Digər enerji obyektlərində olduğu kimi “Mingəçevir REŞ”in də  xidməti ərazilərində enerjitəchizatı müəssisəsinin daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işləri yerinə yetirilir, o cümlədən itkilərin azaldılması  istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Respublikanın enerji sistemi üçün son dərəcə strateji əhəmiyyətə malik olan I və II “Abşeron”, 1-ci, 2-ci və 6-cı “Mingəçevir” və “Qəbələ” elektrik verilişi xətləri (EVX) xüsusi diqqət mərkəzindədir.  Bu hava xətlərinin metal dayaqları müəssisənin xətt işçiləri tərəfindən mütəmadi təftiş edilir və aşkar edilmiş nasazlıqlar təcili aradan qaldırılır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin ötən aylarında sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik “Şəhər” yarımstansiyasında 35 kV-lik “Şəhər-Karxana” hava xəttinin eyni gərginlikli 2-ci dövrəsinin çəkilməsi ilə əlaqədar olaraq onun dövrə qoşulması məqsədilə müvafiq avadanlıqlar quraşdırılmışdır. Yeri gəlmişkən, analoji işlər 35 kV-lik “Karxana” yarımstansiyasında müvafiq xəttin çəkilişi zamanı da həyata keçirilmişdir.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Çaylı” yarımstansiyasında 10 MVA transformatorun 10 kV-lik tərəfində 3 ədəd ifrat gərginlikdən mühafizə üçün boşaldıcı quraşdırılmış, 35 kV-lik “İsmayılbəyli” yarımstansiyasında isə hava xəttinin cərəyan transformatoru yenisi ilə əvəz edilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik “Bərdə” və “Naftalan” yarımstansiyalarında 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşlar (QPQ) tikilmiş, 10 kV-lik xətlər və sayğaclar  təzə QPQ-yə köçürülmüş və istismara verilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, “Yevlax”  yarımstansiyasında isə 10 kV-lik II “Şəhər”, “Pambıq zavod” hava xətlərində yağ açarları vakuum açarlarla əvəz edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik “Yeni Beyləqan”, 35 kV-lik “Böyük Bəhmənli”, “Məlikli” və digər yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Digər təmir işlərindən məlumat verən mənbə, xətt və yarımstansiyaların texniki istismar vəziyyətini yüksəltməklə yanaşı, 35 kV-lik və ondan yuxarı gərginlikli yarımstansiyalarda ümumilikdə 25 transformatorun və 170-ə yaxın müxtəlif tipli yağ, eleqaz və vakuum açarların əsaslı və cari təmir olunduğunu da bildirdi.
“Bunlardan əlavə, xətlərdə baş verən enerji itkisinin qarşısının alınması məqsədilə də müəyyən tədbirlər həyata keçirilmişdir”, – deyən mənbə yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri barəsində də məlumat verdi və bildirdi ki, havaların istiləşməsi ilə əlaqədar olaraq yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daha da gücləndirilmişdir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, həyata keçirilən və nəzərdə tutulmuş tədbirlər planı  müntəzəm xarakter daşıyır və bu kimi tədbirlər ölkə enerjisisteminin stabil və dayanıqlı iş rejiminin qorunmasında mühüm amillərdəndir.

"MINGACHEVIR" REN: REPAIR MEASURES ARE IMPLEMENTED
Other energy facilities "Mingachevir REN" energy company in the service area in order to ensure a stable and reliable substation power transmission installation, maintenance and repair is carried out, and to take appropriate measures to reduce losses. What is of strategic importance for the country's energy system is extremely "Absheron", 1st, 2nd and 6th "Mingachevir" and "Gabala" transmission line (TL) in the spotlight. Line workers inspected the metal support of the enterprise line defects found are eliminated.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department to the Press – release of "Azerenergy", in the last months of this year, REN 110 kV belonging to the "City" 35 kV substation "City-bat" TL In connection with the conclusion of the 2nd round of the voltage before connecting equipment installed on your lap. By the way, the work of 35 kV «Quarry" substation is carried out during the construction of the line.
Please note that the above-mentioned period, 110 kV "Tea" 10 MVA transformer substation 10 kV to protect the extreme side of 3 units set relaxant, 35 kV "Ismayilbeyli" line current transformer substation air were replaced with new ones. Along with all the 110 kV "Barda" and "Naftalan" substations of 10 kV distribution systems (yards) meters and built a line of 10 kV transferred to the new switch yard and put into operation.
The source also said that the "Home" and 10 kV substation "Sheher", "Pambiq" TL oil switches replaced with vacuum.
It should be noted that the above-mentioned period, 110 kV "Yeni Beilagan" 35 kV "frame", "Malikli" and various types of maintenance work is carried out in the other MS. Another source of repairs and maintenance of lines and substations, as well as improvement of 35 kV and higher than 25 transformer substations and about  170 different kinds of fats, and vacuum circuit breakers in the renovation and repair reported.
"In addition, in order to prevent the loss of energy in line performed certain actions", - said the source gave information on fire safety and fire safety measures in connection with the warm weather and further strengthened. So TL field protection zones of dry grass and substations, oil capacity of about equipment cleaned of dirty oil. At the same time, control and measuring devices have been checked and defects have been eliminated.
According to the source, taking into account the exceptional circumstances, the company is ready to climatic conditions in terms of technical characteristics of the equipment.
Finally, it should be noted that the action plan implemented and planned measures, such as a regular character and power of the country is an important factor in maintaining a stable and sustainable operation.