Enerjisistemin səmərəli fəaliyyəti üçün lazımi təminatlar yaradılır, elektrik enerjisinin istehsalı və ötürülməsi sisteminin təkmilləşdirilməsi sahəsində çox böyük işlər görülüb, irimiqyaslı yeni layihələr həyata keçirilib və hazırda da bu istiqamətdə işlər uğurla davam etdirilir. Belə layihələrdən biri generasiya gücləri arasında məxsusi yeri olan “Səngəçal Elektrik Stansiyası” dispetçer qrafikinə uyğun şəkildə istismar edilir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, cari ilin mart ayında sözügedən stansiyada 100,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. Qeyd edək ki, cari ilin I rübü ərzində isə burada 296,4 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik stansiyasının digər texniki iqtisadi göstəriciləri də qənaətbəxşdir.
“Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, burada da mövsümü normal keçirmək məqsədilə tədbirlər planına uyğun olaraq enerji bloklarında müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılır. Eyni zamanda digər elektrik avadanlıqlarında da profilaktik təmir işləri icra edilir”, – deyən mənbə cari ilın son üç ayı ərzində həyata keçirilmiş işlər barəsində də məlumat verdi.
Mənbəyə istinadən qeyd edək ki, stansiyada bütün işlər günün tələbləri səviyyəsində qurulub. Hazırda fəaliyyətdə olan aqreqatlar işlək vəziyyətdədir. Sözügedən dövrdə stansiyada istismar edilən aqreqatlarda növbəti istismar həddinə uyğun olaraq texniki baxış keçirilmişdir. Bu zaman istismar dövründə meydana çıxan qüsurlu hallar operativ şəkildə aradan qaldırılmış və bir daha təkrar baxışdan sonra yenidən istismara buraxılmışdır. Aqreqatlarla yanaşı köməkçi avadanlıqlarda da təmir işləri yerinə yetirilmişdir. Yeri gəlmişkən, cari ilin I rübü ərzində üç aqreqatın əsaslı təmiri başa çatdırılmışdır.
Xatırladaq ki, ümumi gücü 300 MVt olan “Səngəçal” elektrik stansiyası 18 aqreqatdan ibarətdir. Sözügedən stansiyanın digər stansiyalardan fərqi ondadır ki, burada əsas yanacaq kimi qaz və mazutdan istifadə edilir.

It is necessary to ensure the effective functioning of the power system, power generation and transmission, much has been done to improve, a new large-scale projects have been implemented and are now in this direction. One of these projects generating a special place between the forces of "Sangachal Power Plant " should operate in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, in March of this year, 100,2 million kWh of electricity produced at the plant. It should be noted that in the first quarter of this year, 296,4 million kWh of electricity was produced here.
Improving the efficiency of equipment, transmission and distribution of power systems, stable performance and operation of nuclear power plants as a result of targeted measures to improve the level of technical and economic parameters are satisfactory.
"As in other energy facilities, the purpose of the action plan in accordance with the usual seasonal units is carried out under different conditions. At the same time in another electrical preventive maintenance work is carried out," - said the source of the work carried out during the last three months of this year gave information.
According to the source, all work at a high level. Currently units are in operation. On power works inspection was carried out in accordance with the operating limit. At the same time arise during the operation of faulty cases resolved quickly, and then examination was put into operation again. Repair work was carried out in parts and accessories. By the way, in the first quarter of this year completed three blocks of a major overhaul.
As with other objects, fire safety in the spotlight. In this regard, the power plant and substation area of dry grass, fire extinguisher means were considered. At the same time, in accordance with the schedule of training fire and emergency and technical minimized.
Recall that the total capacity of 300 MW "Sangachal Power Plant" consists of 18 units. The difference is that the power, gas and fuel oil is used as the main fuel.