TEXNİKİ QULLUQ İŞLƏRİ HƏYATA KEÇİRİLMİŞDİR
Postsovet məkanında ilk dəfə olaraq ölkəmizdə generasiya güclərinin paylanmış struktur konsepsiyasını əsas götürərək porşen tipli mühərriklərlə təmin olunmuş generatorlardan ibarət olan generasiya gücləri tikilərək istismara verilmişdir. Belə enerji obyektlərindən biri də “Şəki” elektrik stansiyasıdır. Tələbatçılara keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisinin ötürülməsində, plan tapşırıqların uğurla yerinə yetirilməsində kollektiv səylə çalışır, aqreqatlarda aparılan texniki xidmət işlərində də fəal iştirak edirlər. Hal-hazırda avadanlıqlar dispetçer qrafikinə uyğun olaraq fəaliyyət göstərir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, 2015-ci ilin I rübü ərzində sözügedən stansiyada 81,9 milyon  kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir. O cümlədən,  cari ilin mart ayında isə enerji obyektində 28 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki,  avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində cari ilin I rübündə, o cümlədən mart ayında stansiyanın digər texniki iqtisadi göstəricilərində də qənaətbaxş nəticələr əldə olunmuşdur.
Mənbədən əldə etdiyimiz digər bir məlumata görə, stansiyada aqreqatların hamısı saz vəziyyətdədir. İstismar səviyyəsinin yüksək həddə saxlanılmasını təmin etmək üçün texniki məsələlərə diqqətlə yanaşılır, vaxtlı-vaxtında texniki baxışlar keçirilir və zəruri operativ tədbirlər görülür. Belə ki, tələbatçıların daha keyfiyyətli və dayanıqlı elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi istiqamətində son üç ay ərzində stansiyada mühərrik-generatorlarda təlimata əsasən növbəti istismar həddinə uyğun texniki qulluq işləri həyata keçirilmiş, aqreqatların soyutma və yağlama sistemlərində yaranan qüsusrlar mütəmadi aradan qaldırılmışdır. Yeri gəlmişkən, cari ildə digər aqreqatlarda da əsaslı texniki xidmət işlərinin yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Onu da qeyd edək ki, digər müəssisələr kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün yanğın su çəni, nasos qurğusu, su kəməri şəbəkəsi və digər avadanlıqlar yoxlanılmış, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmış və daimi nəzarətdə saxlanılır.
Sonda onu da bildirək ki, işçilərin iş şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində də müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir. Müəssisənin işçi personolı tərəfindən iş yerlərində sanitar gigiyena normalarının tələblərinə, əməyin mühafizəsi və təhlükəsizlik texnikası qaydalarına ciddi riayət edilmişdir. Məhz onun nətiəsidir ki, bu günə kimi istehsalatla bağlı heç bir xoşagəlməz hal qeydə alınmamışdır.

TECHNICAL SERVICE MEASURES WERE IMPLEMENTED
Distributed generation capacity in the country for the first time in the former Soviet Union on the basis of the structural concept of generating capacity generators are equipped with piston engines were built and put into operation. One of these objects is "Shaki" powerhouse. The transfer of power supply, quality and stability, the successful implementation of the tasks of the collective work diligently to plan, take an active part in maintaining the units. At present, the equipment is operated in accordance with the dispatch schedule.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, in the first quarter of 2015, 81.9 million kWh of electricity produced at the plant. In particular, the energy of the object in March this year, 28 million kWh of electricity was created.
Note that work to improve the efficiency of energy transfer and distribution of sustainable, stable operation and maintenance of targeted measures to improve the level of the first quarter of this year, as well as other technical and economic performance of the plant in March, satisfactory results were obtained.
According to information provided by the source, power supply, all in good condition. To maintain a high level of operational and technical issues carefully, timely technical reviews and operational measures. Thus, the provision of a high quality and reliable power supply at the plant during the last three months, in accordance with the instructions of maintenance of motor generators operating from operating limit, cooling and lubrication systems units were excluded from indispositions regularly. By the way, other units are designed to perform basic maintenance.
It should be noted that other actors, such as the issue of fire safety in the spotlight. So, in order to ensure fire safety, fire, water tank, pump stations, water pipes and other equipment inspection defects are eliminated, and constantly monitored.
Finally, he noted that appropriate measures have been taken to improve the working conditions of employees. Hygiene requirements in the workplace, working enterprises, labor protection and safety rules are strictly enforced. that no disappointment is still not registered in the workplace.