Hazırda alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə edilməsi məsələsi bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Belə obyektlərdən biri də Ulu Öndərin təşəbbüsü, gərgin əməyi və bilavasitə yaxından iştirakı ilə ərsəyə gələn, qərb bölgəsinin enerji təchizatında, eyni zamanda pik güclərinin artırılmasında özünəməxsus payı və rolu olan « Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi »dir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, müəssisənin kollektivi aprel ayını da uğurla yekunlaşdırıb. Belə ki, cari ilin aprel ayında « Şəmkir » SESS üzrə 136,4 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edilən həcmdən 92,4 milyon kilovatsaatdan çoxu "Şəmkir » SES-in, 44 milyon kilovatsaata yaxını isə «Yenikənd» SES-in payına düşür.
“Digər enerji obyektləri kimi burada da iş rejimi günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədədir. Hal-hazırda elektrik stansiyası dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir” ,– deyən mənbə onu da bildirdi ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən mənbə onu da qeyd etdi ki, ümumilikdə «Şəmkir SES Silsiləsi»-nin kollektivi əvvəlki aylarda olduğu kimi, hesabat dövründə də plan tapşırıqlarına artıqlaması ilə əməl edib. Hər iki stansiyada enerji bloklarının normal fəaliyyəti nəzarətdə saxlanılır, profilaktiki tədbirlər həyata keçirilir.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, hər iki SES-də cari ilin yaz-yay sel sularının qəbulu və ötürülməsi üçün müvafiq tədbirlər diqqətdə saxlanılır.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqlara texniki xidmət hər iki stansiyada işbilən və bacarıqlı mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Xidmətlər yerli və zavod təlimatlarının tələblərində göstərilmiş normada icra olunurlar. Bütün avadanlıqlar diqqətdə saxlanılır. Təmir bərpa işləri illik Plan-Qrafik üzrə davam etdirilir.
Onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.

Presently using of alternative and restored energy sources is in the center of the attention. One of these objects is the initiative of the great leader, it has been made possible through the hard work and active participation of Western power in the region, as well as its share of peak power and a role in increasing the "Shamkir HPS" is.
Press-service checks of "Azerenergy"  JSC generating companies, according to the staff of the plant was successfully completed in April. So, in April of this year, "Shamkir" HPP 136,4 million kWh of electricity produced. Of this amount, more than 92,4 million "Shamkir" HPP, 44 million kWh in the "Yenikend" HPP fall.
"Here, as in other energy projects to meet the needs of the level of the operating mode. At present, the power plant is in accordance with the dispatch schedule," - said the source told him that the efficiency of equipment, power transmission and distribution systems, hard work, and by targeted measures to raise the level of electrical energy and other technical best results were obtained indicators.
Information about repair work provided by the source also pointed out that, in general, "Shamkir HPS" As in previous months, the staff of the reporting period exceeded the plan by following the instructions. Both block the normal functioning of the power plant under control, to take preventive measures.
According to the source, both SES flooding in the spring and summer of this year the attention is held in the transmission and reception.
By the way, as a skillful and effective maintenance is carried out by specialists. Services are held local and descriptions of plants standard requirements. All the equipment is in focus. Repair work is being done on an annual schedule.
It should be noted that other objects, as well as in the preservation of fire and fire-fighting equipment in accordance with the instruction that they are fully guaranteed.