İstehlakçıların dayanıqlı və keyfiyyətli elektrik enerjisi ilə təmin edilməsi məqsədilə yarımstansiyalarda, ötürücü qurğularda əsaslı və cari təmir işlərinin yerinə yetirilməsi, itkilərin azaldılması energetklərin ən mühüm vəzifələrindən biridir. Digər enerji obyektlərində olduğu kimi, “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”nin (YGEŞ) də xidməti ərazilərində bu istiqamətdə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Ən əsası isə respublika enerjisistemi üçün strateji əhəmiyyətə malik sistem təşkiledici şəbəkə xüsusi diqqət mərkəzindədir.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsinin məsul işçisinin görülmüş işlər barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə verdiyi məlumatda o da bildirilir ki, həmişə olduğu kimi, ötən ildə də sözügedən YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan bir neçə yarımstansiyada (YS) transformatorların daha güclüləri ilə əvəz edilməsi nəticəsində YS-lərin yükgötürmə imkanı artırılmışdır. Belə ki, 110 kV-lik “Ceyranbatan” YS-də 2 saylı 40 MVA gücündə transformator 63 MVA-lıqla əvəz edilmiş, YS-də yeni quraşdırılmış akkumulyator qurğusu idarəetmə qurğusuna, sözügedən gərginlikli 2-ci bölmə isə yenidən qurularaq işə qoşulmuşdur. Eyni zamanda burada 35/6 kV-lik yeni qapalı paylayıcı quruluş (QPQ) tikilmiş, 35 kV-lik 13 ədəd yeni eleqaz yuvaları və kabel kanalı quraşdırılmışdır. 110 kV-lik “Əliağa Vahid” YS-də isə 1 saylı 10 MVA-lıq transformator 25 MVA gücündə transformatorla, “Masazır” YS-də 1 saylı 25 MVA gücündə transformator 40 MVA-lıqla əvəz edilmiş, 2Xəzri” yarımstansiyasında isə 10 MVA gücündə transformator quraşdırılmışdır.
Qeyd edək ki, “Əliağa Vahid” YS-də transformatorun dəyişdirilməsi ilə yanaşı cərəyan transformatoru da gaha güclüsü ilə əvəzlənmiş və YS-də müxtəlif təyinatlı təmir işləri də həyata keçirilmişdir. “Xəzri” YS-də isə yağ açarı eleqaz açarla əvəz edilmiş, 10 kV-lik 1-ci bölmədə əsaslı təmir işləri aparılmış və bölmə istismara verilmişdir.
Mənbədən onu da bildirdilər ki, yarımstansiya xidmətinin işçiləri tərəfindən digər bir neçə yarımstansiyada da müxtəlif gücdə olan transformatorlar və onların avadanlıqları təmir edilərək saz vəziyyətə gətirilmişdir.
Sonda onu da qeyd edək ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, müəssisənin balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda yanğınsöndürmə vasitələri, habelə su, köpüklə təchizat məsələlərinə baxılmış, köpüklərdən analiz verilərək onların yararlı olması təsdiqlənmişdir. Müvafiq yerlər lazımi ləvazimatlarla təmin olunmuş, ərazi quru otlardan və yanğın törədə biləcək tullantılardan təmizlənmişdir.

SUMGAIT HVEN: THE POWER OF S/S WERE INCREASED
Capital and maintenance repair measures are implemented in order to supply the consumers with quality and stabile electric energy. In order to provide consumers with reliable and quality substations, transmission installations, maintenance and overhaul work on, is one of the most important tasks of reducing losses. As with other objects, "Sumgait High Voltage Electric Networks" (the company) in the service now in this direction. The strategic importance  of the system and, most importantly, to organize a special attention to the network.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department to the Press – release of "Azerenergy" JSC, according to the press service, as always, in the past few substations belonging to the enterprise (YS) more powerful transformers Ability to load increased by replacing YS. Thus, the 110 kV "Jeyranbatan" YS-40 MVA on 63 MVA number 2 was replaced and installed a new battery plant device YS-control voltage input section 2 works on reconstruction. At the same time, the new 35/6 kV indoor switch (switch yard) built cable channel 35 kV 13 catches and installed new schemes. 110 kV "A.Vahid" YS-10 MBA at number 1 in 25 MVA, YS-25 MBA "Masazir" at number 1 was replaced by 40 MVA, 2Xəzri "10 MVA transformer substation.
Note that "A.Vahid" YS-current transformer, the transformer while changing substituted powerful type of repairs made. "Khazri" in the oil circuit breaker switch was replaced in the YS-10 kV in section 1 and section have been repaired and put into operation.
The source also said that the substation workers in various electrical substations, transformers and their equipment was repaired and in good condition.
Finally, it should be noted that other objects, as well as fire prevention measures in the spotlight. Thus, the substation fire trucks belonging to the enterprise, as well as water, issues foam, giving analysis confirmed their suitability. Obtained sufficient appropriate places, clear of dry grass and cause a fire.