RESPUBLİKADA ELEKTRİK ENERGETİKASI ÜZRƏ YEGANƏ KİTABXANA
“Azərenerji” ASC-nin Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnstitutu  (AET və LAEİ) öz başlanğıcını 1933-cü ildə SSRİ Elmlər Akademiyasının Azərbaycan bölməsində Energetika Sektorunun yaradılmasından götürüb. 1941-ci ildə SSRİ Nazirlər Sovetinin Qərarı ilə Energetika Sektoru Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Elmi-Tədqiqat Energetika İnstitutuna çevrilib. Elə həmin dönəmdə də respublika enerjisisteminin inkişafının aktual məsələləri institutun başlıca məqsəd və iş planı olub.
Bu sahədə elmi tədqiqatların, yaradıcılıq axtarışlarının getdikcə genişlənməsi öz növbəsində texniki ədəbiyyata böyük zərurət yaradıb. Bu tələbatı ödəmək məqsədilə elə həmin dönəmlərdə institutun nəzdində xüsusi kitabxana fəaliyyətə başlayıb. Zaman keçdikcə, elmi kitabxananın maddi-texniki bazası genişləndirilib, kitab fondu energetiklərin sorğu və tələbatına uyğun komplektləşdirilib.
Sözügedən institutdan  “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə,  artıq uzun müd­dətdir kitabxananın işi Azərbaycan mədəniyyətinin mühüm tərkib hissəsinə çevrilib. Müasir dövrdə elmi kitabxanalar tədqiqat prosesini tədris, elmi, metodiki ədəbiyyat və informasiya materialları ilə təmin edən, bilikləri təbliğ edən mənəvi, intellektual əlaqələrin yayılması mərkəzi kimi fəaliyyət göstərir.
Mənbə bildirdi ki, bu gün Azərbaycan Elmi-Tədqiqat və Layihə-Axtarış Energetika İnsti­tutunun elmi kitabxanası respublikada elektrik energetikası sahəsi üzrə ixtisaslaşdırılmış yeganə kitabxanadır. Burada energetikanın bütün sahələrinə, həmçinin kibernetika, fəlsəfə, tarix, statistika, riyaziyyat, iqtisadiyyat və s. elmlərə aid ədəbiyyat cəmləşib. Xarici dildə texniki ədəbiyyata ehtiyacın artması dövrün tələbidir. Mühəndis-texniki işçilərin istifadəsini asanlaşdırmaq, onlara tərcümə işində köməklik göstərmək məqsədilə kitabxanada ingilis-rus, rus-bolqar, rus-alman, rus-fransız lüğətləri də var ki, bunların bəziləri texniki sözlüklərdən ibarətdir.
20600 nüsxəlik fond, əsasən, Azərbaycan və rus dillərində olan kitablardan ibarətdir.  Kitabxananın fəaliy­yətində dövri nəşrlərlə iş də xüsusi yer tutur. İnstitut fəalyyətə başladığı ilk dövrlərdən burada elmi-texniki jurnalların bütün nüsxələri yığılıb saxlanılır. Hazırda isə kitabxana 15 adda jurnal alır.
Qeyd edək ki, çağdaş dövrdə elmi-texniki tərəqqi getdikcə genişlənir. Elmi kitabxanaların qarşısında bu inkişafa xidmət etmək, texniki ziyalıların artan tələbatını ödəmək durur. Bütün bunlar isə kitab fondunun daim yeni ədəbiyyatla zənginləşdirilməsini şərtləndirir. Bu məsələ AET və LAEİ-nin elmi kitabxanasında da gündəmdə duran məsələlərdəndir. Belə ki, institut rəhbərliyi kitabxananın yeni ədəbiyyatla təmin edilməsi barədə təşəbbüs qaldırıb və bu məqsədlə son illərdə nəşr edilmiş 60-dan çox ədəbiyyatın siyahısı hazırlanıb.
Mənbənin sözlərinə görə, əvvəllər respublikada elektrik energetikasına aid ədəbiyyat kifayət qədər idi, hətta bəzi mağazalarda bu sahəyə aid xüsusi bölmələr də fəaliyyət göstərirdi. İndi isə belə kitablar çətin tapılır. Ona görə də yeni kitabların hamısının Rusiyadan sifariş etdirilməsi nəzərdə tutulur.
O da qeyd edildi ki, hazırda kitabxananın 85 üzvü var və onların hamısı institutun əməkdaşlarıdır. Elə kitabları da onlar alırlar. Başqa müəssisələrdən gələnlərə isə kitablar şəxsiyyət vəsiqəsi ilə verilir.
Mənbə onu da bildirdi ki, elmi kitabxanada elektrik energetikası sahəsinə aid dissertasiyalar da mühafizə olunur.  Əvvəllər dissertasiyaların hamısı burada saxlanılırdı. Hazırda onların bir qismi müvafiq qaydada dövlət arxivinə təhvil verilib. Həmçinin kitabxanada dissertasiyaların aftoreferatları da saxlanılır və hazırda onların sayı 2260-dan çoxdur.

THE ONLY LIBRARY ON THE POWER ENERGY IN THE COUNTRY
Azerbaijan Scientific-Research Institute of Power Engineering of "Azerenergy" JSC (UES and Power Engineering Institute) at the beginning of the Academy of Sciences of the USSR in 1933, was the creation of the Department of Energy. In 1941, Energy decision of the Council of Ministers of the USSR Academy of Sciences, the Institute for Research in the energy sector. At the same time, the power of current issues of development of a business plan and has been the main task of the institute.
Research, technical literature and in turn enhances creativity has created a greater need. To meet this demand a special library at the institute works in the same periods. Over time, the material-technical base of the extended scientific library, the books feature requests and power requirements.
Institute of "Azerenergy", according to the information already become an integral part of the culture of long working period library. Nowadays, the process of research in libraries and educational, scientific, methodical literature and information materials, providing them with the knowledge that contribute to the moral, intellectual connection acts as a distribution center.
The source said that the library today Azerbaijan Scientific-Research and Design Institution energy is the only library in the country, specializing in the field of electricity. Here are all the areas of energy, as well as cybernetics, philosophy, history, statistics, mathematics, economics and so on. concentrated in the field of science and literature. The growing need for the requirement of foreign language technical literature. To facilitate the use of the technical staff, in order to assist in the interpretation of them in the library of the English-Russian, Russian-Bulgarian, Russian, German, Russian and French dictionaries, some of them are technical.
More than 20600 items in stock, in accordance with the books in Azerbaijani and Russian languages. In the activity periodicals, the library also holds a special place to work. Activity Institutes of all copies of the first time the accumulated scientific and technical journals are stored. Currently, the library receives 15 magazines.
It should be noted that modern scientific and technological progress in a more expanded. In the front part of the library development to meet the growing demand for technical intelligentsia stops. All this leads to the enrichment of the book fund new literature forever. Scientific Library UES Energy Institute in the matter and the issues on the agenda. Thus, the leadership of the institute's library, and to this end he tried to provide new books published in recent years has produced a list of more than 60 books.
A source of electrical energy in the country previously ample literature, even some of the specific sections of the stores, working in this field. Now, however, it was difficult to order. Thus, all the new books to buy from Russia.
He noted that at present, the library has 85 members, all of whom are members of the Institute. Books they receive. Books are provided with identity cards for those who come from other institutions.
The source also said that the scientific thesis in the field of electricity in the library reserved. All abstracts are in the past. At present, some of them have been transferred to the archives in accordance with the state. Also stored in the library after thesis, and now their number is more than 2260.