Bu gün (5 may 2014-cü il) “Azərenerji” ASC-də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 92-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirildi. Tədbir iştirakçıları öncə inzibati binada Ulu Öndərin büstü önünə əklil və gül dəstələri qoyaraq, Onun əziz xatirəsini ehtiramla yad etdilər.
Natiq qeyd etdi ki, bu gün Azərbaycanın malik olduğu müstəqil elektrik enerjisi sistemi də Ümummilli Lider Heydər Əliyevin adı ilə bağlıdır. Ulu Öndərin təşəbbüsü və bilavasitə rəhbərliyi ilə Cənubi Qafqazın ən böyük istilik elektrik stansiyası olan, 8 enerji blokundan ibarət ümumi gücü 2400 MVt “Azərbaycan” İES-in birinci enerji bloku 1981-ci il oktyabrın 20-də istifadəyə verilmişdir. Bu möhtəşəm hadisə Azərbaycan energetikasının inkişafında yeni bir mərhələnin əsasını qoymuşdu. Prezident İlham Əliyevin 13 oktyabr 2004-cü il tarixli 446 saylı Sərəncamına əsasən, hər il oktyabrın 20-si “Energetiklər günü” kimi qeyd edilir.
Etibar Pirverdiyev onu da qeyd etdi ki, 1993-cü ilin iyununda xalqın istəyi və təkidli tələbi ilə yenidən hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyev həmin dövrdə elektrik enerjisi sisteminin böhrandan çıxarılması, onun maddi-texniki bazasının yeniləşdirilməsi və möhkəmləndirilməsi üçün məqsədyönlü, geniş miqyaslı tədbirlər həyata keçirmişdi. Bunun nəticəsidir ki, 3500 MVt-a yaxın generasiya gücü işə salınmışdır. Elektrik enerjisi istehsalı isə təxminən 12 milyard kilovatsaatdan 22 milyard kilovatsaatadək, yəni 1,8 dəfədən çox artmışdır. İqtisadiyyatın sürətli inkişafı, əhalinin həyat tərzinin yaxşılaşması sayəsində istehlak 11,3 milyard kilovatsaatdan 23 mlrd. kilovatsaata kimi, yəni 2 dəfədən çox artmışdır.
Hazırda bu strategiyanın cənab Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini və Azərbaycanın elektrik enerjisi sistemində mühüm islahatlar və geniş miqyaslı quruculuq işləri həyata keçirildiyini qeyd edən Etibar Pirverdiyev onu da bildirdi ki, Dövlət Başçımızın rəhbərliyi altında həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində son 11 il ərzində Azərbaycanın elektrik enerjisi sistemində 17 yeni elektrik stansiyası istismara verilmiş, 10 min kilometrdən çox elektrik verilişi xətləri və 1500-dən çox yarımstansiya inşa edilmiş və yenidən qurulmuşdur. 2006-cı ildən başlayaraq, hər bir ildə iki yeni elektrik stansiyası istifadəyə verilmişdir. Nəticədə 2300 meqavatdan artıq yeni generasiya gücləri əldə əldə edilmiş və respublikamız elektrik enerjisi ixrac edən ölkəyə çevrilmişdir.
Etibar Pirverdiyev onu da vurğuladı ki, bütün bunlar Heydər Əliyevin dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi, Azərbaycanın iqtisadi qüdrətinin artırılması, xalqımızın həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması kimi mühüm istiqamətləri özündə birləşdirən müdrik siyasətinin nəticəsidir. Xalqımız Heydər Əliyevə bəslədiyi sevgi işığında daha da yüksələcək, Azərbaycan dövləti bütün məqsədlərini reallaşdıracaq, dünyanın ən azad, ən demokratik, maddi və mənəvi baxımdan ən zəngin dövlətləri sırasında öz layiqli yerini tutacaqdır.
Tədbirdə çıxış edən digər natiqlər Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizə rəhbərliyi dövründə respublika iqtisadiyyatının inkişafı, o cümlədən elektrik enerjisi sistemində görülmüş işlər və əldə olunmuş nailiyyətlərdən danışdılar. O da qeyd edildi ki, son illər həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində ölkəmiz elektrik enerjisi idxalından azad olmuş, enerji sisteminin təhlükəsizliyi təmin edilmişdir. Eyni zamanda, mövcud stansiyalar modernləşdirilmiş, dünya standartlarına cavab verən müasir qurğu və avadanlıqlarla təchiz edilmişdir.

THE MEASURE WAS HOLD ON
Today (5 May 2014), was held on the 92-year anniversary of the birth of national leader Heydar Aliyev in "Azerenergy" JSC. Participants build before leaving flowers at the bust of the great leader, they pay tribute to him.
The event continued in the auditorium of the company. Speaking at the opening ceremony, Etibar Pirverdiyev was noted that,  "Azerenergy" of the great leader of our country in the development of services.
The speaker noted that the independent power supply system in Azerbaijan today is associated with the name of Heydar Aliyev. The initiative and leadership of the great leader of the largest thermal power plant in the South Caucasus, 8 units with a total capacity of 2400 MW, "" power of the first power unit was put into operation October 20, 1981. This spectacular event laid the foundation for a new stage in the development of the energy sector of Azerbaijan. President Ilham Aliyev's decree number 446 of 13 October 2004, in accordance with the October 20 every year, "Energy Day" is celebrated.
Etibar Pirverdiyev also noted that in June 1993 at the request of the people and the great leader Heydar Aliyev returned to power at the request of the power system during the withdrawal of the crisis, the resumption and strengthening of material-technical base of the target of large-scale events held, resulting in the generation capacity of 3500 MW has been launched. Approximately 12 billion kWh of electricity generation kWh 22 billion, which is 1.8 times. The rapid development of the economy, thanks to improvements in living standards, 23 billion kWh consumed 11.3 billion. As a kilowatt-hours, or more than 2-fold increase.
Currently, this strategy is successfully continued by President Ilham Aliyev of Azerbaijan and important reforms in the system of government and large-scale construction work Etibar Pirverdiyev told him that, as a result of actions carried out under the supervision of the head of state for the past 11 years in power system was put into operation 17 new power plants, more than 10 thousand kilometers of transmission lines and substations built and re-built more than 1,500 people. Since 2006, each of the two new power plants were built. As a result, more than 2,300 megawatts of new generating capacity has been reached and the country became an exporter of electricity.
Etibar Pirverdiyev stressed that all these strengthen our statehood Heydar Aliyev, Azerbaijan's growing economic power, to improve the quality of life of our people, as a result of the wise policy combines important trends. Our people will continue to grow in the light of His love for Heydar Aliyev, the Azerbaijani government will carry out all the tasks in the world's most free, most democratic, moral and material point of view, it will take its rightful place among the richest countries.
Other speakers at the event under the leadership of national leader Heydar Aliyev in the development of the economy, including the power supply system, spoke about the work done and achievements. He noted that in recent years as a result of targeted measures to liberate the country has to import electricity, security force has been provided. At the same time, the existing power plants upgraded, modern facility that meets international standards and equipped.