KEYFİYYƏT VƏ DAYANIQLIQ DAHA DA ARTIRILIR
Tələbatçıların daha da dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təchiz edilməsi üçün qabaqlayıcı tədbirlər davam etdirilir. Abşeron yarımadasının, o cümlədən paytaxtətrafı ərazilərin elektrik enerjisi ilə təminatında mühüm rolu olan “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) xidməti ərazisində istismar səviyyəsinin daha da yaxşılaşdırılması, dayanıqlılığın artırılması istiqamətində görülən işlər davam etdirilir. Tərkibində Bakı və Abşeron şəbəkə sahələrini birləşdirən müəssisədə aparılan tədbirlər, əsasən, yarımstansiya və elektrik verilişi xətlərini əhatə edir. Görülən işlər arasında keçən ildən start götürəni də var, cari ilin iş planına daxil ediləni də...
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə sözügedən REŞ-in Abşeron şəbəkə sahəsində cari ilin son 3 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə məlumatda bildirilir ki, “Pirallahı” yarımadasının elektrik enerjisi təchizatında xüsusi rolu ilə seçilən 110 kV-lik “Dübəndi” yarımstansiyasında eynigərginlikli açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yağ açarları eleqaz açarlarlarla əvəz edilmiş və yenidənqurma işləri davam etdirilir. Eyni zamanda 220 kV-lik “Hövsan” yarımstansiyasında 220 kV-lik 1-ci və 2-ci "Hövsan”, 110 kV-lik 3-cü “Əhmədli” hava xətlərinin mühafizə, idarə dövrələri yoxlanılmış və yeni tipli relelər quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, anoloji işlər 220 kV-lik “Nizami” yarımstansiyasındakı eyni gərginlikli 2-ci “Hövsan”, 110 kV-lik “8-ci kilometr” yarımstansiyasındakı 1-ci və 2-ci “Nizami” hava xətləriində də həyata keçirilmişdir.
Yeri gəlmişkən, 110 kV-lik “Qala”, “Maştağa” və digər yarımstansiyalarda da hesabat dövründə yoxlama işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd edək ki, müəssisənin xidməti ərazisində sözügedən dövrdə təmir qrafikinə uyğun əsaslı və cari təmir EVX-lərdən də yan keçməmişdir. Belə ki, 110 kV-lik ikidövrəli 1-ci “Əhmədli”, 1-ci “Zığ” HX-lərinin 1-25 saylı dayaqları yeni dayaqlarla dəyişdirilmiş, naqillər yenisi ilə əvəz olunmuş və bu istiqamətdə işlər davam etdirilir. 110 kV-lik ikidövrəli 2-ci və 3-cü “Əhmədli”, 2-ci “Suraxanı” və 5-ci “Ramana” HX-lərində isə 5-12 saylı dayaqlarında analoji işlər həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda 220 kV-lik 2-ci “Hövsan” HX-nin müəyyən hissəsində də müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, “Olimpiya” stadionunun yaxınlığında 220 kilovoltluq ikidövrəli 1-ci və 2-ci “Nizami” hava xətlərinin 1,7 kilometr hissəsi, 110 kilovoltluq 4-cü “Ramana” hava xəttinin isə 1,3 kilometr hissəsinin kabelə keçirilməsi işləri başa çatdırılmışdır.
Mənbənin verdiyi məlumata əsasən, sadalanan tədbirlərin yerinə yetirilməsi enerji təsərrüfatlarının daha da dayanıqlı fəaliyyətinə zəmanət verən əsas amillərdəndir. Bunu nəzərə alaraq Şəbəkədən yenidənqurma işlərinin davam etdirilməsinin gündəlikdə duran əsas tapşırıqlardan biri olduğu bildirildi.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər müəssisələrdə olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələlərinə xüsusi diqqət yetirilir. Elektrik verilişi xətlərinin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənib. Eyni zamanda, mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edildikdən sonra aşkarlanan qüsurlar aradan qaldırılıb.

QUALITY AND STABILITY ARE INCREASED
More stable and reliable electricity supply to consumers to  continue preventive measures. Absheron peninsula, including the important role of electricity in the areas "Absheron Regional Electric Network" (REN) to improve service area while continuing  to work in order to increase stability. The measures are part of an enterprise that combines in Baku and Absheron network mainly covers substations and power lines. Who originates the work done in the past year have been included in the work plan for the current year ...
Press-service of "Azerenergy" Joint-Stock Company of the Department of electric transmission network REN Absheron during the last 3 months of the year, according to a report on the measures taken, "Pirallahi" Peninsula is of particular role in the energy supply of 110 kV "Dubendi" open distribution substation is adjusted tension structure  oil circuit breakers were replaced keys  and reconstruction is in full swing. At the same time, 220 kV "Hovsan" 220 kV substation in the 1st and 2nd "Excavation", KV 3 "Ahmedli" TL software 110, the control circuit is tested and installed a new type of.
It should be noted that such studies 220 kV "Nizami" yarımstansiyasındakı same voltage 2 "Excavation", 110 kV "8 kilometer" s/s 1st and 2nd "Nizami" was held in the air lines.
Incidentally, the 110 kV "castle", "reinforced", and other substation in the audit work carried out during the reporting period.
It should be noted that the area office of the company in accordance with the maintenance schedule in the maintenance and repair of affected TL. Thus, the 1st two circuit 110 kV "Ahmedli" 1 "Zig" No 1-25 TL replaced with new foundations, cables were replaced with new ones and work in this direction are carried out. 110 kV two-circuit in the 2 and 3 "Ahmedli" 2 "Surakhani" and 5 "Ramana" TL carried out similar work in the post 5-12. At the same time, 2 220 kV "Hovsan" TL is a certain part of the repair work has been carried out for different purposes.
It should be noted that the "Olympic" stadium next to two 220 kV circuits in the 1st and 2nd "Nizami" TL 1.7 km 110 kV 4 "Ramana" overhead line 1,3 km Ready cable.
According to the source, these measures, which guarantees the fulfillment of the key factors of a more sustainable energy economy. Given this, the reconstruction of the network is one of the main tasks on the agenda.
Finally, it should be noted that here, as in other institutions, special attention is paid to fire safety. Protection zones of power lines and substations areas of dry grass, grease, dirty oil capacity of about avadanlıqların cleared. At the same time, security defects found after the inspection, control and measuring devices have been eliminated.