GÖRKƏMLI ALIMIN XATIRƏSI UNUDULMUR
Azərbaycanda elektroenergetika sahəsində elmi tədqiqatların başlanmasında, xüsusən, hidroenergetika istiqamətində məqsədyönlü elmi araşdırmaların aparılmasında, hidroqovşaqların və su elektrik stansiyalarının layihələndirilmsində müstəsna xidmətlər göstərmiş texnika elmləri doktoru, Əməkdar elm və texnika xadimi, professor, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademiki İosif Qavriloviç Yesmanın vəfatından 60 il keçir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, vaxtilə İ.Q.Yesmanın rəhbərlik etdiyi və onun adını daşımış Azərbaycan EA Energetika İnstitutunun varisi olan Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə Axtarış Energetika İnstitutunda alimin xatirəsi daim ehtiramla yad edilir.
Özünün tükənməz istedadı ilə elm xəzinəsinə böyük töhfələr vermiş İ.Q.Yesman Cənubi Qafqaza ilk dəfə 1917-ci ilin ortalarında, layihəsini özü tərtib etdiyi hidroelektrik stansiyasının Tbilisidə inşasına nəzarət etmək üçün göndərilib, Rusiyada bolşevik inqilabının qələbəsindən sonra isə taleyini həmişəlik Qafqaza bağlayıb.
İndiki Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının ilk professorlarından olan İ.Q.Yesman bir müddət bu ali təhsil müəssisəsinə rəhbərlik edib. Hidroenergetika sahəsində elmi tədqiqatların təşəbbüsçüsü kimi o, Tbilisidə və Bakıda hidroenergetika institutlarının yaradılmasının, həmçinin enerji mənbələrindən istifadə üzrə layihələrin hazırlanmasının fəal iştirakçısı olub.
1935-ci ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan Filialı yaradılarkən burada Energetika sektoruna rəhbərlik İ.Q.Yesmana tapşırılıb. Energetika sektorunun fəaliyyəti respublikanın su-energetika resurslarının təyin olunmasına, onların enerjisistemdə effektiv istifadəsi üçün metodların işlənməsinə, enerjisistemin xüsusi rejimlərinin öyrənilməsi və onların hesabat metodlarının işlənməsinə, neft sənayesinin energetika və avtomatika məsələlərinə, ideal qazdan az fəqlənən qazların termodinamikasının tədqiqinə və neft karbohidrogenlərinin və onların fraksiyalarının ümumiləşmiş hal tənliklərinin işlənməsinə yönəldilmişdi.
SSRİ Xalq Komissarları Sovetinin 1945-ci il 23 yanvar tarixli qərarı ilə Azərbaycan Elmlər Akademiyası təşkil ediləndə onun 15 həqiqi üzvündən biri də professor İ.Q.Yesman olur.
Görkəmli alimin gərgin zəhməti hesabına təşkil edilmiş Energetika sektorunun bazasında 1941-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Elmi-Tədqiqat Energetika İnstitutu (ETEİ) yaradılıb. Ömrünün sonunadək bu instituta rəhbərlik edən İ.Q.Yesman daim yüksək nəzəri məsələlərin qoyuluşu ilə xalq təsərrüfatının cari məsələlərinin praktiki həllini uyğunlaşdırmağa nail olub.
1953-cü ildə alimin anadan olmasının 75, elmi-texniki və pedaqoji fəaliyyətinin 50 illik yubileyində Azərbaycan SSR Elmlər Akademiyasının Energetika İnstitutuna onun adı verilib. Bu gün “Azərenerji” ASC-nin strukturuna daxil olan Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu həmin elm müəssisəsinin varisidir.
Azərbaycanın elm tarixində özünəməxsus yeri olan akademik İosif Qavriloviç Yesman 30 iyun 1955-ci ildə Bakı şəhərində vəfat edib. Alimin unudulmaz xatirəsini Azərbaycanın elmi-texniki ictimaiyyəti, həmçinin energetiklər daim ehtiramla yad edirlər.
Hazırda Milli Elmlər Akademiyasının yaradılmasının 70 illik yubileyi ilə əlaqədar olaraq Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutunda respublikamızın ilk akademiklərindən olmuş professor İ.Q.Yesmanın elmi irsinin tarixi kontekstdə araşdırılması istiqamətində işlər aparılır, alimin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş kitab hazırlanır.
Xatırladaq ki, İ.Q.Yesman 1868-ci ilin dekabr ayının 1-də Belorusiyanın kiçik Bileyko şəhərində anadan olub. 1887-ci ildə Sankt-Peterburq Texnologiya İnstitutuna daxil olub, 1892-ci ildə institutu fərqlənmə diplomu ilə bitirib.

MEMORY OF NOTABLE SCIENTIST IS NOT FORGOTTEN
Initiation of research in the field of electricity, especially in the conduct of research in the direction of hydropower, hydro power plants Hydro Junction and exceptional qualities project Ph.D., Honored Worker of Science and Technology, professor, academician of the National Academy of Sciences, 60 years have passed since the death of Joseph Qavrilovich Yesman.
"Azerenergy"  the press service, that once bore his name at the head of I.Q.Yesman successor of the Azerbaijan Academy of Sciences of Azerbaijan Scientific-Research and Design Institute of Energy and Power Engineering Institute, his memory will always be remembered.
He made a great contribution to the science I.Q.Yesman inexhaustible talent for the first time in the South Caucasus in mid-1917, the project made for the construction of hydroelectric power station in Tbilisi were sent to take control, after the victory of the Bolshevik Revolution in Russia, the Caucasus, the fate of closed forever.
Today, the Azerbaijan State Oil Academy, the first university professor who led it for a while I.Q.Yesman. As an initiator of scientific research in the field of hydro energy  in Tbilisi and the establishment of institutions, it is also actively involved in the development of energy projects.
Creating a branch of the Academy of Sciences of the USSR in 1935, led by energy I.Q.Yesman charge. Energy resources  purpose water and energy, the development of methods for the efficient use of its power, the power of the regime and their reporting methods to study the development problems of the oil industry and automation of power, perfect study of the thermodynamics of gases and petroleum hydrocarbons from the gas is less distinction is currently focused on the development of generalized equations of their fractions.
Commissars of the USSR, dated 23 January 1945, was organized by the decision of its 15 active members of the Academy of Sciences of Azerbaijan, one of the professors IQYesman.
It was created in the energy sector, which was hard hit by the hard work of outstanding scientist in 1941 on the basis of scientific research institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan Energy (RIA). IQYesman who led the institute until his death in a very theoretical development of the national economy failed to bring a practical solution to the current problems.
In 1953, his 75th, scientific, technical and educational activities for the 50th anniversary of the Institute of Energy of the Academy of Sciences of the USSR his name. Today, "Azerenergy" JSC Azerbaijan structure Research and Design Institute of Power Engineering the same successor institution of science.
IGYesman a special place in the history of science in the academic Qavrilovich Joseph died June 30 in Baku in 1955. social science unforgettable memory of the scientist, scientific, technical, and always a great honor.
At the present time, in connection with the 70th anniversary of the establishment of the National Academy of Sciences, Research and Design Institute for Energy Azerbaijan Republic became the first academicians Professor IQYesmanın scientific heritage are underway to study the historical context, it is preparing a book devoted to his life and work,
Recall that in 1868 dekabr IQYesman small Bileyko born in Belarus 1. Institutuna technology in St. Petersburg in 1887, and graduated in 1892.