“ŞIMAL-1” LAYİHƏSİ ÜMUMMİLLİ LİDERİN TƏŞƏBBÜSÜ VƏ RƏHBƏRLİYİ İLƏ REALLAŞDI
Bu gün enerjisistemdə müstəsna əhəmiyyətinə görə seçilən, Bakı şəhəri və Bakıətrafı qəsəbələrin, ümumilikdə isə Abşeron yarımadasının elektrik enerji təchizatında mühüm rol oynayan «Şimal Elektrik Stansiyası”nın şərəfli tarixi var. Burada elektrik enerjisi verən ilk generator 1954-cü il yanvar ayının 19-da enerjisistemə qoşulub. Stansiyanın istismara verilməsi tarixi də həmin gündən hesablanır.
Lakin zaman keçdikcə burada quraşdırılan avadanlıqlar köhnəlir və istismar baxımından müasir tələblərə cavab vermirdi. Xüsusilə də 1990-cı ildə Sovet İttifaqı dağıldıqdan sonra, keçmiş müttəfiq respublikaların bir çoxunda olduğu kimi, Azərbaycanda da elektrik enerjisi çatışmazlığı yaranmışdı.
15 iyun 1993-cü ildə Heydər Əliyevin müstəqil Azərbaycan dövlətinin rəhbərliyinə gəlməsindən sonra, bütün sahələrdə olduğu kimi, elektrik enerjisi sistemində də kəskin dönüş yarandı. Məhz ümummilli liderin şəxsi təşəbbüsü nəticəsində “Şimal” DRES ikinci həyatına qədəm qoydu.
Yada salaq ki, Xalqa xidməti həyat amalına çevirmiş ulu öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü nəticəsində Yaponiya hökuməti “Şimal” DRES-də gücü 400 meqavat olan buxar-qaz qurğusu (BQQ) üçün kredit tranşı açdı. 2000-ci il dekabr ayının 19-da həmin qurğunun təməl daşı ulu öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyuldu. Bu nəhəng tikinti qısa müddətdə başa çatdırıldı və Azərbaycanda ilk dəfə olaraq 28 sentyabr 2002-ci ildə sinxronlaşdırma aparılaraq istismara verildi.
Qeyd edək ki, bu blokun tikilməsi ilə əlaqədar stansiyada bir çox yeniliklər tətbiq olunmuşdur. Məsələn, 110 kilovoltluq yeni yarımstansiya inşa edilmişdir. Burada ən müasir 110 kV-lik eleqaz açarları tətbiq edilib. Dövriyyəyə əlavə edilən suyu hasil etmək üçün yeni tipli R-0 (əks-osmos) sistemli demineralizasiya qurğusu tikilmişdir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, “Şimal” ES-də əsas və köməkçi avadanlıqların dayanıqlı və qənaətli işləməsi üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanmış və həyata keçirilmişdir. Nəticədə ötən illərdə olduğu kimi cari ilin ötən beş ayı üzrə də texniki iqtisadi göstəricilər yüksək olmuşdur. Stansiya dispetçer qrafikinə uyğun normal iş rejimində fəaliyyət göstərir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, cari ilin ötən beş ayında sözügedən stansiyada 1 milyard 20 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən, cari ilin may ayında isə burada 203,7 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Yeri gəlmişkən, 2002-cı ildən «Şimal Elektrik Stansiyası” kimi fəaliyyət göstərən müəssisədə bu günədək (01.06.2015-ci ilə kimi) 27,8 milyard kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir. Mənbə, bunu uğurla həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlərin məntiqi nəticəsi kimi qiymətləndirərək onu da bildirdi ki, mövsümə hazırlıq üzrə nəzərdə tutulmuş işlər və digər təşkilatı tədbirlər qrafik üzrə davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, digər müəssisələr kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın nasoslarına baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda yanğın xəbərverici sistemlər əsaslı təftiş edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı işçilərə əks-qəza təlimləri keçirilir.
Xatırladaq ki, "Şimal" ES-in inkişaf proqramı ölkə prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi altında bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Artıq, müəssisədə 409 meqavatlıq ikinci enerji blokunun tikintisi aparılır. Tikinti-quraşdırma işləri qrafikə uyğun davam etdirilir.
Sonda onu da qeyd edək ki, icrasına başlanan layihənin müvəffəqiyyətlə başa çatdırılması stansiyanın əhəmiyyətini daha da artıracaq, enerjisistemin dayanıqlığına və ölkənin enerji təhlükəsizliyinə töhfəsini verəcəkdir.

SHIMAL PROJECT WAS REALIZED THANKS TO OUR NATIONAL LEADER`s INITIATIVE AND LEADERSHIP
In the exceptional importance of the elected government in Baku and suburban settlements, playing an important role in the supply of electricity in the Absheron Peninsula, "North thermal power station" has a glorious history. Here, the first power generator in 1954, 19 January, joined energy system. Calculated from the date of commissioning of the plant that day.
But over time, wear and maintenance of equipment installed does not meet modern requirements. Especially  after the collapse of the Soviet Union in 1990, many of the former Soviet republics, as well as the lack of electricity in Azerbaijan was  created.
June 15, 1993, after the arrival of the leadership of Heydar Aliyev, Azerbaijan public, as in all areas was a sharp turn on the power system. As a result, the personal initiative "Shimal" dress national leader began a second career.
Let's remember that the turning point in the life of public service as a result of the initiative of great leader Heydar Aliyev, the Government of Japan, the "North" power plant of 400 MW in combined cycle power plants (CCPP) has opened a credit tranche. December 19, 2000, the cornerstone of national leader Heydar Aliyev was constructed. Giant construction was completed in the near future and in Azerbaijan in period first September 28 was commissioned in 2002 and adopted by the synchronization.
Note that many of these innovations have been applied to lock station construction. For example, the new 110-kV substation was built. Here we were introduced latest 110 kV circuit breakers. In addition to the introduction of water to produce a new type of R-0 (reverse osmosis) system was built.
As a result of five months of this year, as in previous years it has been the high technical and economic indicators. The station is operated in the control chart.
According to the source, the first five months of this year, the plant was 1 billion 20 million kWh of electricity. In particular, in May this year, were 2037000000 kWh. By the way, since 2002, "Power to the north," the company so far (up to 01.06.2015) produced 27.8 billion kWh of electricity.
It should be noted that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, the fixed operation and maintenance of electrical power as a result of targeted measures to raise the level of production has been achieved in other technical indicators. The source, described it as a logical result of successfully implemented, he also said that the organization of events and other activities aimed at preparing for the season, continuing on schedule.
By the way, other organizations, such as the issue of fire safety in the spotlight. So, in order to ensure fire safety, fire pumps tested, defects have been eliminated. At the same time, based on inspections and fire warning systems were in good condition. In addition, staff will be trained in the accident.
The "Shimal" ES-in-development under the leadership of President Ilham Aliyev successfully continues today. Now, the second power plant 409 MW are under construction. Construction  work continues on schedule.