Hazırda alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən geniş istifadə edilməsi məsələsi bütün dünyanın diqqət mərkəzindədir. Bu məsələ qlobal ekoloji problemlərin aradan qaldırılması, ətraf mühitin qorunması baxımından xüsusilə aktualdır. Ümumiyyətlə, respublika istehlakçılarının elektrik enerjisi ilə təmin edilməsində, o cümlədən pik gücləri baxımından ölkədə fəaliyyət göstərən su elektrik stansiyalarının (SES) rolu əvəzsizdir.  Bu baxımdan sözügedən obyektlərə diqqətin artırılması və onların iş rejiminin günün tələblərinə cavab verə biləcək səviyyədə təmin edilməsi vacib amil hesab edilir. Belə obyektlərdən biri də qərb bölgəsinin enerji təchizatında, eyni zamanda pik güclərinin artırılmasında özünəməxsus payı və rolu olan Şəmkir Su Elektrik Stansiyaları Silsiləsi»dir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə sözügedən müəssisədən daxil olan məlumata görə, «Şəmkir SES Silsiləsi»nin kollektivi  son üç ay ərzində 184,9 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi istehsal edib. Onu da qeyd edək ki, qeyd edilən həcmdən istehsal olunan enerjinin 121,8 milyon kolovatsaatı «Şəmkir SES»in, 63,1 milyon kilovatsaatı «Yenikənd SES»in payına düşür. Qeyd edək ki, Şəmkirli energetiklər mart ayında da məhsuldar işləmişlər. «Şəmkir SES» respublikanın enerji sisteminə 44,3 milyon kilovatsaat, «Yenikənd SES» isə 23,3 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi ötürüb. Elektrik ener­jisinin istehsalına elektrik enerjisinin xüsusi sərfində birinci rüb əvəzində 24,4 min kilovatsaat enerjiyə qənaət olunub.
Nəzərdə tutulmuş təmir-bərpa işləri barədə məlumat verən  mənbə onu da qeyd etdi ki, hər iki stansiya üzrə təmir-bərpa işləri «Azər­enerji» ASC-nin təsdiq etdiyi  2015-ci ilin plan-qrafikləri üzrə aparılır. Bütün qurğu və avadanlıqlar saz vəziyyətdədir. 2015-ci ilin yaz sel-sularının qəbulu və ötürülməsinə hazırlıq işləri davam etdirilir.
Yeri gəlmişkən, avadanlıqlara texniki xidmət hər iki stansiyada işbilən və bacarıqlı mütəxəssislər tərəfindən aparılır. Xidmətlər yerli və zavod təlimatlarının tələblərində göstərilmiş normada icra olunurlar. Bütün avadanlıqlar diqqətdə saxlanılır.
Onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsi olan bütün yerlər diqqətdə saxlanılır və onlar təlimata uyğun olaraq yanğına qarşı ləvazimatlarla tamamilə təmin olunmuşdur.  Xatırladaq ki, silsiləyə “Şəmkir” və “Yenikənd” SES-ləri daxildir.

Presently using of alternative and restored energy sources are in the center of the attention. Use of alternative and renewable energy sources in the focus of attention around the world. Addressing global environmental problems, especially relevant in terms of environmental protection. In general, the provision of electricity consumers in the country, including hydropower plants operating in the country in terms of maximum power (HPP) plays a significant role. Increased attention to these objects and their operation to meet the needs of the day is considered an important factor in ensuring the level. One of these facilities in the western region of supply, as well as increasing its share of peak power and the role of "Shamkir HPP" .
"According to the information given by the mentioned enterprise to the Press – release of "Azerenergy" JSC, "Shamkir HPP" over the last three months of staff 184, 9 million kWh of electricity. It should be noted that the above amount of energy produced 121,8 million kWh "Yenikend" SES, 63,1 million kW Shamkir SES". It should be noted that in March energy efficiently worked Shamkir. "Shamkir" 44,3 million kilowatt-hours of energy in the system, "Yenikend SES" 23,3 million kilowatt-hours of electricity passed. Energy production of electricity consumed in exchange for the first quarter was 24.4 kWh energy savings.
"Like other energy facilities to meet the needs of these facilities regime of the day. At present, the power station operated in accordance with the dispatch schedule," - said the source told him that work to improve the efficiency of power transmission and distribution systems sustainable, stable operation and maintenance as a result of targeted measures to improve the quality of electricity and other technical performance was achieved good results.
Repair work was provided by The source also pointed out that the provision of information as the repair and restoration works at the station 2015 approved the company's plan is carried out on the charts. All facilities and equipment in good condition. Flood waters in the summer of 2015 is being prepared to receive and transmit data.
By the way, as a skillful and effective equipment maintenance carried out by specialists. Facilities for the normal requirements of local and factory instructions are executed. All the equipment is in focus.
It should be noted that other objects, as well as the danger of fire in the center of attention has been provided in accordance with the fire. It should be noted that, "Shamkir" and "Yenikend" includes HPP.