“Ağdam” qovşaq yarımstansiyasının açılışı olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Ağdam rayonuna səfər ediblər.
Dövlətimizin başçısı “AzərEnerji” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinin 110/35/10 kV-luq “Ağdam” qovşaq yarımstansiyasının açılışında iştirak edib.
“AzərEnerji” ASC-nin prezidenti Baba Rzayev dövlətimizin başçısına stansiyada görülən işlər barədə məlumat verdi.
Ağdam rayonunun Xocalı rayonu ilə sərhədində yerləşən Şelli kəndi ərazisində “AzərEnerji” tərəfindən 110/35/10 kV-luq “Ağdam” qovşaq yarımstansiyası inşa edilib. “Ağdam” qovşaq yarımstansiyasına “Ağdam-1” yarımstansiyasından 10 kilometr məsafədə ikidövrəli olmaqla 110 kilovoltluq ötürmə xətti və bu xəttin üstündəki ildırımötürücü trosun içində 24 damarlı fiberoptik kabel xətti çəkilib.
Qeyd olunub ki, bu yarımstansiyanın Ağdamın Xocalı ilə sərhədində tikilməsinin xüsusi əhəmiyyəti vardır. Yəni, “Ağdam” qovşaq yarımstansiyası rayonun bəzi kəndləri ilə yanaşı, əsasən Xocalı, Əsgəran, Xocavənd, Ağdərə və Xankəndini ölkə enerjisisteminə qoşmaqla bərabər, həmçinin ehtiyat qida mənbəyi kimi regionun enerji təchizatında etibarlılığı təmin edir. Bunun üçün yarımstansiyada ehtiyat yuvalar da quraşdırılmışdı. Regionda suverenliyimiz bərpa olunduğundan yaxın vaxtlarda “Ağdam” qovşaq yarımstansiyasından Xankəndiyə 110 kilovoltluq ötürmə xətti çəkilərək 110/35/10 kilovoltluq “Şuşa” və “Füzuli” yarımstansiyaları ilə əlaqələndiriləcək. Bununla da ikitərəfli elektrik təchizatına nail olunacaq. Eyni zamanda, Xocalı, Əsgəran və digər kənd və qəsəbələrin 35 kV-luq elektrik təchizatı da “Ağdam” qovşaq yarımstansiyasından təmin ediləcək.
“Ağdam” qovşaq yarımstansiyasında 110 kV-luq açıq paylayıcı qurğu yaradılıb və açarların, ayırıcıların və digər texniki avadanlıqların açılıb-qoşulması, o cümlədən aktivlərin, proseslərin, resursların idarə edilməsi, qüsurların təcili aradan qaldırılması və başqa əməliyyatların proqram təminatı vasitəsilə avtomatik həyata keçirilməsi təmin edilib. Yarımstansiyanın yeni tikilən İdarəetmə Mərkəzində isə 35 və 10 kV-luq rəqəmsal qapalı paylayıcı qurğular yerləşdirilib. Bununla yanaşı, Mərkəz əks-qəza avtomatikası, mikroprosessor tipli rele mühafizəsi, avtomatika və idarəetmə panelləri, sabit və dəyişən cərəyan qurğuları ilə təmin edilib. Yarımstansiyada müasir tələblərə cavab verən mikro SCADA sistemi yaradılıb və “AzərEnerji”nin mərkəzi SCADA sistemi ilə sinxronlaşdırılıb.
Dövlətimizin başçısı “Ağdam” qovşaq yarımstansiyasını işə saldı.
Qeyd edək ki, buna qədər 2022-ci il fevralın 13-də Prezident İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə “AzərEnerji”nin yeni tikilən 110/35/10 kV-luq “Ağdam-1” yarımstansiyası və onun yaxınlığında tikilən “Qarabağ” Regional Rəqəmsal İdarəetmə Mərkəzi istismara verilib.

“Aghdam” junction substation was inaugurated
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva visited Agdam district.
The Head of State attended the inauguration of the 110/35/10 kV “Agdam” junction substation owned by “Azerenerji” JSC.
President of “Azerenerji” JSC Baba Rzayev informed the Head of State about the work carried at the power plant.
110/35/10 kV “Agdam” junction substation was constructed by “Azerenerji” JSC in the village of Shelli located on the border of Aghdam district with Khojaly district.
A double-circuit 110 kW transmission line was laid at a distance of 10 kilometers from the “Aghdam” substation to the “Aghdam” junction substation and a 24-core fiber optic cable line was laid inside the lightning rod above this line.
It was noted that the construction of this substation on the border of Agdam with Khojaly is of particular importance. Thus “Aghdam” junction substation connects Khojali, Askaran, Khojavand, Aghdara and Khankendi to the country's energy system, along with some villages of the region, as well as provides reliability in the region's energy supply as a backup power source.
For this purpose, backup slots were also installed at the substation. Since our sovereignty in the region has been restored, a 110 kV transmission line will be laid from the “Agdam” junction substation to Khankendi in the near future and will be connected to the 110/35/10 kV “Shusha” and “Fuzuli” substations. Thus, double-sided power supply will be achieved. At the same time, 35 kV power supply to Khojaly, Askeran and other villages and settlements will be provided from “Agdam” junction substation.
An open switchgear of 110 kV was installed at the “Agdam” junction substation and the opening and connecting of switches, disconnectors and other technical equipment, as well as the management of assets, processes, resources, urgent elimination of defects and other operations were provided automatically by software. 35 kV and 10 kV digital indoor switchgear were installed in the newly constructed Control Center of the substation.
Moreover, the Center was provided with Emergency Automated Response System (EARS), microprocessor-type relay protection, automation and control panels, fixed and alternating current devices. A micro-SCADA system was established at the substation that meets modern requirements and was synchronized with the central SCADA system of “Azerenerji” JSC.
The Head of State launched the “Aghdam” junction substation.
It should be noted that before this, on February 13, 2022, with the participation of President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva, the newly built 110/35/10 kV “Aghdam-1” substation of “Azerenerji” JSC and the “Garabagh” Regional Digital Control Center built near it were put into operation.