TİKİNTİ İŞLƏRİ DAVAM EDİR
İqtisadiyyatımızın əsası olan və bütün sahələrin inkişafına müsbət təsir göstərən sənaye və energetikanın davamlı və tarazlı inkişafına yönəldilmiş bir sıra mühüm dövlət proqramları uğurla həyata keçirilmişdir. Dövlət Proqramı çərçivəsində yeni elektrik stansiyalarının inşası ilə yanaşı, müasir tipli yarımstansiyalar, elektrik verilişi xətləri də tikilmiş və hazırda bu istiqamətdə işlər davam etdirilir.
“Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidməti bildirir ki, ötən il gücü 2x180 MVA yeni 220 kV-luq “Ağdaş” yarımstansiyası (YS) tikilib istismara  verilmişdir. Layihə çərçivəsində uzunluğu  258 km  olan ikidövrəli “Mingəçevir ES-Abşeron YS” hava xəttinin tikintisi tamamlanmışdır. 220 kV-luq  “Ağdaş” YS-nin 110 kV-luq  şəbəkəyə birləşdirilməsi üçün 23,0 km yeni 110 kV-luq hava xətti tikilmişdir. Tikinti işləri davam edir.
Yeri gəlmişkən, Ağdaş YS respublikada sayca 13-cü 220 kilovoltluq yarımstansiyadır. Yarımstansiyanın istismara verilməsi ətraf rayonları elektrik enerjisi ilə daha da dayanıqlı təmin etmək imkanlarını artırmışdır.
Ötən il 330 kV-luq “Goranboy” paylayıcı məntəqəsinin inşası, uzunluğu 165,8 km 330 kV-luq “Goranboy PM-İmişli YS” hava xəttinin tikintisi, 330 kV-luq 5-ci “Mingəçevir” və 6-cı “Mingəçevir” hava xətlərinin “PM”-yə giriş-çıxış layihələri üzrə tikinti-quraşdırma işləri başa çatdırılmış və Ölkə Prezidentinin iştirakı ilə açılışı olmuşdur. Xatırladaq ki, bu infrastruktur layihəsinin həyata keçirilməsi “Azərbaycan İstilik Elektrik Stansiyası”, “Goranboy” paylayıcı elektrik məntəqəsi, “İmişli” yarımstansiyası, “Şirvan Elektrik Stansiyası”, “Abşeron” yarımstansiyası arasında enerji sistemində ikinci 330 kilovoltluq enerji dövrəsinin yaradılmasına və qonşu İran İslam Respublikası ilə enerji mübadiləsinin həcminin artırılmasına imkan vermişdir. Müvafiq sxem dəyişikliyi etmək və avtotransformator quraşdırmaqla, paylayıcı məntəqəni yarımstansiyaya çevirmək mümkündür. Gələcəkdə belə sxem dəyişikliyinin aparılması, işğaldan azad olunacaq ərazilərin elektrik enerjisi ilə təchizatının bu paylayıcı məntəqənin yarımstansiyasından həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, sözügedən dövrdə uzunluğu 39 kilometrə yaxın olan 220 kV qabaritdə ikidövrəli 110 kV-luq “Səngəçal ES-Müşfiq YS” hava xəttinin tikintisi  başa çatdırılmışdır.
Respublikanın enerji təchizatında müstəsna əhəmiyyəti olan aralıq dayaqları tarazlayıcı trosla inşa olunmuş  500 kV-luq 2-ci “Abşeron” və 330  kV-luq 1-ci “Abşeron”, 6-cı “Cənub”, 8-ci “Abşeron”, 220 kV-luq  1-ci “Hövsan” hava xətlərinin “U” şəkilli boltlarının torpaq səthinə çıxarılmaqla dəyişdirilməsi  üzrə yenidənqurma işləri aparılmışdır. Hava xətlərinin ümumilikdə 600 km-dən  artıq hissəsində bu işlər başa çatdırılmışdır. Bu tədbir hava xətlərinin dayanıqlığının artırılması istiqamətində həyata keçirilən ən mühüm tədbirlərdən hesab olunur.
Onu da qeyd edək ki, gücü 2x10 MVA 35/10 kV-luq “Qəşrəş” YS-nın  inşası, 35 kV-luq  “Quba YS-Qəşrəş YS” hava xəttinin tikinti layihələri üzrə YS-larda transformator və digər elektrik  avadanlıqları quraşdırılmış,  hava xətlərinin  tikinti işlərinə başlanılmışdır. Eyni zamanda gücü 2x6,3 MVA  35/10 kV-luq “Təngəaltı” YS-nın inşası, 35 kV-luq “Quba YS-Təngəaltı YS” hava xəttinin tikintisi də ötən ilin işlərinin siyahısına daxildir.
Sonda onu da qeyd edək ki, 35-500 kV-luq elektrik verilişi xətləri üzrə hesabat ilində 2,2 min kilometrdən artıq  hava  xətti əsaslı təmir edilmiş, həmçinin, 1,1 min kilometrdən çox  yeni xətlər çəkilmişdir.

CONSTRUCTION MEASURES ARE CONTINUED
The main sphere of our economy and all areas of the energy industry and the positive impact on the development of sustainable and balanced development, have been successfully implemented a number of important government programs. Under the program, along with the construction of new power plants, modern substations, transmission lines are being built and continue to work in this direction.
According to the information given by the source to the Press – release of "Azerenergy" JSC, a new 220 kV substation "Agdash" (YS) were constructed and used. The project, which is approximately 258 km of wire "Mingecaur ES-Absheron YS" completed the construction of the airport. 220 kV "Aghdash" YS connection to the 110 kV and 110 kV to 23.0 km of new lines. Construction work in progress.
Incidentally, the 220-kV substation Ağdaş YS 13 in the country. Commissioning of the substation to provide electricity to the surrounding areas with a more stable features.
Last year, 330 kV "Goranboy" construction of a distribution center, the length of 165.8 km of 330 kV "Goranboy PM-Imishli YS" weather construction 5-330 kV "Mingechaur" and 6 "Mingechaur" TL "PM" in the input-output of construction work on the project has been completed and was opened by the President. Recall that the project infrastructure "Azerbaijan thermal power plant", "Goranboy" distribution of power "Imishli" PS "Shirvan Power Plant", "Absheron" substation 330 kV in the second round of the creation of the energy system and in neighboring Iran to increase energy exchange with the Republic of membership . By setting the appropriate transformer to change the schema, you can convert point RP. The changes in the future to carry out the scheme, the power supply to areas liberated zone in the Republic of Poland shall be implemented.
Please note that the length of the period, which is 39 km of 220 kV and 110 kV conductors "Sangachal" ES-M. YS" completed the construction of the airport.
The critical importance of balancing energy supply in the country is 500 kW 2 pipes built "Absheron" and 1 330 kV "Absheron", 6 "Shimal", 8 "Absheron", 220 kV 1 LUQ "Excavations" TL "U" shaped bolts reconstructed on changes removed surface soil. In total, more than 600 km of lines in this part of the work was completed. This event is the most important measures undertaken to improve the stability of overhead lines are considered.
It should be noted that the power of 2x10 MVA 35/10 kV "Gachresh" YS-construction of 35 kV "Guba and YS YS-Qəsrəs" overhead line construction projects in the YS-mounted transformers and other electrical equipment, air line construction work began. At the same time 2x63 MVA 35/10 kV Power "Tangaltı" YS-construction of 35 kV "Guba and YS YS-Təngəaltı" Weather is one of the construction work in the past year.
Finally, it should be noted that in the reporting year for 35-500 kV transmission lines were repaired 2,200 km air-line, as well, have been developed more than 1,100 kilometers of new lines.