ŞƏMKİR SES SİLSİLƏSİ AHƏNGDAR REJİMDƏ
Respublikamızın enerji sistemində öz yeri olan «Şəmkir SES Silsiləsi»nin kollektivi 2014-cü ilin proqnozlarına tam əməl edib.
Silsilənin su elektrik stansiyalarında təmir-bərpa işləri «Azərenerji» ASC-nin təsdiq etdiyi plan qrafikləri üzrə aparılıb. “Şəmkir” SES-də işdə olan hər birinin gücü 190 MVt-lik iki ədəd aqreqat ötən mövsümdə sel sularının qəbulu və ötürülməsini normal başa vurub. O cümlədən 2014-2015-ci illərin payız-qış mövsümü üçün nəzərdə tutulan tapşırıqlar tam şəkildə yerinə yetirilib. Həmçinin “Yenikənd” SES-də olan hər birinin gücü 37,5 MVt-lik dörd ədəd aqreqatda analoji proseslər həyata keçirilib.
Sözügedən energetika müəssisəsindən “Azərenerji” ASC-nin Mətbuat xidmətinə daxil olan məlumatda belə qeyd edilir və o da bildirilir ki, ötən il hər iki su elektrik stansiyasında profilaktik yoxlamalar aparılıb və aşkar edilən xırda qüsurlar dərhal aradan qaldırılıb. Bununla yanaşı, yanğın təhlükəsi ola biləcək iş yerləri və obyektlər diqqətdə saxlanılıb. Təlimata uyğun olaraq hər iki stansiya yanğına qarşı lazım olan ləvazimatlarla tamamilə təmin edilib. Onu da bildirək ki, 2014-cü ildə yanğın təhlükəsinə, bədbəxt hadisəyə yol verilməyib.
Avadanlıqlara texniki xidmət hər iki stansiyada baş mühəndisin təsdiq etdiyi qrafiklər üzrə, təlimata uyğun sexlərin kollektivləri tərəfindən aparılıb.
“Şəmkir” SES üzrə ötən il ərzində 534,8 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal edilib. “Yenikənd” SES-də isə 2014-cü il ərzində 236,1 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunub. Ümumiyyətlə, silsilə üzrə 2014-cü ildə 770,9 milyon kilovat-saat elektrik enerjisi istehsal olunub.
Mənbə onu da bildirdi ki, «Şəmkir SES»in kollektivi cari ilin ötən iki ayı ərzində 77 milyon 484 min kilovatsaat, o cümlədən fevral ayında 30 milyon 279 min kilovatsaata yaxın, Yenikəndlilər isə cari ilin ötən iki ayı ərzində 39 milyon 751 min kilovatsaata yaxın, o cümlədən fevral ayında 16 milyon 92 min kilovatsaat elektrik enerjisini sistemə ötürüblər. Ümumilikdə, silsilə üzrə 2015-ci ilin ötən iki ayı ərzində 117,2 milyon kilovatsaatdan artıq elektrik enerjisi istehsal olunub.
Onu da bildirək ki, qurğu və avadanlıqlar normal işləyir, işçi heyət tərəfindən hər iki stansiyanın fəaliyyəti nəzarətdə saxlanılır.

SHAMKIR HPP RANGE IN HARMONIOUS REJIME
The collective of Shamkir HPP which has special place in the republic energy system are totally implemented the prediction of 2014.
Repair – restoration measures of the chain is executed under confirmed graphic of "Azerenergy" JSC. "Shamkir" HPP in the case of each of the two 190 MW units and transmission of flood waters last season ended normally. In particular, in the autumn-winter 2014-2015 tasks aimed at full implementation. In addition, "Yenikend" HPP four units each of which has a capacity of 37.5 MW were carried out similar processes.
Power facility in the "present" in the company's press service said the information was noted, and that he, hydro-electric power station in the past year, both preventive and detection were carried out in small defects rectified immediately. In addition, working places and facilities which can be a fire hazard attention. Accordance with the instructions, which should be supported as a fire station. Also note that the risk of fire in 2014, it was by accident.
Equipment maintenance schedules approved by the Chief Engineer on both sides of the station, with instruction seminars conducted by the staff.
"Shamkir" last year was 534.8 million kilowatt-hours of electricity. "Yenikend" HPP during 2014 was 236.1 million kilowatt-hours of electricity. In general, a series of 2014, 770.9 million kilowatt-hours of electricity were produced.
The source also said that, "Shamkir" in the last two months of this year, the staff 77 million 484 000 kilowatt-hours, including 30 million in the month of February, 279 kW, Yenikəndlilər the last two months of this year, 39 million 751 thousand kWh , February 92, including 16 million kilowatt-hours of electricity transmitted in the system. In general, over the last two months in 2015 a series of 117,2 million kWh of electricity produced.
It is noteworthy that the plant and equipment is working properly, and the work of the plant is controlled by employees.