Ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş, respublikamızın şimal bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının daha dolğun şəkildə təmin olunmasında “Xaçmaz Elektrik Stansiyası” (ES) ilə yanaşı "Şahdağ" ES də əhəmiyyətli rol oynayır.  “Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, "Şahdağ" ES-də cari ilin aprel ayında 24,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin 4 ayı ərzində isə sözügedən stansiyada elektrik enerjisi istehsalı 135,3 milyon kilovatsaatdan artıq təşkil etmişdir.
Mənbənin bildirdiyinə görə, stansiyada aqreqatlara nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər qrafikə uyğun olaraq vaxtında göstərilmişdir. Məhz bunun  nəticəsidir ki, ötən illərdə olduğu kimi, cari ilin 4 ayında da elektrik enerjisi istehsalında problem yaranmamışdır. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun fəaliyyətini davam etdirir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ötən dövrlərdə olduğu kimi cari ilin 4 ayı ərzində də elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxş olmuşdur.
“Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi burada da enerji bloklarında mövsümə hazırlıq məqsədilə müxtəlif təyinatlı təmir işləri tədbirlər planına uyğun olaraq aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik təmir işləri icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbənin bildirdiyinə görə, sözügedən dövrdə porşen tipli aqreqatlara istismar həddinə uyğun olaraq növbəti texniki qulluq göstərilmiş, o cümlədən aqreqatların soyutma və yağlama sistemlərində aşkar edilən qüsurlar aradan qaldırılmışdır.
Yei gəlmişkən, tələbatçıların keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi  məqsədilə  aparılan texniki xidmət işləri stansiyanın təmir briqadası tərəfindən aparılır.  Onu da qeyd edək ki,  yanğın təhlükəsizliyi məsələsi də daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, yanğınsöndürmə vasitələrinə, yanğına qarşı su təchizatına növbədənkənar baxış keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, elektrik stansiyası 12 aqreqatdan ibarət olub, ümumi gücü  105 MVt təşkil edir.  Stansiyanın işə qoşulması bölgənin elektrik enerjisi təchizatının kəmiyyət və keyfiyyətcə yaxşılaşmasında, o cümlədən sistemin dayanıqlığının artırılmasında da böyük rol oynayır. Həmçinin, bölgənin sosial-iqtisadi inkişafı baxımından da mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Eyni zamanda “Şahdağ” elektrik  stansiyası “Şahdağ” Qış-yay Turizm kompleksinin elektrik enerjisi təchizatını da həyata keçirir.

TECHNICAL SERVICE IS EXECUTED
"Khachmaz Power Plant" (PP) plays the main role in supplying of the consumers of Shahdagh PP with quality electric energy. According to the information given to the Press release of "Azerenergy" JSC press service of the Department of energy, "Shahdag" ES-24.2 million kilowatt-hours of electricity in April, was produced. Please note that the plant within 4 months of this year, electricity generation was 135.3 million kWh.
According to the source, all the services provided by the power plant units in a timely manner in accordance with the schedule shown. As a result, as in previous years, 4 months of the year, it was a problem in the production of electricity. Currently, the power plant continues to operate with the schedule.
Improving the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, operation and maintenance of a stable result of targeted measures to raise the level of previous years, 4 months of this year, as well as other technical and economic parameters of the power plant is also satisfactory.
"As in other energy companies in the power blocks for the season to prepare for the various repair work is carried out in accordance with the plan of action. At the same time in another electrical preventive maintenance work is carried out," - said the source, during the past three months in the year, he gave information about the work done.
According to the source, in accordance with the operational limits of piston units in the next maintenance, as well as cooling and lubrication systems units from defects have been eliminated.
In order to provide consumers with quality and reliable power supply in the repair work is carried out by a repair team. It should be noted that the issue of fire safety in the spotlight. So, fire trucks, firefighting supply of water was an amazing view.
The power plant consists of 12 units with a total capacity of 105 MW. Power quantitative and qualitative growth of electricity supply in the region and plays an important role in enhancing the stability of the system. Furthermore, in terms of socio-economic development of the region is of great importance. At the same time, "Shahdag" Power "Shahdag" winter and summer tourism complex conducts electricity.