XAÇMAZ ES: TEXNİKİ QULLUQ QRAFİKƏ UYĞUN APARILIR
Ölkəmizdə uğurla davam etdirilən sosial-iqtisadi islahatlar iqtisadiyyatın bütün sahələrində real nəticələr vermişdir. O cümlədən, ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş Xaçmaz elektrik stansiyası respublikanın şimal bölgəsinin elektrik enerjisi ilə təchizatının yaxşılaşdırılmasında böyük rola malik olmuşdur. Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, eyni zamanda sistemin dayanıqlığının artırılmasında da əhəmiyyətli rol oynayır. Stansiyada texniki istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir, o cümlədən vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Məhz onun nəticəsidir ki, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı İdarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin may ayında 15 milyon kilovatsaatdan artıq, cari ilin 5 ayı ərzində isə 114,7 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da bildirmək istəyirik ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsinin və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində sözügedən dövrdə elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz məlumata görə, stansiyada texniki istismar səviyyəsini yüksəltmək, avadanlıqların təhlükəsiz və qənaətli işləməsini təmin etmək məqsədi ilə nəzərdə tutulmuş tədbirlər müntəzəm olaraq yerinə yetirilir. Cari ilin son üç ayı ərzində dörd aqreqatda növbəti istismar həddinə uyğun texniki xidmət işləri həyata keçirilmiş, o cümlədən onların köməkçi avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri də aparılmışdır. Rele mühafizəsi və qəza əleyhinə qarşı avtomatik qurğularda təftiş edilmiş, eyni zamanda transformatorlara, eleqaz açarlarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və digər təyinatlı sazlama işləri də aparılmışdır.
“Yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanmasını tələb edir. Bu məqsədlə də qabaqlayıcı tədbirlər həyata keçirilir” - deyən mənbə onu da bildirdi ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğın təhlükəsizliyi vəziyyətinə baxış keçirilmiş, o cümlədən yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda yanğınsöndürmə su sisteminin boruları və onun armaturları da yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, əməlyyat heyətinin işinə nəzarəti gücləndirmək, onların bilik səviyyəsini artırmaq məqsədilə bütün növ təlimatlar keçirilmiş, bilik yoxlamaları aparılmış və əks qəza məşqləri keçirilmişdir.

KHACHMAZ PP: TECHNICAL SERVICE IS OPERATED UNDER THE GRAPHIC
Carried out social – economical reforms give results in all spheres of the republic. In particular, it was built using the most modern technologies Khachmaz power plant supplies electricity to the northern region of the country to play an important role. Power quantitative and qualitative growth of electricity supply in the region, but also plays an important role in enhancing the stability of the system. Improving the technical operation of the station equipment to ensure safe and efficient operation of the envisaged measures, on a regular basis, as well as timely and necessary operational measures, technical inspections are carried out. As a result, all units at the station in good condition. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
"Azerenergy" JSC press service of the Department of the production of energy from the plant more than 15 million in May this year, for 5 months of the year, 114.7 million kWh of electricity was created.
I would like to note that improving the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, the stable operation of targeted measures to raise the level of technical and economic parameters of the power plant as a result of the above-mentioned period is satisfactory.
According to a source, the power to raise the level of technical equipment in order to ensure safe and efficient operation of the envisaged measures, on a regular basis. Four units in the last three months of maintenance work was carried out in accordance with the operational limits, as well as their auxiliary equipment repair work was carried out for different purposes. Against anti-relay protection and emergency facilities have been checked automatically, as well as transformers, switches, tested, and other types of defects have been eliminated were in the works.
"Fire safety is maintained in the spotlight. For this purpose, remedial measures carried out" - said the source told him that, workshops, office buildings and barns examined the state of fire safety, including fire-fighting equipment was tested, cleared area, which may cause a fire. At the same time, the system of pipes and fittings, fire extinguishing verified defects have been eliminated.
Finally, it should be noted that the work operations to strengthen supervision in order to improve their knowledge in all kinds of guides, knowledge of inspections were carried out and training accidents.