Respublika enerji sisteminin bütün sahələrində olduğu kimi ən müasir texnologiyaların tətbiqi ilə tikilərək istifadəyə verilmiş “Astara” elektrik stansiyasında (ES) da aqreqatlara növbəti nəzərdə tutulmuş bütün texniki xidmətlər istismar həddinə müvafiq olaraq qrafikə uyğun vaxtında göstərilmişdir. Hal-hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Enerjinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, sözügedən ES-in kollektivi tərəfindən cari ilin aprel ayında 18,5 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, stansiya fəaliyyətə başladığı dövrdən indiyə kimi, o cümlədən cari ilin ötən 4 ayı ərzində də dispetçer qrafikinə uyğun olaraq Cənub bölgəsinin fasiləsiz elektrik enerji ilə təminatında mühüm rol oynamışdır. Belə ki, sözügedən dövr ərzində burada 80,6 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da bildirdi ki, son üç ay ərzində növbəti istismar həddinə uyğun olaraq müvafiq aqreqatlarda texniki qulluq işləri yerinə yetirilmiş və bir neçəsində isə müxtəlif təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda yaz-yay daşqın sularından mühafizə məqsədilə stansiya ərazisində həlli vacib tədbirlər həyata keçirilmişdir.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumatda o da bildirilir ki, tələbatçılara daha da keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində stansiya kollektivi səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada yay mövsümünə hazırlıqla əlaqədar olaraq yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri gücləndirilmişdir. Bununla əlaqədar olaraq ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə aradan qaldırılır.
Xatırladaq ki, “Astara” elektrik stansiyası 10 aqreqatdan ibarətdir və ümumi gücü 87 MVt təşkil edir.

ASTARA PP: THE MEASURES ARE EXECUTED IN TIME
As in all areas of Republican power system it was built using the most modern technologies "Astara" power station (ES) in the operational units of the limit provided all technical services provided in a timely manner in accordance with the schedule. Currently, units operate in accordance with the dispatch schedule.
"Azerenergy" JSC press service of the Department of energy According to the information in the ES-off employees in April was 18.5 million kWh of electricity. It should be noted that since its inception the station, including the dispatching schedule within 4 months of this year, according to the uninterruptible power supply of the southern region plays an important role. Thus, during the reporting period amounted to 80,6 million kWh.
It should be noted that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, the fixed operation and maintenance of electrical power as a result of targeted measures to raise the level of production has been achieved in other technical indicators.
The source also said that in accordance with the operational limits for the last three months of maintenance work carried out and the number of units of different types of repair work carried out. Measures for flood protection spring-summer were implemented in the important area of the station.
According to information provided by the source, quality and uninterrupted power supply to consumers in the transmitting station and the staff work actively participate in the technical service units.
Finally, it should be noted that preparations for the summer season on high security against fire. In connection with the inspection of the fire, which was discovered defects have been eliminated. In general, the inspection is carried out on a regular basis and to detect dangerous objects on fire, even the smallest defects are eliminated.