plant continues to operate according to schedule and dispatch trucks throughout the day to the schedule of 10-12 million kilowatt-hours of electricity.
Finally, it should be noted that in the summer in order to prepare for enhanced security measures against fire. In this regard, stansiyadaxili fire line and pump and automatic fire suppression systems in good repair, fire extinguisher means were controlled, discovered defects have been eliminated. In general, regularly held inflammable objects found in the smallest of defects are eliminated.