Dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra iqtisadiyyatımızın elektrik enerjisi təminatının möhkəmləndirilməsi istiqamətində yenidən qurularaq istismara verilmiş elektrik stansiyalarından biri də “Bakı İstilik Elektrik Mərkəzi”dir. Avadanlıqların normal iş rejimində istismarı və işlərin mövcud normativ tələblər əsasında aparılması stansiyanın dayanıqlığını daha da artırır. Bu da öz növbəsində texniki iqtisadi göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına kömək edir. Hazırda stansiya dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, stansiyada cari ilin aprel ayında 28,8 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, müəssisədə cari ilin 4 ayı ərzində isə 116,2 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, cari ili son üç ayı ərzində pik boylerdə, qaz-turbin qurğularının avadanlıqlarında, mazut təsərrüfatının su, buxar və yanğın xətlərində, kompressor təsərrüfatında, dəniz suyu xətlərində müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik yarımstansiyanın da ərazisində müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmış və transformator təftiş edilmişdir. Eyni zamanda elektrik mühərriklərində və digər köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Aparılan işlərin siyahısı ümumilikdə kifayət qədər zəngindir.

MEASURES INTENDED UNDER THE GRAPHIC ARE EXECUTED
After the power to strengthen the independence of our economy rebuilt power plant is put into operation one of the "Baku Thermal Power Center". Maintenance and operation of the equipment is usually carried out on the basis of the existing regulations to increase the resistance of plants. This, in turn, contributes to the improvement of technical and economic indicators. Currently, the power plant is in accordance with the schedule.
"Azerenergy" JSC press service of the Department of energy production from the factory in April this year was 28.8 million kWh of electricity. Note that, within 4 months of this year, while 116.2 million kWh of electricity was created.
By the way, to improve the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, the fixed operation and maintenance of electrical power as a result of targeted measures to raise the level of production achieved in other technical indicators.
According to information provided by the source, during the last three months of this year the peak hot water boilers, gas turbines equipment, fuel, water, steam and fire lines, compressor, agriculture, lines of sea water were carried out under different conditions. Along with all the different types of 110 kV transformers were repaired and were checked. At the same time, electric motors and other accessories, the repair was carried out. The works are rich enough.
According to the source, it should be noted that other persons, such as the issue of fire safety in the spotlight. So, in order to ensure fire safety, fire water tank, pump, water pipes and other equipment verified defects have been eliminated, and constantly monitored. At the same time the pressure fell bile extinguishers were replaced with new ones. In addition, staff will be trained in the accident.