Ölkəmizin sosial-iqtisadi tərəqqisini xarakterizə edən əsas amillərdən biri də bölgələrin davamlı və tarazlı inkişafına nail olunması ilə bağlıdır. Belə ki, “Azərbaycan Respublikası regionlarının sosial-iqtisadi inkişafı Dövlət Proqramı” Azərbaycanda regional inkişafın təməlini qoymuş, bölgələrdə iqtisadi fəallığı canlandırmışdır. Ümumilikdə, ölkəmizdə ardıcıl və sistemli şəkildə atılan bütün addımlar iqtisadiyyatın digər sahələri kimi elektrik enerji sisteminin də davamlı və tarazlı inkişafına müsbət təsir göstərmişdir. Belə ki, elektrik enerji sisteminin məqsədyönlü inkişafına yönəldilmiş bir sıra mühüm layihələr respublikanın digər regionları kimi Şirvanda da uğurla həyata keçirilir. Belə uğurlardan biri də ümumi gücü 780 meqavat gücündə “Cənub Elektrik Stansiyası”dır.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında sözügedən stansiyada 433,8 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə bu stansiyada 1 milyard 225,3 milyon kilovatsaatdan çox elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Yeri gəlmişkən, sözügedən dövrdə elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbə onu da qeyd etdi ki, cari ilin son üç ayı ərzində stansiyanın elektrik avadanlıqlarına da baxışlar keçirilmiş və nasaslıqlar aradan qaldırılmışdır. Eyni zamanda qrafik üzrə texniki xidmət işləri də aparılmışdır. Hazırda aqreqatlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzindədir. Belə ki, sexlər, inzibati bina və yardımçı binalarda yanğınsöndürmə avadanlıqları təftiş edilmiş, ərazi yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir. Eyni zamanda yanğına qarşı əks-qəza məşqləri də keçirilmişdir.
Xatırladaq ki, bu stansiya 2013-cü ilin iyul ayının əvvəlində istismara verilib. Enerji təhlükəsizliyi prinsipinə görə digər analoji stansiyalardan fərqli olaraq, bu stansiyada üç yanacaq növündən - qaz, mazut və dizel yanacağından istifadə edilməsinə imkan verən texnologiyalar tətbiq edilmişdir. Bu stansiyanın Abşeron yarımadasının və cənub bölgəsinin enerji təhlükəsizliyinin daha da möhkəmləndirilməsində, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin daha da dayanıqlı və sabit işləməsinin təmin edilməsində böyük rolu var.

One of the main factors that characterize the socio-economic development of the regions linked to the achievement of sustainable and balanced development. Thus, the "socio-economic development," laid the foundation for regional development, regional economic activity revived. In general, all the steps taken in a consistent and systematic manner, as in other sectors of the economy, sustainable and balanced development of the power system had a positive effect. Thus, a number of important projects aimed at development of the energy target other parts of the country has been successfully implemented in Shirvan. One of these achievements with a total capacity of 780 megawatts, "Janub Power Plant".
"According to the information given by Electric Energy Production of "Azerenergy" JSC to the Press – release, in March 433,8 million kWh of electricity produced at the plant. It should be noted that this plant 1 milliard in the first quarter of this year, 225.3 million kWh of electricity was created. Incidentally, power generation was achieved in other technical indicators.
The source also said that in the last three months of this year, electrical stations were considered and eliminated indispositions. At the same time, maintenance work was carried out in accordance with the schedule. At present, the company operates in accordance with the dispatch schedule.
It should be noted that other objects, as well as the fire in the spotlight. So, workshops, administrative buildings and barns, fire-fighting equipment was inspected, cleaned area may cause a fire. At the same time the fire was accidental learning.
Recall that the plant was put into operation at the beginning of July 2013. Unlike other similar species, in accordance with the principle of energy security, three types of fuel stations - natural gas, fuel oil and diesel fuel, allows the use of technologies that have been applied. Absheron peninsula and southern regions station in strengthening energy security, energy transmission and distribution systems play an important role in ensuring a sustainable and stable functioning.