ELEKTRİK ENERJİSİ TƏLƏBATA UYĞUN VERİLƏCƏKDİR
Birinci Avropa Oyunlarına paytaxt Bakı ilə yanaşı energetiklər şəhəri - Mingəçevir də ev sahibliyi edəcəkdir. Bu mühüm və mötəbər yarışların start veriləcəyi gün yaxınlaşdıqca görülən və həyata keçirilən işlərə nəzər salınır, qurğu və avadanlıqlar, qonaqların və idmançıların yerləşəcəyi məkanlar, istirahət yerləri və s. bir daha yoxlanılır,  son hazırlıq işlərinə yekun vurulur.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə elektrik enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində enerjisistemin dayanıqlığı daha da möhkəmlənmiş və keyfiyyəti də əhəmiyyətli dərəcədə yaxşılaşmışdır.
Energetiklərimiz adi günlərdə və bayram günlərində olduğu kimi, eyni zamanda respublikamızın ev sahibliyi etdiyi mötəbər beynəlxalq tədbirlərdə də ölkənin elektrik enerjisi ilə normal təchiz olunması məsələsinin öhdəsindən uğurla gəlmişlər. Qarşıdan gələn Birinci Avropa Oyunlarında da adi günlərə nisbətən elektrik enerjisinə olan tələbatın artması ilə əlaqədar elektrik stansiyaları və şəbəkə avadanlıqlarının gün ərzində bazis iş rejimində işləyir, hər hansı çətinliklərin yaranması gözlənilmir. Bu günlərdə respublikamızda enerjitəchizatı müəssisəsinin (“Azərişıq” ASC-nin)  tələbatına uyğun elektrik enerjisi ilə təmin edilmələri üçün müvafiq tədbirlər planı hazırlanaraq həyata keçirilmiş, o cümlədən xüsusi qərargah da yaradılmışdır.
Mərkəzi Dispetçer və Enerjinin İstehsalı İdarələrinə istinadən bildiririk ki, həmin günlərdə artan tələbatı nəzərə alaraq,  bütün ehtiyat qüvvələr əvvəlcədən səfərbər edilmişdir. Belə ki, ehtiyatda olan elektrik avadanlıqları təmir edilmiş və tam hazırlıq vəziyyətinə gətirilmişdir. Nəticədə yarışların keçiriləcəyi günlərdə tələbatın artmasına baxmayaraq (dispetçer qrafikinə əsasən gündəlik istehlaka uyğun istehsal dinamikasının müqayisəsi, hava şəraiti və s. nəzərə alınmaqla),  respublikada elektrik enerjisi ilə təminatda problem olmayacaqdır.
Səhmdar Cəmiyyətin Elektrik Enerjisinin Ötürülmə İdarəsindən əldə edilən məlumata görə, enerjitəchizatı müəssisəsinin elektrik enerjisinə artan tələbatının daha dolğun şəkildə ödənilməsi üçün  müvafiq tədbirlər planı hazırlanaraq həyata keçirilib. Tədbirlər planına uyğun olaraq, istehlakçıları dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təchiz etmək üçün bütün yüksək gərginlikli elektrik şəbəkəsi müəssisələri, o cümlədən Abşeron və Mingəçevir yüksək gərginlikli elektrik şəbəkələri gücləndirilmiş iş rejiminə keçmişlər. Əlavə mal-material ehtiyatı yaradılmış və növbətçi briqadaların sayı artırılmışdır. Ümumiyyətlə, kollektivin hər bir üzvü adi günlərdə olduğu kimi bu idman bayramı günlərində də qarşıya qoyulmuş vəzifənin öhdəsindən layiqincə gələcəklərinə əmindirlər.
Xatırladaq ki, iyunun 14-16-da Mingəçevirdəki “Kür” Olimpiya Tədris-İdman Mərkəzində avarçəkmənin kayak və kanoe növləri üzrə yarışlar keçiriləcəkdir.

ELECTRIC ENERGY IS SATISFACTORY
In addition to the first European Games in Baku energy - will also be held in Mingachevir. This is the beginning of important and prestigious competitions in the days closer look at the work being done by machinery and equipment, where guests and athletes spaces, recreational areas, and so on. check again, the final preparations for the final shot.
According to the information given by the Press – release of "Azerenergy" JSC system under the leadership of President Ilham Aliyev to power as a result of targeted measures and the quality has improved significantly strengthened stability.
Energy, as well as on ordinary days and holidays, as well as the international activities of the normal supply of electricity the country cope with the problem came. The first European games than usual in the coming days due to the increased demand for power equipment for power plants and network infrastructure is in operation during the day, do not expect any problems to arise. The energy facility in the country these days ("Azərisıq" JSC) with demand for power will be in accordance with the action plan, including special headquarters has been established.
According to the Central supervisory control and energy production units, taking into account the growing demand for those days, all the reserve forces were deployed in advance. Thus, the reserve is ready and electrical equipment repaired. As a result, despite the increase in demand for the days of the competition (in the control room, according to the comparison of the dynamics of production in accordance with the daily consumption, weather conditions, etc., taking into account), the country will not be a problem with the electricity supply.
According to the Department of Electric Power Transmission of the company to better meet the growing energy needs for the electricity company plan appropriate action has been implemented. Under this plan, a stable power supply to consumers of high-voltage electrical network in all institutions, including the high-voltage electrical networks in Baku and Mingachevir have been tightened. In addition to inventory and increase the number of instructions. In general, each member of the team, as well as on ordinary days in the future, be sure to adequately cope with the task in the days of the holiday.