Cənubi Qafqaz regionunun ən böyük istilik elektrik stansiyası sayılan “Azərbaycan istilik elektrik stansiyası” (İES) ötən ili uğurla yekunlaşdırdığı kimi, cari ilin I rübünü də diqqətəlayiq texniki-iqtisadi göstəricilərlə başa çatdırıb.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin İstehsalı idarəsindən SC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumata görə, İES-də cari ilin mart ayında 736,3 milyon kilovatsaata yaxın elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Həmişə olduğu kimi, cari ildə də kollektiv əzmkarlıqla çalışmış, 2015-ci ilin I rübü ərzində stansiyada 2 milyard 227,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal edilmişdir.
Qeyd edək ki, avadanlıqların iş səmərəliliyinin artırılması, enerjinin ötürülməsi və paylaşdırılması sistemlərinin dayanıqlı, sabit işləməsi və istismar səviyyəsinin  yüksəldilməsi istiqamətində həyata keçirilmiş məqsədyönlü tədbirlər nəticəsində elektrik enerji istehsalının digər texniki göstəricilərində də yüksək nəticələr əldə edilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, respublika enerji sisteminin bütün müəssisələrində olduğu kimi “Azərbaycan İES”in də normal fəaliyyətini davam etdirməsi üçün  tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun olaraq son üç ay ərzində bir enerji blokunda cari təmir işləri həyata keçirilmişdir. Eyni zamanda stansiyanın digər avadanlıqlarında da müvafiq tədbirlər davam etdirilmişdir. Bundan əlavə, köməkçi istehsalat sahələrində avadanlıq, bina və qurğularda təmir-profilaktika işlərinin aparılması nəzərdə tutulmuş və hazırda bu işlərə başlanmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, burada da yanğına qarşı təhlükəsizlik tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Bununla əlaqədar olaraq, stansiyadaxili yanğınsöndürmə su xətləri və nasosxana, həmçinin avtomatik yanğınsöndürmə sistemləri saz vəziyyətə gətirilmiş, ilkin yanğınsöndürmə vasitələrinə baxış keçirilmiş, aşkar edilmiş nasazlıqlar aradan qaldırılmışdır. Ümumiyyətlə, müntəzəm olaraq yanğın təhlükəli obyektlərə baxış keçirilir və aşkar edilən ən xırda nasazlıqlar belə aradan qaldırılır.  Eyni zamanda yanğına qarşı əks-qəza məşqləri keçirilir.
Xatırladaq ki, stansiyada 2014-cü il ərzində 7 milyard 683,6 milyon kilovat-saatdan çox elektrik enerjisi istehsal olunub. Stansiyada digər texniki göstəricilər də uğurlu olmuşdur.

AZERBAIJAN TPP: THE RESULTS ARE SUCCESFULLY
“Azerbaijan Thermal Power Plant” (TPP) is the biggest power plant on the south Caucasus region is worthy of note finished the fist quarter of the current year as successfully graduated last year.
According to the information given by the source to the Press – release of “Azerenergy” JSC, about 736,3 million kWh electric energy was produced in March of the current year.
As always, this year's team worked resolutely station 2 million in the first quarter of 2015. And 227.2 million kWh of electricity was produced.
Note that work to improve the efficiency of power transmission and distribution systems sustainable, stable operation and maintenance, as a result of targeted measures to improve the quality of electricity production was achieved in other technical indicators.
The source also said that all the institutions of the energy system of the country, as well as "TPP" in the maintenance schedule has been designed to maintain the normal operation of the power unit in the last three months of repair work carried out. At the same time, the station continues to take appropriate measures in other equipments. In addition, support equipment, buildings and structures intended for preventive maintenance, and now he began to work.
Finally, it should be noted that security measures have been in the spotlight. In this regard, water-fire lines and pumping stations, as well as automatic fire-extinguishing system in good condition, inspected the initial fire to detect defects have been eliminated. In general, the fire danger on a regular basis, and found objects, even the smallest defects will be corrected. At the same time the training fire accident.
Recall that the plant 7 milliard in 2014, more than 683.6 million kilowatt-hours of electricity were produced. The station has been successful in other technical indicators.