MÖVSÜMİ HAZIRLIQ UĞURLA YERİNƏ YETİRİLİR
Hazırda enerjisistemdə mövcud olan generasiya güclərinin artıtılması və yeni güclərin yaradılması ilə yanaşı, vacib məsələlərdən biri də istehsal olunan elektrik enerjisinin vaxtında və keyfiyyətli şəkildə tələbatçılara çatdırılmasıdır. Bu məsələnin həllində elektrik verilişi xətləri və yarımstansiyaların normal fəaliyyət göstərmələri mühüm rol oynayır. 35 kilovoltluq və ondan yuxarı gərginlikli hava xətləri və eyni gücə malik yarımstansiyalar üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər əsasən yerinə yetirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Cənub bölgəsinin elektrik enerjisinə olan tələbatının ödənilməsində mühüm rol oynayan “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin texniki  göstəricilərin  fəaliyyətinin daha da dayanıqlı vəziyyətdə təmin edilməsi məqsədilə cari ilin I rübü ərzində yarımstansiylarda həyata keçirilmiş yenidənqurma və təmir-tikinti işləri barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda bildirilir ki, sözügedən dövrdə xidməti ərazidə olan hava elektrik verilişi xətlərinin 21 kilometri əsaslı təmir edilmiş, 820-yə yaxın izolyator dəyişdirilmiş, 120-dən artıq isə xətt armaturu yeniləri ilə əvəz edilmişdir.
Mənbəyə istinadən onu da qeyd edək ki, sözügedən dövrdə müəssisənin balans mənsubiyyətinə daxil olan 330 kilovoltluq (kV) “İmişli” yarımstansiyasında 1 saylı 25 MVA transformator, 110 kV-lik giriş eleqaz açarı və eyni gərginlikli 2-ci “Biləsuvar” HX-nin eleqaz açarı təmir edilmişdir. Eyni zamanda 110 kV-lik “Cihazlar” və “Muğanlı” yarımstansiyaların hər birində 1 və 2 saylı 40 MVA transformatorların, “Masallı” yarımstansiyasında 2 saylı 40 MVA transformatorun yağ açarları təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir. Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik “Muğanlı” yarımstansiyasında 1 və 2 saylı 40 MVA, “Separadi” yarımstansiyasında isə 5,6 MVA-lıq transformatorlar da təmir edilmişdir. Ümumiyyətlə, hesabat dövründə müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda müxtəlif gərginlikdə və gücdə olan 30-dan artıq transformator və 90-dan çox yağ açarı təmir edilərək normal iş rejiminə gətirilmişdir.
Digər təmir işləri barəsində məlumat verən mənbə onu da bildirdi ki,  mövcud iqlim şəraitində yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, xidməti ərazidə olan yarımstansiyaların, transformator məntəqələrinin ərazisi quru otlardan, yağ töküntülərindən təmizlənmiş, transformatorların, yağqəbuledici qurğuların yağ ötürən hissələri yoxlanılmış, çınqıl örtüyü yenisi ilə əvəz edimişdir. Bunlardan əlavə yanğınsöndürmə vasitələrinin texniki vəziyyəti təkrarən yoxlanılmışdır. Yaz-yay mövsümü ilə əlaqədar bütün yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarında yağın səviyyəsi yoxlanılmış və normal səviyyəyə gətirilmişdir. İldırımlı mövsümlə əlaqədar tədbirlər planı da hazırlanmışıdr. Eyni zamanda digər qabaqlayıcı tədbirlər də görülmüşdür.
Yeri gəlmişkən, görüləcək işlərdən söz açan mənbə sonda onu da bildirdi ki, mal-material və texniki cəhətdən  “Şirvan Regional Elektrik Şəbəkəsi”nidə heç bir problemləri yoxdur.

SEASONAL PREPARATION IS SUCCESSFULLY CARRIED OUT
Currently, the existing power grid and enhance the creation of new generating capacity, as well as one of the most important issues in the delivery of electricity to consumers in a timely and qualitatively. Q transmission lines and substations to operate normally plays an important role. 35 kV and above overhead lines and substations with the capacity of the proposed measures have been implemented.
"Azerenergy" JSC Transmission power management plays an important role in meeting the demand for electricity in the southern region, "Shirvan Regional Electric Network" of technical indicators are more stable in the first quarter of this year to ensure the restoration and repair is carried out s/s According to the press service of the company service life in the field of 21 km of overhead transmission lines were repaired and nearly 820 insulators were changed, more than 120 have been replaced by new ones with bindings line.
According to the source, it should be noted that the company belonging to the 330-kV (kV) "Imishli" of 25 MVA, 110 kV circuit breakers and the same input voltage 2nd circuit TL in "Bilasuvar" The key has been renovated. At the same time, 110 kV "Jihazlar" and "Muganli" 40 MVA transformer substations in each of N 1 and 2, "Masalli" 40 MVA substation number 2 oil circuit breakers were repaired and put into normal operation. By the way, the 110 kV " Muganli "№ 1 and 2 by 40 MVA substation," Separadi "substation transformers 5,6 MVA were repaired. In general, the balance belonging to various substations and power transformers and more than 30 of more than 90 oil circuit breakers were repaired and brought to normal operation.
Other repair work, providing information about the source told him that the current situation is the focus of fire safety. Thus, the coverage area of ​​substations, transformer stations, the area of ​​dry grass, oil peeled, transformers, transmission parts proven oil installations, after replace gravel. In addition, the technical condition of the fire will be checked again. With the spring-summer season and all the fat-containing electrical equipment checked the oil level has been brought down to normal levels. Prepared  storm of the season in the action plan. At the same time, other preventive measures have been taken.
Speaking about the work that is done, the source told him that in the end, the material and technical point of view, "Shirvan Regional Electric Networks," there are no problems.