Digər enerji təsərrüfatlarında olduğu kimi “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndə də (YGEŞ) texniki göstəricilərin daha da yaxşılaşdırılması istiqamətində konkret addımlar atılır. Bu məqsədlə tərtib edilmiş təmir qrafikinə uyğun nəzərdə tutulmuş işlər əsasən yerinə yetirilib.
“Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsindən Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda o da bildirilir ki, 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında 1 saylı 200 MVA avtotransformatorun 220 və 110 kV-lik tərəfində, 2 saylı 240 MVA avtotransformatorun 330 KV-lik tərəfində, 3 saylı 200 MVA avtotransformatorun 330 və 110 kV-lik tərəfində boşaldıcılar gərginlik məhdudlaşdırıcılarla əvəz edilmişdir. Analoji iş 110 kV-lik 1-ci və 2-ci sistem şinlərində də həyata keçirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 2,5 kilometr uzunluğunda su xətti də yenilənmişdir. Sözügedən YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında (YS) isə 1-ci və 3-cü “Sənaye Qovşağı”, 2-ci “Poladəritmə”, 1-ci “Xırdalan” və 1-ci “Sumqayıt” hava xətlərinin (HX) yağ açarları eleqaz açarlarla, hər birinin gücü 200 MVA olan 1 və 2 saylı avtotransformatorların 110 kV-lik tərəfində boşaldıcılar gərginlik məhdudlaşdırıcılarla əvəz edilmişdir. Eyni zamnda YS-də qəza hadisələrini qeydə alan qurğu işə qoşulmuşdur.
Mənbədən o da bildirilir ki, 110 kV-lik “135 saylı” yarımstansiyada 1 və 2 saylı transformatorlar və onun avadanlıqlarında, eyni gərginlikli ayrıcılar və gərginlik transformatorlarıında, həmçinin eyni adlı hava xəttinin elektrik avadanlıqlarında da müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı eyni gərginlikli “Sumqayıt-2”, “Kimyaçılar”, “Sitalçay”, “83 saylı” və digər yarımstansiyalarda da müxtəlif təyinatlı təmir işləri ararlımışdır.
Onu da qeyd edək ki, analoji təmir işləri şəhərətrafı “Yksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi Rayonu”nun (YGEŞR) balans mənsubiyyətinə aid olan yarımstansiyalarda və EVX-lərdə də həyata keçirilmişdir. Belə ki, “Görədil”, “Şamaxı” yarımstansiyalarında transformatorlar və onların avadanlıqları əsaslı və cari təmir edilmişdir. Eyni zamanda “Şamaxı” yarımstansiyalasında 35/10 kV-lik qapalı paylayıcı quruluşun tikintisinə başlanılmış, “Sulfanol” yarımstansiyasında transformator dəyişdirilmiş və güc transformatorlarının yağ qəbulediciləri və yağ ötürücüləri yenidən qurulmuşdur. “Sumqayıt-3” yarımstansiyasında isə yenidənqurma işləri çərçivəsində 30 ədəd yeni kamera quraşdırılmış və onun 24-ü işə qoşulmuşdur.
Onu da qeyd etmək yerinə düşərdi ki, digər enerji obyektlərində olduğu kimi burada da yanğın təhlükəsizliyi məsələsi daima diqqət mərkəzində saxlanılır. Belə ki, müəssisənin bütün struktur bölmələrində könüllü yanğın dəstələri yaradılmış və yanğına qarşı qəza məşqləri keçirilmişdir. YS-lərdə yağ tutumlu elektrik avadanlıqlarına baxış keçirilərək yağların təzyiqi normallaşdırılmış, avadanlıqlarda yağ sızmaları aradan qaldırılmışdır. 110 kV-lik YS-lərdə su hovuzları təmizlənmiş və təmir edilmişdir. 330 kV-lik “Yaşma” yarımstansiyasında avtomatik, 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı” yarımstansiyasında isə əl ilə qoşulan yanğınsöndürmə qurğuları yoxlanılmışdır. Bütün bunlarla yanaşı 330 kV-lik “Yaşma”, 220 kV-lik “Sənaye Qovşağı”, 110 kV-lik “Goradil” və “Kimyaçılar” YS-lərində yanğına qarşı məşq keçirmək üçün xüsusi meydançalar düzəldilmişdir.

MEASURES PLAN IS OPERATED IN TIME
Concrete steps were taken in the line of improving of technical indicators in Sumgait High Voltage Electric Network (HVEN) as at other energy economies. Intended repair measures were mainly implemented under the graphic.
According to the information given by Electric Energy Transmission Department to the Press – release of  "Azerenergy " JSC, 330 kV "Yashma"  № 1220200 MVA and kV side of the autotransformer 110 MVA autotransformer 330 240 kV side, № 2, № 3, 330 and 110 kV, 200 MVA auto-transformer has been replaced by side completed voltage gaps. A similar study of 110 kV first and second cables in the system bus. Along with all the water line 2.5 km replaced. Now belonging to the 220 kV "Industrial isolation", S (DMD) in the 1st and 3rd "industrial metabolism", 2 "Steel", 1 "beer" and the firstSumgait" TL (TL), oil circuit breakers, each with a capacity of 200 MVA, 110 kV transformers 1 and 2 have been replaced by side limited voltage gaps. The same occurs in the recorder employed YS-connected to the events of an accident.
According to the source, 110 kV "№ 135" number 1 and 2 transformers and substation equipment, stress and strain Built transformers , as well as electrical equipment with the same name in the air were carried out for different purposes. Along with all of the same voltage "Sumgait-2", "chemical", "Sitalchay", "83", and other various types of substation repairs.
It should be noted that a similar repair suburban "High voltage network area" (YGESR), belonging to the substations and transmission lines carried on. Thus, "Goradil", "Shamakhi" substations, transformers, and was a major overhaul and repair of the equipment. At the same time, "Shamakhi" s/s began construction of 35/10 kV distribution system, "Sulphonol" changed the power transformers and transmission of oil and grease reconstruction receivers transformer substation. "Sumgait-3" in the reconstruction of the substation and its 24 to 30 new camera connected to the case.
It should be noted that the issue of fire safety, as well as other objects in the spotlight. So, in groups of volunteers fire training and fire was an accident. YS oils were considered to pressure oil volume normalized electrical equipment, eliminated oil leakage. YS-water basins in the 110 kV cleaned and repaired. 330 kV "Jasper" with automatic, 220 kV "Industrial Interchange" is connected to the substation fire-fighting equipment was checked manually. Along with all the  330 kV "Senaye Govshaghi", 220 kV "Industrial Interchange", 110 kV Substation "Goradil" and "Kimyachilar" YS-media platform, made specifically for fire training.