ÖTÜRÜCÜ İNFRASTRUKTURDA TƏMİR İŞLƏRİ APARILIR
“Dövlətimizin başçısı son vaxtlar generasiya güclərinin artırılması ilə yanaşı, elektrik energetika sisteminin dayanıqlığının möhkəmləndirilməsi və istehsal olunan elektrik enerjisinin keyfiyyətli şəkildə istehlakçılara çatdırılması məsələsini başlıca vəzifə olaraq qarşıya qoymuşdur. Bu istiqamətdə ayrı-ayrı şəbəkələrdə, o cümlədən “Sumqayıt Yüksək Gərginlikli Elektrik Şəbəkəsi”ndə (YGEŞ) də geniş tərkibli tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilmiş və bu işlər durmadan davam etdirilir”, – deyən “Azərenerji” ASC-nin Elektrik Enerjisinin Ötürülməsi İdarəsinin məsul işçisi görülmüş işlər barəsində Səhmdar Cəmiyyətin Mətbuat xidmətinə məlumat vermişdir.
Onun sözlərinə görə, sözügedən YGEŞ-in balans mənsubiyyətinə aid olan 110 kV-lik 1-ci və 2-ci Yaşma hava xətlərinin (HX) təhlükəsizliyinin və dayanıqlığının daha da mıhkəmləndirilməsi məqsədilə 6 ədəd dayağı yeni 8 ədəd dayaqla əvəzlənmişdir. 3-cü və 4-cü “Sumqayıt” HX-lərin 8 ədəd dayağı yeni 11 ədəd dayaqla əvəzlənmiş, bir neçə dayaqlararası aşırımda isə naqil dəyişdirilmişdir. Qeyd edək ki, 2-ci və 5-ci “Sumqayıt” HX-lərində də naqillər dəyişdirilmiş, 2-ci “Siyəzən” HX-də isə anker dayaq yenisi ilə əvəzlənmişdir.
Yeri gəlmişkən, sistemtəşkiledici 330 KV-liik 8-ci “Abşeron”, 220 kV-lik “Yaşma” HX-lərin bütün, 330 kV-lik “Xaçmaz” HX-nin isə üç aralıq dayaqlarında ümumilikdə 160-a yaxın “vant” trosların özülləri tam dəyişdirilmişdir. Bütün bunlarla yanaşı 110 kV-lik 1-ci və 2-ci “Yaşma”, 5-ci, 7-ci və 9-cu “Sumqayıt” və digər HX-lərində isə şleflər təftiş edilmiş və müxtəlif təyinatlı təmir işləri aparılmışdır.
Digər təmir işlərindən danışan mənbə cari ildə davam etdiriləcək yenidənqurma işləri barəsində onu da bildirdi ki, 110 kV-lik 5-ci 2Sumqayıt” HX-nin 15-ə yaxın anker və 30-dan artıq aralıq dayağının və 64 dayaqlararası aşırımda naqilin dəyişdirilməsi, 1-ci “Xirdalan” HX-nin 45 dayağının dəyişdirilməsi və həmin hissədə naqilin yenisi ilə əvəzlənməsi tədbirlər planında nəzərdə tutulmuşdur.
Tədbirlər planına uyğun olaraq 110 kV-lik 5-ci “Xırdalan”, 1-ci və 2-ci “Siyəzən”, “Giləzi”, ikidovrəli “Yaşma” HX-lərində ümumilikdə 550-dən artıq anker və aralıq dayaqları da dəyişdiriləcəkdir. Bütün bunlarla yanaşı 1-ci və 2-ci “Şamaxı” HX-lərdə müəyyən təbii proseslər nəticəsində əyilmiş, ümumilikdə 20-yə yaxın dayağın da düzləndirilməsi planlaşdırılmışdır.
Sonda onu da qeyd edək ki, yüksək gərginlikli xətt və avadanlıq ustaları “Sumqayıt REŞ”in xidməti ərazilərində mövsümü qəzasız və qüsursuz başa vurmaq üçün uğurlu fəaliyyətlərini davam etdirirlər. Digər enerji müəssisələrində olduğu kimi, burada da yanğın təhlükəsizliyi tədbirləri daim diqqət mərkəzindədir. Belə ki, EVX-lərin mühafizə zonaları və yarımstansiyaların əraziləri quru otlardan, yağ tutumlu avadanlıqların ətrafı çirkli yağ örtüyündən təmizlənmişdir. Eyni zamanda mühafizə avadanlıqlarının nəzarət və ölçü cihazları təftiş edilmiş və aşkar edilmiş qüsurlar aradan qaldırılmışdır.

"The president, along with the recent increase in generating capacity, strengthen grid stability and supply of electricity to consumers, the issue of quality plays an important task before. In this regard, various networks, including" Sumgait high-voltage electrical networks "(HVEN) is also carried out a plan of action, and he continued to work hard, "- said" given "at the head of the company's employees at the Department of Electrical Power Transmission work in the service of the company.
According to him, the company owned 110 kV overhead lines 1 and 2 Jasper (TL) for security and stability based on 6 to 8 pieces of new replaced. 3rd and 4th "Sumgait" HX 8 basis replaced with new ones at 11, the cable has been changed several stands bay. Please note that the 2nd and 5th "Sumgait" TL has changed in the 2nd "Siyezen" anchor stands at TL replaced.
By the way, 330 "Absheron", 220 kV "Jasper" HX all 330 kV "Khachmaz" TL-160 three intermediate pillar "Vant" cables fully modified bases. Along with all 1 110 kV and 2 'Jasper', 5, 7 and 9 "Sumgait" and another TL inspection and repair work has been carried out for various purposes.
Speaking of other repair work will be continued this year, a source told him that the reconstruction of 110 kV Sumqayıt 2 "HX 15 in a temporary basis for more than 30 and 64 anchor and cable replacement costs Bay, 1-" Khirdalan "HX 45 basis change in this part of the guide wire is replaced by a new plan of action.
Under this plan, 110 kV and 5 "Khirdalan", the 1st and 2nd "Siyezen", "Gilazi" "Yashma" in the TL is more than 550 anchor and replaced. Along with all of the 1st and 2nd "Shamakhi" TL certain propensity as a result of natural processes, the alignment of the planned 20 stands.
Finally, it should be noted that the master of high-voltage lines and equipment "Sumgait REN" territory in order to complete a perfect season and a successful emergency continue operations. As in other energy facilities, fire safety measures in the spotlight. Thus, substations, transmission lines, and areas of protected natural areas of dry grass, grease, oil contaminated surfaces cleaned with a capacity of equipment. At the same time, control and measuring devices have been tested and found to have been eliminated.