Enerjitəchizatı müəssisəsinin daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin olunması, gələcəkdə yarana biləcək problemlərin qarşısının alınması məqsədilə həyata keçirilən yenidənqurma işləri çərçivəsində respublikanın qərb bölgəsinin enerji təchizatının yaxşılaşdırılmasına da xüsusi diqqət yetirilməkdədir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, digər energetika müəssisələrində olduğu kimi “Gəncə Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində də istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlılığın artırılması istiqamətində görülən işlər cari ilin ötən dörd ayında da davam etdirilmişdir. O cümlədən, 330 kV-lik “Ağstafa” və 110 kV-lik “Gəncə-2” yarımstansiyalarında yenidənqurma işləri aparılır. Belə ki, “Ağstafa” yarımstansiyasında hər birinin gücü 125 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorlarda, 110 kV-lik I, II, V və VI “Ağstafa” hava xəttində açarlar dəyişdirilmişdir. “Gəncə-2” yarımstansiyasında isə 110 kV-lik I və II “Alabaşlı”, I və II “Şəmkir” hava xətlərinə eleqaz açarı və cərəyan transformatoru quraşdırılmışdır. Eyni zamanda I və II şin sistemində 5 ədəd portal, hər birinin gücü 25 MVA olan I və II transformatorların 35 kV-lik girişində cərəyan transformatorları quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmiş, 6 ədəd 110 kV-lik ayrıcı yenisi ilə əvəzlənmiş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan bir neçə yarımstansiyada mühüm işlər görülüb. Daha döğrusu 110 kV-lik “Gəncə-1”, “Zəyəm”, 330 kV-lik “Gəncə”, “GAZ” və digər yarımstansiyalarda transformatorlar, o cümlədən xüsusi sərfiyyat transformatorları, boşaldıcılar təmir edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, EVX-lər üzrə əsaslı və cari təmir işləri aparılmış və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. Ümumiyyətlə, son dörd ay ərzində müəssisənin xidməti ərazisində 330 metrdən artıq naqil yenilənmiş, 760 izolyator yenisi ilə əvəz edilmişdir. Metal dayaqlarda qaynaqdan qopan hissələr qaynaq edilərək dayaqların möhkəmliyi bərpa edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, müəssisənin bütün struktur bölmələrində könüllü yanğın dəstələri yaradılmış və yanğına qarşı qəza məşqləri keçirilmişdir. Yarımstansiyaların ərazisi və EVX-lərin dayaqlarının ətrafı qurumuş otlardan təmizlənmişdir. Yaz-yay mövsümü ilə əlaqədar bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. İldırımlı mövsümlə əlaqədar tədbirlər planı da hazırlanmışıdr. Eyni zamanda digər qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.
Mənbənin verdiyi məumata əsasən sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi, enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.

Quality businesses Energy and sustainable power supply to prevent the problems that may arise in the future in the framework of reconstruction of the western region of the attention in improving energy supply.
"Azerenergy" JSC ELECTRICAL According to the press service of the company, as well as other energy facilities, "Ganja Regional Electric Network" (REN) in improving the performance of the work to improve the sustainability of the current year continued during the last four months. In particular, 330 kV "Agstafa" and 110 kV "Ganja-2" substation reconstructed. Thus, the "Agstafa" each substation 125 MVA auto transformers number 1 and 2, 110 kV I, II, V and VI "Agstafa" TL keys changed. "Ganja-2" 110 kV Substation I and II "Alabashli" I "Shamkir" air line II installed circuit breakers and current transformers. 5 units I and II of the tire at the same time the portal system, power of 25 MW at the first and second transformers, current transformers 35 kV were installed at the inlet. Along with all the different types of 110 kV switch repair work carried out in the open, 6 units of 110 kV disconnectors and work in this direction are being replaced with new ones.
According to the source, that belonging to the enterprise important work has been done in several substations. More precisely, the 110 kV "Ganja-1", "Zayam", 330 kV "Ganja", "gas" and other substations, transformers, special purpose, including transformers, muscle relaxants have been renovated.
The source also said that maintenance and repair work carried out on the ETL and now in this direction. In general, over the last four months of service in the 330-meter cable to date, 760 insulators were replaced. Broken parts of welded metal stands, supports the strength of the source has been restored.
It should be noted that other objects, as well as the issue of fire safety in the spotlight. Thus, all fire departments volunteer groups have been created and fire training accident. The area around substations and transmission lines supported by dry grass. With the spring-summer season and all the fat-containing electrical equipment checked the oil level has been brought down to normal levels. Presently storm of the season in the action plan. At the same time, other preventive measures have been taken.
According to a source placed the implementation of these measures, the energy of the main factors that guarantee a more stable job. Given this, the reconstruction of the network is one of the main tasks on the agenda.