YENİ TRANSFORMATOR QURAŞDIRILIB
Ümummilli Liderimiz Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri sayəsində Azərbaycanda müstəqil energetika sisteminin formalaşması mümkün olmuşdur. Bütün sahələrdə, həmçinin elektrik enerjisi sahəsində də əldə olunan yeniliklər Möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilir. Bilavasitə onun göstərişləri əsasında aparılan genişmiqyaslı quruculuq işləri, əhalinin rifahının yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən çoxsaylı tədbirlər sosial problemlərin həllinə yönəldilmişdir. Təbii ki, yeni-yeni sənaye və ticarət obyektləri, sosial-mədəniyyət obyektləri yaranır ki, bunlar da öz növbəsində yeni enerji obyektlərinin yaradılmasını, onların yenidən qurulmasını tələb edir. Yeni elektrik güc mərkəzlərinin işə salınması bölgələrin, o cümlədən şimal bölgəsinin sosial-iqtisadi inkişafını daha da sürətləndirib.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, 110 kV-lik “Siyəzən-Broyler” yarımstansiyasında yeni 2 saylı 10 MVA gücündə transformator və 10 kV-lik giriş yağ açarlı yuva quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 2-ci şin sistemində yağ açarı yeni tipli eleqaz açar ilə əvəz olunmuşdur. 3 saylı 10 MVA transformatorun 35 kV-lik tərəfində yeni tipli gərginlik məhdudlaşdırıcısı quraşdırılmışdır. Yeri gəlmişkən, hazırda burada yeni 10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun (QPQ) quraşdırılması işləri davam etdirilir. 110 kV-lik “Siyəzən” yarımstansiyasında isə sözügedən gərginlikli 1-ci və 2-ci şin sistemlərində gərginlik məhdudlaşdırıcısı quraşdırılmışdır. Eyni zamanda 1-ci, 2-ci və 4-cü “Siyəzən”, 4-cü “Yaşma” hava xətlərinin xətt ayrıcıları, 1-ci və 2-ci şin sistemində şin ayrıcılar və digər avadanlıqlar da təmir edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir.
Yeri gəlmişkən onu da qeyd edək ki, 110 kV-lik “Siyəzən” yarımstansiyasının açıq paylayıcı quruluşunda (APQ) eleqaz açar və digər müasir tipli avadanlıqlarla komplektləşdirilmiş  iki ədəd yeni 110 kV-lik yuvaların quraşdırılması işləri də aparılmışdır ki, bu da “Taxta Körpü” SES-in enerjisistemə qoşulmasına xidmət edir.
Mənbə 110 kV-lik “Şabran” yarımstansiyasında da avadanlıqların dəyişdirilməsi və əsaslı təmiri barəsində məlumat verərkən onu da bildirdi ki, balans mənsubiyyətinə aid olan 35 kV-lik yarımstansiyalarda da yenidənqurma və müxtəlif  təyinatlı təmir işləri həyata keçirilmişdir. Buna misal olaraq 35 kV-lik “Qusar”, “Cağar”, “Zeyxur”, “Kanal” və digər yarımstansiyalarda gərginlik məhdudlaşdırıcısının quraşdırılmasını, güc transformatorlarının təmirini göstərmək olar.
Yanğın təhlükəsizliyinin təmin edilməsi məqsədilə görülən işlərdən söz açan mənbə onu da qeyd etdi ki, yarımstansiyalarda olan ilkin yanğınsöndürmə balonları təftiş olumuş, aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır. Yarımstansiyalarda APQ-nin ərazisi otlardan təmizlənmiş, avadanlıqlarda olan yağ sızmaları aradan qaldırılmış, kabel kanallarının kipləşdirilməsi işləri aparılmışdır.

NEW TRANSFORMERS WERE CONSTRUCTED
Invaluable contribution to the national leader Heydar Aliyev was made possible by the formation of an independent power supply system. All fields are also in the field of electricity from the new President Ilham Aliyev successfully continues. Large-scale construction is carried out in accordance with his instructions directly, a number of measures to improve the welfare of the population is aimed at solving social problems. Of course, new industrial and commercial facilities, there are social and cultural objects, which, in turn, the creation of new energy facilities, the reconstruction is required. The launch of new power centers in the regions, including the accelerated socio-economic development of the northern region.
"Taking into account" in the Department of Electrical JSC Joint Stock Company has been informed of the release, and he says that the 110 kV "Siyazan Broiler" 10 MVA transformer station number 2 and a new entrance fat 10 kV circuit breaker installed. At the same time, the 2nd circuit switched tire was replaced with a new type of automatic oil. No. 3 10 MVA transformers, voltage 35 kV side limiter installed a new type. By the way, a new system of distribution of 10 kV (yard) continues to set. 110 kV "Siyazan 1 and 2 of the above systems, surge voltage in the bus is set. At the same time, the 1st, 2nd and 4th" Siyazan "4" Jasper "TL line disconnectors, 1st and 2 nd Integrated tire tires and other equipment has been restored and is in good condition.
By the way, it should be noted that the 110 kV "Siyazan" open structure RP (AUC) and other key chain equipped with modern equipment installation of two new 110 kV nests that were in "Wooden Bridge" HPS is energy system join.
Source 110 kV "Shabran" to repair and replace equipment also said that if the information belonging to 35 kV substations in the reconstruction and repair work is carried out for different purposes. As an example, 35 kV "Hussar", "Jaghar", "Zeykhur", "Canal" substations and other installations, power transformers can be restored.
Speaking about the work carried out to ensure the safety of the fire source also pointed out that the substation inspection of fire extinguishers and includes the initial defects are eliminated. Field of grass yard substations, oil leakage was prevented from equipment, seal work was undertaken cable channels.