“ABŞERON REŞ”: YENİDƏNQURMA İŞLƏRİ DAVAM ETDİRİLİR
Ölkəmizin enerji sistemində həyata keçirilən məqsədyönlü tədbirlər, yeni texnologiyaların tətbiqi ilə aparılan quruculuq işləri istehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təminatını daha da yaxşılaşdırmağa imkan verir. Texniki-iqtisadi göstəricilərin səviyyəsinin yüksəldilməsi, o cümlədən elektrik enerjisinin dayanıqlı ötürülməsini təmin etmək üçün nəzərdə tutulan texniki tədbirlər cari ilin son üç ayında da davam etdirilmişdir. Bütün elektrik energetika müəssisələrində olduğu kimi “Abşeron Regional Elektrik Şəbəkəsi”nin (REŞ) əmək kollektivi də qarşıya qoyulmuş vəzifələri vaxtında və layiqincə yerinə yetirmək üçün səylə çalışır. Belə ki, sözügedən REŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda təmir işləri təsdiq edilmiş qrafik üzrə keyfiyyətlə yerinə yetirilmişdir. Hazırda təmir-bərpa və yenidənqurma işləri davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə cari ilin son 3 ayı ərzində həyata keçirilmiş tədbirlər barədə daxil olmuş məlumatda bildirilir ki, şəbəkəinin xidməti ərazilərində bir sıra enerji obyektlərində sistem əhəmiyyətli yenidənqurma və təmir bərpa işləri həyata keçirilmişdir.
Belə ki, 500 kV-lik “Abşeron” yarımstansiyasında eynigərginlikli 2-ci “Abşeron” hava xəttinin (HX) yuvasında bir dəst boşaldıcı quraşdırılmışdır. Eyni zamanda həmin bu yarımstansiyada 220 kV-lik açıq paylayıcı quruluşda (APQ) yeni tikilən 220 kV-lik “Böyük Şor” və “Qəbələ” HX-nin tikintisi üçün yeni quraşdırılmış yuvaların ikinci tərəf dövrələri yoxlanılmışdır.
“Sistem əks-qəza avtomatikasının müasir mikroprosessor texnologiyası əsasında modernləşdirilməsini nəzərdə tutan layihə üzrə işlər davam edir”, – deyən mənbə onu da qeyd etdi ki, 330 kV-lik 6-cı və 8-ci “Abşeron”, 3 saylı avtotransformatorun cərəyan dövrələri “AURA” qurğusuna qoşulmuşdur.
Yeri gəlmişkən, 500 kV-lik “Abşeron2 və 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyalarında yeni quraşdırılmış “AURA-64” qurğusunun cərəyan və gərginlik dövrələri qoşulmuş və yoxlanılmışdır.
Qeyd edək ki, şəhərin mərkəzi hissəsinin enerjitəchizatını həyata keçirən 220 kV-lik “Müşviq” yarımstansiyasında 220 kV-lik APQ-də mövcud eynigərginlikli ayrıcılar yenisi ilə əvəz edilməsi ilə əlaqədar yenidənqurma işləri davam etdirilir. Eyni zamanda 220 kV-lik “Səngəçal” yarımstansiyasında eynigərginlikli “Böyük Şor” HX-nin yuvaları da quraşdırılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik “Binəqədi” yarımstansiyasında yeni quraşdırılmış 110 kV-lik 2-ci “Böyük Şor” HX-nin yuvalarında olan mühafizə və avtomatika dövrələrinin kabelləri çəkilmiş və quraşdırılmışdır.
“Yendənqurma və təmir işləri Bakı Şəbəkə Rayonunun balans mənsubiyyətinə aid olan hava elektrik verilişi xətlərindən (HEVX) də yan ötməmişdir”, – deyən mənbə onu da bildirdi ki, sözügedən dövrdə 110 kV-lik kilovoltluq 2-ci və 4-cü “Binəqədi” hava xətlərinin Stend Atıcılığı Kompleksinin ərazisindən keçən bir kilometrə yaxın hissəsində kabel xəttinə keçilmişdir.

ABSHERON REN: RECONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED
Carried out purposeful measures, targeted actions undertaken in the energy system of the country, with the introduction of new technologies, stable and reliable power supply to consumers, allowing supply. Increased technical and economic indices, including the services of electric power transmission, which is designed to provide ongoing technical measures in the last three months of this year. As with all electric power companies "Absheron Regional Power Grid" (REN), the set of tasks in a timely and appropriate staff worked diligently to fulfill. Thus, REN, owned substation approved repair work was completed on time with high quality. Repair and reconstruction work at the moment.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, last 3 months of release received reports on the measures taken, network service area of a number of objects in the system, reconstruction and repair work is carried out.
Thus, kV "Absheron" S 500 in the same taut 2 "Absheron" air line (TL) is the set of slots set relaxant. At the same time, the switch 220 kV (AUC) of the new 220 kV "Big Beach" and "Gabala" second party for the construction of the new built-in circuits to check the nest.
"Automatic modern microprocessor technology, the modernization of the accident continues to work on the project," - said the source also said that the 6330 kV and 8 "Absheron", current loop number 3 autotransformer "AURA" connected device.
By the way, 500 kV "Abseron2 and 220 kV" Sangachal "substation newly installed" Aura-64 "device connected to the current and voltage circuits and check.
Please note that the holding in the city center energy system 220 kV "Mushvig" substation 220 kV yard Built to replace the existing on the same reconstructed adjust the tension. At the same time, 220 kV "Sangachal" with the same tension "Big Shore" TL mounted in the slots. Along with all the 110 kV "Binegedi" set a new 110 kV Substation second "Big Beach" jack on the TL cables laid and installed security and automation schemes.
"Baku, reconstruction and repair of overhead power lines belonging to the district network (OHL), is also working on", - said the source told him that the above-mentioned period of 2 kV, 110 kV and 4 "Binegedi" Skeet Shooting Complex air miles lines passing through the cable line was launched.
According to the source, taking into account the negative effects of the current weather conditions and remedial measures have been taken. For example, swimming pools filled with water, blowing agents, stored in tanks bottles. In addition, the capacity of oil prevents oil leakage, what measures are taken fire. Network regions of special exercises aimed at improving the readiness of fire.
Currently, the source also said that the continuation of the same events, all of these substations, transmission lines, accident and a solid foundation for stable operation.